Jump to content

Blue Furry - E46 2.2i


Claudiu Visan

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Iata ca a venit vremea sa revin asupra acestei sectiuni a forumului, de aceasta data facandu-va cunostinta cu noua mea "britanica".

Ei bine, dupa lungi cautari in speranta ca o sa ma lipesc de un 2.2i automat si pe deasupra coupe, am ajuns sa imi iau un E46 Sedan 2.2i insa....MANUAL.

Nu pentru ca nu am gasit unul automat, ci pentru ca automatele, nu sunt pentru mine (cel putin cele pe benzina).

 

Asadar, masina este fabricata in 2002, motor M54 2.2i 170cp, 110800mile 'la bord'.

Optiuni: Interior piele, 8x airbaguri, climatizare automata, volan multifunctional cu toate cele, pilot automat, alarma/imobilizator cu senzori miscare interior, plafon negru, cotiera fata/spate, PDC spate, geamuri si oglinzi electrice, magazie 6xCD, jante al. pe 17".

Sper ca nu am uitat nimic. (o sa fac mai tarziu un VIN Decoder....).

 

Astept din partea voastra orice fel de parere si sfat :)

 

Pe viitor (Maxim 2 luni) am in plan sa ii achizitionez o navigatie Edisin cu android, angel eyes (cred ca o sa obtez pentru chinezaria ce i se schimba culorile - ebay rullz), inele cromate bord si sa mai vedem :)

 

LE: la fel ca si la primul e46 (acel n42 nenorocit), va rog sa imi spuneti slabiciunile acestui motor, ca sa nu ma prinda descoperit ca n42-ul :)

 

Ce sa mai, sa facem prezentarile:

 

http://i57.tinypic.com/2w3287c.jpg

http://i58.tinypic.com/auhzip.jpg

http://i60.tinypic.com/no97q1.jpg

http://i59.tinypic.com/34il06a.jpg

http://i62.tinypic.com/2jcwr4x.jpg

http://i57.tinypic.com/nybczq.jpg

http://i62.tinypic.com/24f0jzl.jpg

http://i61.tinypic.com/1zbc35x.jpg

http://i58.tinypic.com/16m13bp.jpg

Edited by Claudiu Visan
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Sa o stapanesti sanatos si multe drumuri fara probleme.

Masina arata f. bine, nu prea am mai vazut E46 cu 8 aibaguri, interiorul e ingrijit, ai cam tot ce trebuie.

Navigatia acum e aproape "must have", inele cromate sunt ok... cat priveste angels parerea mea e sa pui albe cu smd.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc frumos!

Vreau sa mentionez ca masina m.a costat 1300£ in care am primit pe loc o baterie noua si mi s.a schimbat piesa cu tzepi pt ca facea belele (80£ aman2 - dar au fost din partea casei).

Iar asigurare platesc 140£ pe luna :)

 

Da, navigatia e un must have, si pentru ca nu cunosc foarte foarte bine londra. Iar ca sa dau 170£ pe un gps live, imi trag un Erisin plug in play, cu conexiune 3g si toate cele care ma duce in maxim 250£. Si in plus, altfel arata in bord ;)

 

Referitor la angel eyes, sunt nehotarat ce sa aleg. Acele chinezarii ma atrag pt ca le pot face albastre (cand parchez masina) si in plus au functiile alea funny :)) Si in plus pe ebay le gasesc pana in 20£ ceea ce e super zic eu.

 

Inele cromate, decat daca gasesc tot ca la cea din tara, adica de 330i. Acelea mate si usor ingrosate...

 

Tuning si nebunii...nu ma gandesc momentan, atat la motor cat si la partea exterioara, desi trebuie sa recunosc ca parca ar fi mai frumoasa cu o bara fata de MTech 2 :) dar momentan nu :)

 

Referitor la consum, in londra de ieri si pana azi imi arata 20MPG - echivalent cu vreo 15l/100. Insa, au fost parcursi in infernul londrei, deci este absolut normal, aproape ca sunt curios cum s.ar fi descurcat n42-u care in Craiova papa cam 12-13 :).

