Jump to content

antifurt oglinzi


Guest juststy

Recommended Posts

Am ramas si eu a doua oara fara ele. Chiar azi dimineata mi le-a luat (a doua oara intr-o luna). Initial am zis sa nu le inscriptionez ca poate nu le mai ia, dar surpriza. Ma gandesc ca daca pun antifurt sau le inscriptionez o sa le sparga daca nu le poate lua.

 

Chiar nu stiu ce sa fac, dar parca m-am saturat de statutul de donator de oglinzi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am ramas si eu a doua oara fara ele. Chiar azi dimineata mi le-a luat (a doua oara intr-o luna). Initial am zis sa nu le inscriptionez ca poate nu le mai ia, dar surpriza. Ma gandesc ca daca pun antifurt sau le inscriptionez o sa le sparga daca nu le poate lua.

 

Chiar nu stiu ce sa fac, dar parca m-am saturat de statutul de donator de oglinzi.

 

Foarte bine gandesti, mai bine le lasi si 100lei la oglinzi ca poate se supara pe tine si iti sparg si geamurile ii da si foc bla bla...  Bine ca avem frica hotilor ca ne sparg oglinzile daca nu le mai pot fura

 

Robert,

Nu e vorba de frica. E vorba ca mi-e lehamite de situatia in sine, adica ori inscriptionate ori neinscriptionate tot le fura. In cazul in care pui antifurt iti rupe oglinga cu totul sau eu mai stiu ce le trece prin cap la fomisti. Nu zic ca eu as fi un bogatan, dar cand mi-am luat masina asta m-am gandit foarte bine daca pot sa o intretin si ma refer sa cumpar piese noi, nu furaciuni sau sh-uri.

 

Azi oricum vin la tine sa le sablez. Macar daca tot le ia sa nici nu le poata folosii. Sper sa nu fie nimeni atat de dement incat sa cumpere oglinzi sablate cu alt numar decat are la masina si sa le puna pe masina lui.

Link to comment
Share on other sites

Am ramas si eu a doua oara fara ele. Chiar azi dimineata mi le-a luat (a doua oara intr-o luna). Initial am zis sa nu le inscriptionez ca poate nu le mai ia, dar surpriza. Ma gandesc ca daca pun antifurt sau le inscriptionez o sa le sparga daca nu le poate lua.

 

Chiar nu stiu ce sa fac, dar parca m-am saturat de statutul de donator de oglinzi.

 

Foarte bine gandesti, mai bine le lasi si 100lei la oglinzi ca poate se supara pe tine si iti sparg si geamurile ii da si foc bla bla...  Bine ca avem frica hotilor ca ne sparg oglinzile daca nu le mai pot fura

 

Robert,

Nu e vorba de frica. E vorba ca mi-e lehamite de situatia in sine, adica ori inscriptionate ori neinscriptionate tot le fura. In cazul in care pui antifurt iti rupe oglinga cu totul sau eu mai stiu ce le trece prin cap la fomisti. Nu zic ca eu as fi un bogatan, dar cand mi-am luat masina asta m-am gandit foarte bine daca pot sa o intretin si ma refer sa cumpar piese noi, nu furaciuni sau sh-uri.

 

Azi oricum vin la tine sa le sablez. Macar daca tot le ia sa nici nu le poata folosii. Sper sa nu fie nimeni atat de dement incat sa cumpere oglinzi sablate cu alt numar decat are la masina si sa le puna pe masina lui.

 

 

Inscriptionatul este sfant! Asa pateam si eu ,le-am inscriptionat si nimic de atunci...Sapatamana trecuta au trecut hotii iar prin zona mea si surpriza:oglinzile erau tot pe masina si la 3 masini distanta de a mea la alt BMW nu mai erau(neinscriptionate)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare.

 

Azi am ramas si eu fara oglinzi la E60-ul meu. Am dar un search pe okazii, am gasit si in 2 ore mi-am luat altele.

 

Cred ca cea mai buna mod de a-i prinde pe nenorociti este sa ne scriem numerele de telefon pe spate. (cum am facut eu. Am ''gravat'' manual in mai multe locuri cu un cutter)

Daca cineva intra in posesia oglinzilor si vede pe spate nr. de tel ar fi bine sa sune si sa-i spuna pagubitului de unde le-a cumparat.

 

Eu, daca raman fara ele si ma suna cineva ca le-a cumparat de la cineva, nu imi vreau oglinzile... Vreau soar sa-l intalnesc pe cel care le-a vandut.

 

Asa ca, este bine sa notati nr. de tel pe spate cat mai mic ca sa nu fie vazut si sters de ciorditori.

 

Sper ca oglinzile care le-am luat nu sunt ale vreunuia dintre voi :)

Link to comment
Share on other sites

in principiu si daca sunt inscriptionate le fura ca peste nr ala pune banda sablata si le vinde .... am vazut eu pe o masina asa puse

 

OK... dar eu am scris pe spate... daca oglinzile mele ajung la voi, va rog sa ma sunati si sa-mi spuneti de unde le-ati luat.

