Jump to content

BMX X5 F15 - Lighting system front left/right failure


Courage

Recommended Posts

Sunt un car de draci.

 

Azi am dus masina la service BMW OTP (pe Centura Bucurestiului) pt o verificare inainte de un drum lung.

 

Nu avea nici o eroare pe bord.

 

O iau la 17.30 cu Lighting system front left/right failure si cu mentiunea ca "nu am mentionat acea eroare".

Pai nu era cand am dus masina! Ma grabeam si cearta nu ar fi fost de nici un folos!

 

Din ce am inteles a fost un service buletin pt masina mea afectand senzorii de acceleratie laterala de la amortizoare, care a implicat recodarea lor, faza la care am pierdut orice setari de codare facute, dar asta e cel mai mic bai.

 

E afectata faza mica si faza mare.

Semnalizatoarele, luminile de parcare si farurile de ceata merg perfect.

 

Cand pun contactul, faza mica merge cca 20s, timp in care intensitatea luminii descreste in cca 3-4 trepte, apoi se inchide. Intai farul stang, apoi farul drept!

 

Faza mare e moarta!

 

Am verificat cu Rheingold si iata ce am gasit, dar nu imi spune nimic mie, poate voua!

post-1027-0-43862400-1433879708_thumb.jpg

post-1027-0-79825200-1433879708_thumb.jpg

post-1027-0-27541900-1433879709_thumb.jpg

post-1027-0-81791600-1433879709_thumb.jpg

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa deconectezi alimentare la faruri timp de 10-20 s. E posibil sa fie doar un releu care nu lucreaza bine, sau o simpla eroare de soft. La mine senzorul de ACC mai face figuri cand iti e lumea mai draga, dar isi revine. Daca ai fost cu ea si au facut verificari e posibil sa uite o muta ceva scoasa. Trebuie luate toate in calcul. Daca se aprind nu cred ca au un defect major.
Link to comment
Share on other sites

Am facut asta. Uimitor, se scot foarte usor mufele respective la farurile cu LED.

 

Din pacate nici un rezultat. Maine ma duc la service...

 

@ roscatu, multumesc, dar codari imi fac singur, sunt autodidact, de felul meu.

 

Am E-sys pt codari si Rheingold pt citire erori. Nu am de gand sa fac update software, avand in vedere ca o sa prelungesc garantia 5 ani, deci nu vreau probleme.

Edited by Courage
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai ai garantie? In diagnoza scrie sa inlocuiesti farul daca ai incercat toate modalitatile. Daca tu zici ca se aprind, dupa care se sting e posibil sa piarda curent, sau ai un consumator intre borna si led care nu functioneaza corespunzator. Din motive de siguranta iti opreste alimentarea catre far. E posibil sa fie un releu/ rezistor care se incalzeste foarte tare. Sper ca nu au incorporat toate astea in far, astfel incat sa schimnbi farul. Interesant e ca nu ai probleme la unul din ele, ci la ambele, deci aceasta varianta se cam exclude. Totusi eu cred ca e din soft.
Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a revenit si eroarea de "Front Camera Failure", me "happy".

 

Au fost comandate ambele module LED, vin in 5-7 zile.

 

Poate ma lamuriti voi cu ceva:

Tehnicianul BMW a spus ca erorile cu -1 din poza de ma sus, poate insemna ca erau erori vechi, care fie s-au resetat, fie au fost ascunse de cineva, iar cu ocazia update-ului lor software au iesit la iveala.

 

Maine ma duc la RAR (masina e SH, din Germania), un an vechime si 37 000 km

post-1027-0-68287600-1433950521_thumb.jpg

post-1027-0-12212500-1433950522_thumb.jpg

post-1027-0-55955700-1433950522_thumb.jpg

post-1027-0-16725200-1433950602_thumb.jpg

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Azi mi-a revenit si eroarea de "Front Camera Failure", me "happy".

 

Au fost comandate ambele module LED, vin in 5-7 zile.

 

Poate ma lamuriti voi cu ceva:

Tehnicianul BMW a spus ca erorile cu -1 din poza de ma sus, poate insemna ca erau erori vechi, care fie s-au resetat, fie au fost ascunse de cineva, iar cu ocazia update-ului lor software au iesit la iveala.

 

Maine ma duc la RAR (masina e SH, din Germania), un an vechime si 37 000 km

Am schimbat la F01 in decurs de un an, 3 ( trei ) camere,se pare ca au fost ceva probleme cu ele si au schimbat furnizorul,deci mai mult ca sigur asta se va intampla si la tine,noroc cu garantia :flowers:

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu in manualul (lb engleza).

Credeam ca camera din botul masinii e responsabila pt erori (collision warning/pedestrian detection), dar aparent pentru asta se foloseste camera de pe parbriz!

 

http://www.bmw-sg.com/forums/attachments/elebest-pte-ltd/62251d1404105825-new-speed-limit-info-8th-lane-departure-warning-5ad-successfully-done-10406713_916990514982760_2553973270377022243_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

0. No problem la RAR, am acum numere finale.

1. Camera respectiva nu a mai dat nici o eroare, ba chiar merge perfect.

2. Azi s-au inlocuit modulele LED, dar nu s-a schimbat situatia, tot da eroare si nu merge faza mica+mare, deci s-au comandat noi... faruri!

 

Si uite asa plec in concediu cu masina sotiei, deci bagajul trebuie subtiat semnificativ.

Link to comment
Share on other sites

Vechea poveste cu reprezentantele .Nu sunt in stare sa puna un diagnostic corect.Sa presupunem ca nu esti in garantie.Buna ziua am si eu x problema.Ok.Diagnoza ...... .S-a identificat problema.Module futute.Comanzi module le inlocuiesti si constati ca nu era de acolo.Paguma mare din cauza unor nepriceputi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vechea poveste cu reprezentantele .Nu sunt in stare sa puna un diagnostic corect.Sa presupunem ca nu esti in garantie.Buna ziua am si eu x problema.Ok.Diagnoza ...... .S-a identificat problema.Module futute.Comanzi module le inlocuiesti si constati ca nu era de acolo.Paguma mare din cauza unor nepriceputi.

 

sunt multe probleme de gen unde recomandarea e sa schimbi piesa mai ieftina totusi , presupun ca e o diferenta notabila intre un modul si farul in sine . Mie mai prost imi pare ca reprezentantele astea nu au elemente de test , ce poate fi mai simplu decat sa faci o proba cu alt element .

Link to comment
Share on other sites

Sincer, e foarte ciudat sa se arda ambele si deodata, dar avand in vedere ca cele doua faruri costa 12 000 EUR, prefer sa nu fiu autodidact pe ele.

Masina fiind in garantie (voi prelungi 5 ani garantia), prefer sa stau linistit.

 

Sper ca schimbarea farurilor sa rezolve totusi problema, daca nu... va fi mare suparare :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.