 

Luni o sa fie primul druM mai serios daca ii pot spune asa, voi merge cu ea la serviciu, appx 48mile dus intors :) sunt curios :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum primul post nu il mai pot modifica, ma vad nevoit sa postez aici, vin decoder:

 

Data for vehicle identification number: WBAEV120X0KK85477

Model description: 320I

Market: Europa

Type: EV12

E-Code: E46 (4FL)

Chassis: Limousine

Steering: rechts

Doors: 4

Engine: M54 - 2,20l (125kW)

Drive: Heckantrieb

Transmission: manuell

Body Color: Topasblau Metallic (364)

Upholstery: Standardleder/schwarz (N6SW)

Production date: 03.01.2002

Assembled in: MĂźnchen

 

 

 

Code Serienausstattung Standard Equipment

S520A

Nebelscheinwerfer Fog lights

S550A

Bordcomputer On-board computer

S832A

Batterie im Kofferraum Battery in luggage compartment

S853A

Sprachversion englisch Language version English

 

Code Sonderausstattung Optional Equipment

S210A

Dynamische-Stabilitäts-Control Dynamic stability control

S249A

Multifunktion fĂźr Lenkrad Multifunction f steering wheel

S255A

Sport-Lederlenkrad Airbag Sports leather steering wheel

S261A

Seitenairbag fĂźr Fondpassagiere Side airbags for rear passengers

S279A

BMW LM Rad Sternspeiche 45 BMW LA wheel star spokes 45

S302A

Alarmanlage Alarm system

S411A

Fensterheber elektrisch vorne/hinten Window lifts,electric,front/rear

S428A

Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S431A

Innenspiegel automatisch abblendend Interior mirror with automatic-dip

S434A

Interieurleisten Interior trim finishers

S441A

Raucherpaket Smoker package

S473A

Armlehne vorne Armrest front

S508A

Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S534A

Klimaautomatik Automatic air conditioning

S661A

Radio BMW Business (C43) Radio BMW Business (C43)

S672A

CD-Wechsler 6-fach CD changer for 6 CDs

S775A

Dachhimmel anthrazit Headlining anthracite

S785A

Blinkleuchten weiss White direction indicator lights

L812A

Länderausfßhrung England / Irland NATIONAL VERSION GREAT BRITAIN

S850A

Zusätzl. Tankfßllung Export Additional Export tank filling

S863A

Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S877A

Entfall Ăberkreuzbedienung Delete cross-pattern operation

S880A

Bordliteratur englisch On-board vehicle literature English

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou!

 

Azi, a fost primul drum mai serios ca sa zic asa. Prima zi in care am mers la serviciu cu noua masina.

Ei bine 25mile, appx 12mile autostrada (60mph) si restul highway/artery cum spun ei la mini autostrazile din interiorul londrei care duc de la imensa M25 catre centrul Londeri.#

Prima impresie la 6.25 dimineata cand am plecat a fost, WAW, imi place foarte mult cum se misca masina asta cu splendidul motor :)

Insa nu am putut sa urc mai mult de 60-70mph, pentru ca britanicii au N-spe mii de camere care masoara viteza, si te pomenesti peste 10 zile acasa cu Penalty de 60£ pentru incalcarea vitezei + incarcarea Asigurarii timp de 3 ani cu 15-30% :) ceea ce nu e tocmai placut :)

 

Referitor la tinuta de drum, Domne, excelenta, nu se compara nici macar un pic cu E46=le ce il am in RO. Asta mi se pare mult mai robusta, mult mai exacta pe directie, iar suspensia, e formidabila, la limita aia dintre sportiv si confort :)

 

Consumul, m-a facut sa ma gandesc de 2x :) pt ca pe computerul de bord (l-am resetat la plecare) mi-a aratat 39 MPG - echivalentul a 7.2/100km. (viteze intre 30-70mph) insa va fi concludent la o data cu terminarea benzinei din rezervor :)

 

Deci ce sa mai, Iubesc masina asta :)

 

Acum astept sa treaca luna, sa imi vina Erisinul si ceva leduri pentru interior pe care deja le-am comandat pe Ebay :)

 

Va tin la curent!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand felicitarile mele pentru indeplinirea visului de a trece la L6 goodjob.gif

Foarte frumoasa culoarea, jantele vrei sa le lasi negre?