De restul ma ocup eu ... :)

 

asta am facut. Acum, daca se mai intampla sa-mi fure oglinzile, sper sa vada nr. de tel din spate si sa-l stearga..

post-56195-0-44985900-1358509907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca toti am fi mai civilizati poate ca nu s ar mai fura ... eu nu mi le am inscriptionat inca din 2 motive . nu stiu sa le scot si sunt exfoliate asa ca sper sa nu mi le fure ca nu cred ca le ar cumpara cineva . si am vazut la cineva cu bmw care nu e membru aici si care a gasit pe cineva care pe langa inscriptionat i a pus si o folie care imita oglinda sparta ... mi sa parut foarte tare
Link to comment
Share on other sites

OK... dar eu am scris pe spate... daca oglinzile mele ajung la voi, va rog sa ma sunati si sa-mi spuneti de unde le-ati luat.

De restul ma ocup eu ... :)

 

Nu ne lasi cu barbatii dinastea?

 

In loc sa fi mers sa-ti cumperi alte oglinzi noi pentru a nu incuraja furtul tu te duci si cumperi de pe okazii ...

 

Daca erai barbat il intrebai pe ala de unde le are. Doar nu crezi ca producatorul de oglinzi sta pe okazii... Ca provin din dezmembrari, e clar. Din dezmembrarile altor masini de pe starada.

 

:pinch:

Link to comment
Share on other sites

Nu ne lasi cu barbatii dinastea?

 

In loc sa fi mers sa-ti cumperi alte oglinzi noi pentru a nu incuraja furtul tu te duci si cumperi de pe okazii ...

 

Daca erai barbat il intrebai pe ala de unde le are. Doar nu crezi ca el le produce... Ca provin din dezmembrari, e clar. Din dezmembrarile altor masini de pe starada.

 

:pinch:

 

Iti dai seama ca l-am intrebat: Astea-s ale mele, NU ? Si el NORMAL ca a raspuns cu NU. Ce crezi ca era prost sa-mi zica, ca din asta isi castiga existenta.

Daca tu esti asa ZMEU sa-ti iei oglinzi noi, te felicit, insa eu nu imi permit sa dau 8-10 mil pe niste oglinzi noi pentru 2-3 sapt, 2-3 luni.

 

Eu va spun un lucru, daca din intamplare oglinzile mele ajung la voi, sunati-ma si spuneti-mi de la cine le-ati luat.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in treaba asta cu furtul de oglinzi ar trebui sa se implice mai mult politia si sa organizeze cateva flagrante la baietii astia care vand pe okazii, 4tuning sau mai stiu eu unde. Totusi daca vand atatea tipuri de oglinzi pentru 3,5,7,X5,X6 ar trebui sa aiba niste acte de provenienta pentru ele nu? Cu putina organizare s-ar face treaba altfel nu!
Link to comment
Share on other sites

iti meriti soarta !!!! ai cumparat de la hoti ! adica de pe masina altuia !!!

acum si ala o sa caute sa cumpere.... poate pe cele de pe masina ta de acum !!!!

nu iti permiti altele noi ? atunci de ce drac ti-ai luat masina cu piese asa scumpe ? trebuia sa-ti iei ce-ti permiti !

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca l-am intrebat: Astea-s ale mele, NU ? Si el NORMAL ca a raspuns cu NU. Ce crezi ca era prost sa-mi zica, ca din asta isi castiga existenta.

 

Deci banuiai ca ala e hot dar ai cumparat totusi de la el. Poate chiar sunt ale cuiva de aici.

 

Ca tu le-ai cumparat pe ale unui coleg iti este OK, dar daca cineva le cumpara pe ale tale, te gasesti sa faci dreptate.

 

Macar taceai din gura si nu te gaseai sa faci pe justitiarul.

 

Pfoai...

 

Daca tu esti asa ZMEU sa-ti iei oglinzi noi, te felicit, insa eu nu imi permit sa dau 8-10 mil pe niste oglinzi noi pentru 2-3 sapt, 2-3 luni.

 

Mi-au furate oglinzile si da, mi-am luat noi => 12 mil perechea.

Link to comment
Share on other sites

iti meriti soarta !!!! ai cumparat de la hoti ! adica de pe masina altuia !!!

acum si ala o sa caute sa cumpere.... poate pe cele de pe masina ta de acum !!!!

nu iti permiti altele noi ? atunci de ce drac ti-ai luat masina cu piese asa scumpe ? trebuia sa-ti iei ce-ti permiti !

 

Am zis ca nu imi permit sa dau 10 milioane pe oglinzi, poate pe saptamana.

In schimb, imi permit sa merg si eu cu un 535D din 2008 Octombrie, si sa-l si intretin, Tare, NU ?!?!?!?!?!

 

Crezi ca asa o sa descurajezi hotii sa fure? Prin a nu cumpara de la ei ?

