Jump to content

530-ul Meu


Dobrescu Alex

Recommended Posts

Nu stiu cum e la E60, dar la E90 se scoate becul si se schimba fara batai de cap (am verificat de curiozitate atunci cand am pus Led Marker).

Nu te "cearta" nimeni pentru ce ai cumparat, sunt banii tai si faci ce vrei cu ei, doar ti s-au sugerat solutii la costuri mult mai mici.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina avea cateva CD-uri in magazia ”de CD-uri”. SE aflau colinde pe ele si imediat dupa febra sarbatorilor de Craciun le-am scos. Asta fiind in perioada decembrie 2013, inceputul lui 2014. De atunci nu am mai folosit magazia de CD-uri. Acum o saptamana am vrut sa bag un CD in ea si nu il citeste. Trebuie curatata sau ceva de genul acesta?
Link to comment
Share on other sites

Incearca cu un CD de curatare a capului de citire.

Asa am patit si eu la E46 cu magazia. Nu am folosito vre-un an si apoi nu mai citea nimic. Am bagat un cd pentru curatare ( http://www.cel.ro/accesorii/kit-curatare-af-pentru-lentile-unitati-optice-l/?gclid=CJCu7Nn3-MYCFXTMtAodGccN0w ) si apoi a mers.

Ms. O sa incerc.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Banuiesc ca vrei s-o radiezi.

Asta nu cred ca poti si sa ramai si cu taxa platita pentru o viitoare reinmatriculare. Poti doar sa-i platesti in continuare impozitul aici si practic ramane inmatriculata si in ro.

 

Dar cred ca o simpla intrebare la ghiseul de inmatriculari auto iti poate lamuri nedumerirea.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Alex, nu se pierde nimic. Vezi insa ca ai ceva taxe de plata la inscrierea in Germania.

Cand o inscrii acolo, iti opresc placutele, talonul si fac o mentiune pe cartea de identitate a masinii.

Daca ulterior vrei sa o vinzi in Romania, cumparatorul merge la Administatia Financiara de Unde solicita dovada ca a fost platita taxa de prima inmatriculare.

Daca se doreste reinscrierea in Romania a autovehiculului, acesta va fi tratat ca un auto importat din Germania (se va radia automat din Romania) iar taxa este singurul lucru care ramane.

 

Sa fii foarte atent insa la impozitare. Pastreaza dovada platii impozitului in Germania. Bunul va figura la administatia financiara ca radiat din rolul tau fiscal dar, daca ramai tot tu proprietar tb sa faci dovada ca ai platit impozit pt el, altfel, la verificara amanuntite rezulta ca te-ai sustras de la plata impozitului pe auto.

 

Daca stai mai mult de 6 luni acolo (daca e mai putin nu e nevoie sa o inmatriculezi acolo), mai bine vinde-o aici asa cum e si acolo iti cumperi altceva. E destul de multa bataie de cap si bani pierduti...

Aditional, daca nu ai istoric de asigurat in Deutschland, cand platesti prima polita te ia capul :frantics:

Edited by Pharmacistu'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alex, nu se pierde nimic. Vezi insa ca ai ceva taxe de plata la inscrierea in Germania.

Cand o inscrii acolo, iti opresc placutele, talonul si fac o mentiune pe cartea de identitate a masinii.

Daca ulterior vrei sa o vinzi in Romania, cumparatorul merge la Administatia Financiara de Unde solicita dovada ca a fost platita taxa de prima inmatriculare.

Daca se doreste reinscrierea in Romania a autovehiculului, acesta va fi tratat ca un auto importat din Germania (se va radia automat din Romania) iar taxa este singurul lucru care ramane.

 

Sa fii foarte atent insa la impozitare. Pastreaza dovada platii impozitului in Germania. Bunul va figura la administatia financiara ca radiat din rolul tau fiscal dar, daca ramai tot tu proprietar tb sa faci dovada ca ai platit impozit pt el, altfel, la verificara amanuntite rezulta ca te-ai sustras de la plata impozitului pe auto.

 

Daca stai mai mult de 6 luni acolo (daca e mai putin nu e nevoie sa o inmatriculezi acolo), mai bine vinde-o aici asa cum e si acolo iti cumperi altceva. E destul de multa bataie de cap si bani pierduti...