Admisia si filtrul de aer sunt de 3.0i parca?

Spor la ce ti-ai propus in continuare!download.gif

Link to comment
Share on other sites

Good point :)

 

Valva ccv, se verifica la fel ca la N42? (daca face vacum in capacul culbutorilor?) daca da....am verificat deja si pare a fi totul in regula.

Garnitura capac culbutori, la fel, pare a fi totul in regula momentan (sfaturi pentru a verificao mai temeinic?)

Referitor la DISA, sunt sincer, habar nu am ce este/unde este....Help

Iar la vasul de expansiune...inafara de a fi pe lista de 'to change' - se poate verifica ceva la el...in speranta de a vedea can mai duce?

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

valva CCV am verificat prin desfacerea bushonului de la culbutori (umplere ulei), si nici la rece nici la cald nu face vacum - Checked

Vasul de expansiune, l-am pus pe lista de 'to buy' - (atac ebay-ul) - Checked

Valva disa, notata pentru viitor...insa sunt curios daca inafara de sunetul respectiv, motorul merge in anume fel? ce probleme cauzeaza?

 

Tot aici vreau ceva sfaturi, refeitoare la o mica revizie gen ulei si filtre...Ce vascozitate sa pun la ulei? 0w? 5w? cu cat? 30? 40?

 

Multzam!

Link to comment
Share on other sites

disa nu prea afecteaza mersul ,teoretic pierzi cuplu jos practic nu am simtit diferenta asta.ulei ca sa citez de prin manual

AWB unde A=0 sau 5 iar B=30 sau 40,sau pe scurt 0W30 0W40 5W30 5W40,personal din ce am vazut masina merge ok cu 5W40 sau 0W40.

Link to comment
Share on other sites

Merci Alex230ro,

Hmm...pierdere de cuplu...pai...vin de pe un 316i, asta mi se pare avion :) deci nu ma pot pronunta deocamdata, insa am sa fiu atent la acel sunet.

 

Ma gandeam la 5w30 :) ceva bun de pe la britanici (cred k tot Castrol sau eventual BMW)...sa vad ce zic si ei pe forumuri ca pun in m54 :)

Ca idee, ce cantitate intra in formidabilul motor de 2.2l? 6l? 6.5l?

Filtrul de ulei difera intre 2.2, 2.5 si 3.0 ? (e doar o curiozitate pentru ca mi se par ca toate arata la fel) - de aceea la intrebarea lui sir 10... nu am stiut ce sa raspund.....

 

LE: sir 10, referitor la jante, nu stiu ce sa zic deocamdata, masina cand am fost sa o vad, avea montate niste jante pe 18 (cica de m style 135 - dar pareau a fi facaturi), care aratau oribil, jupuite si sarite bucati din ele (din cauza bordurilor) si probabil fusesera vopsite pt ca inflorise vopseaua pe ele.

De aceea delar-ul le-a dat cu astea de sunt pe masina...

Daca ar fi as vrea Style 230 sau Style 135.

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Filtrul de ulei sunt la toate motorizarile L6 din gama m54 si daca cumva nu ma insel si la m52 la fel...eu intrebasem de carcasa filtrului de aer care sunt ferm convins ca este de 3.0i aceasta fiind mai mare decat la 2.2i...din poze nu imi dau seama daca este si admisia schimbata...

Style-urile 44 dau bine pe e46, cel putin mie imi plac...insa as prefera culoarea originala...fiecare le face categoric dupa cum doreste, sper sa nu deranjeze in nici un fel afirmtia mea.

Sa fii atent la consumul de ulei dintre schimburi, din cate stiu sunt cam "mancatoare" de ulei...sper sa nu fie si cazul tau.

Legat de ulei, intotdeauna parerile sunt impartite, mereu exista polemici etc...decizia finala iti apartine in urma documentarii prealabile...eu am mers in masina mea cu Motul LL04 5w40...asta daca te ajuta cu ceva.

Eu as face urmatoarea miscare la interior, scaune recaro, o sa iti imbunatatesti tinuta la volan.

Numai bine!