Cred ca cel mai bine e sa-l lasi lat, intr-o balta de sange, si apoi sa chemi si politia.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in treaba asta cu furtul de oglinzi ar trebui sa se implice mai mult politia si sa organizeze cateva flagrante la baietii astia care vand pe okazii, 4tuning sau mai stiu eu unde. Totusi daca vand atatea tipuri de oglinzi pentru 3,5,7,X5,X6 ar trebui sa aiba niste acte de provenienta pentru ele nu? Cu putina organizare s-ar face treaba altfel nu!

 

Majoritatea hotilor sunt pustani aurolaci. Au in spate pe cativa mai rasariti care pun anunturi pe okazii. Nu prea are ce sa faca politia.

 

Solutia cea mai buna este sa nu cumpere nimeni de la ei. Nu si le pune nimeni in baie. Daca nu au cui sa le vanda, nu mai fura. E simplu.

 

@NIKU85 - Sigur ca da. Il intretii cu piese de la hoti. Oglinzi de pe okazii. :thumbsup:

 

Inchiriaza-ti garaj !

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea hotilor sunt pustani aurolaci. Au in spate pe cativa mai rasariti care pun anunturi pe okazii. Nu prea are ce sa faca politia.

 

Solutia cea mai buna este sa nu cumpere nimeni de la ei. Nu si le pune nimeni in baie. Daca nu au cui sa le vanda, nu mai fura. E simplu.

 

@NIKU85 - Sigur ca da. Il intretii cu piese de la hoti. Oglinzi de pe okazii. :thumbsup:

 

Inchiriaza-ti garaj !

 

Ce crezi, am si o hala de 100 mp, insa nu ma pot duce acasa pe jos..

Link to comment
Share on other sites

pai daca iti permiti .... fa-ti casco !!! si il ai peste tot !!! zilnic ! in fiecare zi ! in fiecare ora !

 

 

Mda.... NU are rost sa mai discutam... Am si casco, insa nu am timp sa umblu pe la Asigurari, samd ...

M-am ars o data... acum stiu...

Le lipesc, pun camera cu IR pe masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fratilor ce po t sa zic ...

un an... si cinci seturi de oglinzi FURATE ...e46 coupe ...

locatie Crangasi-Bucuresti

acum doua saptamani mi au fost furate pentru a cincea oara!!!! INSCRIPTIONATE

Nr trecut pe ele ...GJ 84 FMY..mda masina mea e de GJ

 

 

Asadar daca vedeti la vanzare oglinzile cu acest nr...NU LE CUMPARATI...

 

AM nevoie de idei pentru antifurt..inscriptionarea nu functioneaza CLAR.

 

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Va salut.

 

Dupa cateva luni petrecute fara masina, mi-am luat si eu un amarat de X5 si - ahhh - de cat timp n-am mai simtit frustrarea indusa de teama de a ma trezi a doua zi fara oglinzi! Inainte mi le-au ciordit de 3 ori de pe un 330 si o data si jumatate de pe un 530. Asa ca m-am asezat la un brainstorming impreuna cu vreo cateva beri si o soseta si mi-a venit o idee:

 

http://www.tme.eu/ro/details/bcap3000p270k04/supercondensatoare/maxwell-technologies/# - costa cca 300 RON. Se conecteaza la 12V de la masina cu un regulator si o dioda si niste fire tepene, apoi la 2 contacte cromate late de cca 1 cm si groase de 1mm care se aplica in interiorul marginii oglinzii. Pentru a evita declansarea sigurantelor de pe baterie sau de pe panou, se poate instala si un rezistor. Cand lasati masina noaptea in parcare sau oriunde o lasati, apasati un comutator ce se poate instala pe sub bord pentru a activa "instalatia". Capacitorul se incarca in mers in cca 20-30 minute si sarcina este suficienta pentru cateva "socuri" destul de puternice.

 

Socuri... ok, poate nu e bine ales cuvantul. Cred ca mai repede s-ar potrivi "frigarui de carnaciori de cioroi", iata ce poate face un supercapacitor dintr-o moneda, sau dintr-un cui sau orice altceva...

 

 

Este deci usor de imaginat ce poate face unor degete. Cat despre implicatiile legale... cine i-a pus sa puna mana pe interiorul oglinzilor rabatate in timp ce "treceau pe langa masina fara niciun fel de reavointa" ?

 

PS: problema ar fi cand masina e parcata in aer liber si ploua...idei?

Link to comment
Share on other sites

Fratilor ce po t sa zic ...

un an... si cinci seturi de oglinzi FURATE ...e46 coupe ...

locatie Crangasi-Bucuresti

acum doua saptamani mi au fost furate pentru a cincea oara!!!! INSCRIPTIONATE

Nr trecut pe ele ...GJ 84 FMY..mda masina mea e de GJ

 

 

Asadar daca vedeti la vanzare oglinzile cu acest nr...NU LE CUMPARATI...

 

AM nevoie de idei pentru antifurt..inscriptionarea nu functioneaza CLAR.

 

 

Multumesc!

 

Pt cei care au astfel de probleme le recomand sa nu mai rabateze oglinzile.

Hotul de la distanta va vedea ca oglizile sunt inscriptionate.

Daca sunt rabatate nu mai sta sa se uite pentru ca trebuie sa fie cu ochii imprejur.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.