Aditional, daca nu ai istoric de asigurat in Deutschland, cand platesti prima polita te ia capul :frantics:

Sunt in Germania. De asta am si intrebat. Am vrut sa vand masina chiar din acest motiv. O mai tin 2-3 luni cu numere de RO dupa care o inscriu pe DE.

Link to comment
Share on other sites

se va radia automat din Romania

 

Esti sigur? Eu am inmatriculat masina mea in Irlanda (luata de noua in Romania) si dupa vreo 8 luni am primit o hartie de la Politia Romana cum ca trebuie sa ma duc (de urgenta) sa radiez masina.

 

Cand am inmatriculat masina in Irlanda, mi-au oprit doar certificatul de inmatriculare din Romania. Cartea de identitate o am.

Edited by iwolffy
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur? Eu am inmatriculat masina mea in Irlanda (luata de noua in Romania) si dupa vreo 8 luni am primit o hartie de la Politia Romana cum ca trebuie sa ma duc (de urgenta) sa radiez masina.

 

Cand am inmatriculat masina in Irlanda, mi-au oprit doar certificatul de inmatriculare din Romania. Cartea de identitate o am.

Dupa ce ai inmatriculat masina in Irlanda a fost radiata de la administratia finaciare ( de catre tine )?

Link to comment
Share on other sites

Nu, inca platesc impozit in Romania.

Te-am intrebat deoarece se poate face in felul urmator, sau se putea: Masina inscrisa legal la cele doua institutii. Se scoate de la administratia financiara si ramane inscrisa la politie. Circuli asa cu ea, legal inscrisa, doar ca nu platesti impozit pe bun. Cele doua institutii nu aveau o baza de date comuna si nu cooperau intre ele pentru a verifica un automobil.

 

Interesanta e legatura ta cu cererea politiei sa radiezi masina. Cel mai probabil cei din Irlanda au trimis situatia masinii, pe cand la noi, o primarie nu poate trimite o informare unei institutii din aceeasi tara.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

Mda. Eu am preferat sa nu o radiez pentru ca acum (la 2 ani dupa ce am inmatriculat-o in Irlanda) ma gandesc sa o vand si sa-mi iau altceva cu volanul pe partea buna a drumului aici.

 

Probabil singura varianta e sa o vand in Romania si m-as bucura doar sa ma duc la politie si sa-mi iau certificatul de inmatriculare fara prea mare bataie de cap.

 

Eu am inmatriculat masina aici initial pentru ca procesul e foarte simplu, nu am platit taxa de inmatriculare si asigurarea e cu 40% mai putin decat plateam in Romania. (masina avand putin sub 2 ani in acel moment)

Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta, mai degraba parintii respectivei cunostinte, au facut acelasi lucru doar ca au inscris masina in Austria, dupa ce a fost inscrisa in Romania cu plata taxei.

Singura dificultate a fost obtinerea dovezii platii taxei, pentru re-inscrierea ulterioara in Romania, taxa fiind platita si nerecuperata. Intr-un final s-a rezolvat. Cei de la ANAF Deva erau cam tantalai.

 

Masina inscrisa in 2 tari cu 2 seturi de numere mi se pare cam...porcarie. Iti dai seama si de ce.

 

Poate ai noroc si o dai la un pret mai bun dupa inscriere in DE, cand a veni vremea vanzarii. In Romania vezi cum e cu taxele pe motorizarea ta.

Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta, mai degraba parintii respectivei cunostinte, au facut acelasi lucru doar ca au inscris masina in Austria, dupa ce a fost inscrisa in Romania cu plata taxei.

Singura dificultate a fost obtinerea dovezii platii taxei, pentru re-inscrierea ulterioara in Romania, taxa fiind platita si nerecuperata. Intr-un final s-a rezolvat. Cei de la ANAF Deva erau cam tantalai.

 

Masina inscrisa in 2 tari cu 2 seturi de numere mi se pare cam...porcarie. Iti dai seama si de ce.

 

Poate ai noroc si o dai la un pret mai bun dupa inscriere in DE, cand a veni vremea vanzarii. In Romania vezi cum e cu taxele pe motorizarea ta.

Taxa pentru motorizarea mea te sperie. Eu am chitanta de plata a taxei ( putin peste 4660 euro ). Cand am cumparat masina eu am mers la ANAF si am obtinut dovada platii taxei pe baza chitantei. Daca inscriu masina in Germania, cu siguranta nu o sa o mai inscriu in tara. Daca e sa o vand la cineva din tara nu vreau sa aibe probleme cu taxa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.