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Am dat deja comanda, am luat 5w40 pana la urma, Castrol full sintetic cu sigla BMW pe el, iar filtrul intr-adevar este doar de M54 :p

 

Referitor la Admisie si filtrul de aer, promit sa fac maine cateva poze mai detaliate....sincer si eu sunt curios :)

 

Iar legat de jante, nu este nici o suparare, eu sunt foarte deschis cand vine vorba de o a doua parere :)

Culoarea, nu am aleso eu :) asa au fost, nu au nici cea mai mica zgarietura si de aceea le am ales + ca au baloane bune (235x45x17) Continental.

 

Interiorul, momentan sunt ok si cu astea, nu vreau sa ma arunc la investitii prea mari pe termen scurt. Poate prin toamna sa imi trag scaune fata recaro + incalzire...daca tot fac o miscare. Insa categoric nu in urmatuarele 4 luni :)

 

Un alt giumbusluc pe care vreau sa il fac, este sa imi pun Lupe Morimoto (desi am impresia ca farurile actuale bat al dracului de bine), insa asta doar cand ajung in tara...(august).

 

Multam mult de sfaturi. Iar daca va gandinti la ceva, nu ezitati sa mi-l impartasiti...Anglia+Ebay poate face peste noapte minuni :))))

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto masina! Sa o stapanesti sanatos. Frumoasa culoarea. Interiorul pare si el foarte bine intretinut. De curiozitate cate mile are masina?

Eu as pune angel eyes SMD + lupe Morimoto si xenon de 6000K. Leduri la numar neaparat. Inelele pentru ceasurile de bord le gasesti pe ebay. M-Pack poti pune lejer, numai ca o sa te rupa vopsitul pieselor. Sau poti face o treaba: iei piesele, le trimiti in RO, le vopsesti si cand ajungi cu masina acasa le inlocuiesti. Spor la treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Daca incepi sa investesti bani in masina pentru estetic parerea mea e ca nuno sa recueprezi nici macar 1£ la vanzare, ai dat cat ai dat pe masina si daca mai bagi 500£ in ea peste 1 an la revanzare sa zici mersi daca mai iei 500-600 mai ales ca e benzina. 😂 asta e gandirea mea, la e60-u meu singura investite estetica au fost geamurile negre si asta pentru ca am copil si era nasol cu soarele, in rest bani in partea mecanica cand e nevoie.

La fosta masina la fel am facut si mi se pare cel mai ok.

Daca esti pasionat si vrei sa modifici, imbunatatesti o masina cumpara macar un e90 bagi bani si sti ca o ai pe cativa ani buni, dar sa bagi bani intr-un e46 in Anglia nu prea e de bine 😅

Ps: asta e doar parerea mea daca tu poti desigur sa faci ce vrei

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

in rest bani in partea mecanica cand e nevoie.

Daca esti pasionat si vrei sa modifici, imbunatatesti o masina cumpara macar un e90 bagi bani si sti ca o ai pe cativa ani buni, dar sa bagi bani intr-un e46 in Anglia nu prea e de bine

Ps: asta e doar parerea mea daca tu poti desigur sa faci ce vrei

 

adica atunci cand te-a lasat in drum?

ce iti pasa tie pe ce cheltuie el banii si de ce E90 ar fi o baza mai buna pentru investitii de acelasi gen? tot la fel pierzii banii, dimpotriva, la E46 pierzi mai putin pentru ca a cam atins fundul deprecierii, E90 inca se mai duce in jos...

 

cum sa nu iti fie drag cand ai oameni care se gandesc la banii tai :)

 

Scuze pentru off si poate fi sters, dar ma irita genul asta de "intelepti" si "invatati" in ale masinilor, exact genul de la care sa nu cumperi o masina!

Edited by mik15
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

adica atunci cand te-a lasat in drum?

ce iti pasa tie pe ce cheltuie el banii si de ce E90 ar fi o baza mai buna pentru investitii de acelasi gen? tot la fel pierzii banii, dimpotriva, la E46 pierzi mai putin pentru ca a cam atins fundul deprecierii, E90 inca se mai duce in jos...

 

cum sa nu iti fie drag cand ai oameni care se gandesc la banii tai :)

 

Scuze pentru off si poate fi sters, dar ma irita genul asta de "intelepti" si "invatati" in ale masinilor, exact genul de la care sa nu cumperi o masina!

 

+1 la ce a zis Mik15. In plus, E46 se rezuma mai mult la "ciocan si nicovala" in comparatie cu E90 unde iti trebuie laptop pentru aproape orice vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

adica atunci cand te-a lasat in drum?

ce iti pasa tie pe ce cheltuie el banii si de ce E90 ar fi o baza mai buna pentru investitii de acelasi gen? tot la fel pierzii banii, dimpotriva, la E46 pierzi mai putin pentru ca a cam atins fundul deprecierii, E90 inca se mai duce in jos...

 

cum sa nu iti fie drag cand ai oameni care se gandesc la banii tai :)

Scuze pentru off si poate fi sters, dar ma irita genul asta de "intelepti" si "invatati" in ale masinilor, exact genul de la care sa nu cumperi o masina!

 

Probabil nu ai inteles nimic, sau nu ai idee cum e piata auto in uk.

Masinile care le-am avut au fost mereu in stare mecanica perfecta pentru ca acolo am investit bani nu in jante, bari, scaune si erc, vrei masina dotata o cumperi dotata si gata.

Asta a fost parerea mea in a investii banii intr-un e46 care deja e la pamant si nu prea se cauta in uk mai ales 2.2.

Ok e o masina frumoasa si intretinuta dar cand o sa vrea sa o vanda peste 1-2-3 ani nu o sa mai ia aproape nimic pe ea.

Nu ma inteereseaza de banii nimanui era doar onparere personala si din propria experienta.

In tara puneti bari, jante si luminite si dar va troncane masina si stati cu martorul aprins la rezervor. M-am saturat de ipocrizia voastra de piloti cu bmw.

 

+1 la ce a zis Mik15. In plus, E46 se rezuma mai mult la "ciocan si nicovala" in comparatie cu E90 unde iti trebuie laptop pentru aproape orice vrei sa faci.

E90 nu e naveta spatiala, pentru ce modificari a precizat nu ai nevoie de laptop, sa nu mai zic ca in 2015 laptopul e ceva normal.

in ro e46 inca e o masina in care poti sa investesti, in schimb in uk nu cred ca se merita decat daca ai de gand sa o ti pe perioada lunga sa te poti bucura

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Baieti,

Vreau sa nu ma intelegeti gresit, se pare ca gandim un pic diferit.

Eu am cumparat aceasta masina pentru ca imi place, iar calitate/pret, in suma pe care o aveam disponibila era cam singura.

In al doilea rand, nu am cumparat aceasta masina SA INVESTESC sau sa ma gandesc ce mai iau pe ea cand o vand (O vand? dc? Cand?). Investitiile astea pe care le spuneti voi, eu le calculez a fi chestii care ma fac pe mine happy, nu investitii :), iar masina deh, nu am fost atat de norocos sa o gasesc cu scaune recaro si navigatie cu Android, asta e, sunt dispus eu sa le platesc (am avut planul si banii calculati inainte sa o cumpar). Asa ca nu ma intereseaza cat va costa un E46 la anul, sau cat se va devaloriza/demoda o navigatie cu android, pentru ca eu o vreau PT MINE acum nu pentru cel ce o va cumpara (daca o vand) la anul :).

 

Acum revenind la chestii mai pasnice (din pct de vedere al discutiei), da, cred ca o sa merg pe SMD la angel, iar Lupele + Xenon sunt planificate in August, desi cred ca xenonul o sa il iau de aici, sunt preturi bune pe ebay.

Referitor la M-Pack, ala nu e un must have, am zis "poate", desi recunosc, arata bine :), iar scaunele recaro, am mai zis, le vreau doar daca simt nevoia unui scaun incalzit, insa nu pentru moment. :)

Masina are 110mii (mile), nu stiu in ce masura sunt reali.

 

Va doresc o zi faina! (in londra ploua)

 

LE: uitasem

Am comandat deja tot pachetul de leduri (plafoniere, picioare, numar, semnalizari) totul in 10£ pe ebay, insa vin un pic cam tarziu (sf lui iunie) insa e ok :)

Edited by Claudiu Visan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.