Jump to content

anvelope allseason


karlito

Recommended Posts

Oare merg iarna anvelope all-season pe masina cu tractiune spate respectiv bmw 318i? Am luat masina cu anvelope de iarna.Nu as vrea sa ma complic cu 2 seturi de anvelope.Daca as ramane cu cele de iarna si pe timpul verii,pana in iarna lui 2016 mai ramane ceva din ele?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
All season merg iarna doar daca nu e zĂŁpada . eu am luat iarna trecutĂŁ la e36 4 cauciucuri all season noi ... La prima zĂŁpada era praf in parcare abia se mișca de pe loc ... Le-am dat jos in ziua aia si am luat 4 noi Hankook de iarna si nici nu am mai simțit ca am tracțiune spate ... Nu stiu ce a fost in capul meu de am luat all season .... Deci nu lua all season. Daca nu ai 2 rânduri de jante ( vara si iarna ) poți lua 2 cauciucuri de iarna pe care sa le pui pe spate si 2 all season sa le pui pe fata . Si când vine caldura le schimbi doar pe cele de pe spate .
Link to comment
Share on other sites

Michelin CrossClimate, singurele AllSeason recomandate, dar daca ai de gand sa mergi pe la munte iarna, sau locuiesti intr-o zona in care ninge des atunci ramai la setul cu gume separate de iarna-vara.

Franeaza mai bine pe uscat si ud decat unele de iarna dar pe zapada afanata si gheata nu se comporta la fel ca unele de iarna(poate mai bine decat unele ieftine de iarna)

Link to comment
Share on other sites

1447237785[/url]' post='2306621']

All season merg iarna doar daca nu e zĂŁpada . eu am luat iarna trecutĂŁ la e36 4 cauciucuri all season noi ... La prima zĂŁpada era praf in parcare abia se mișca de pe loc ... Le-am dat jos in ziua aia si am luat 4 noi Hankook de iarna si nici nu am mai simțit ca am tracțiune spate ... Nu stiu ce a fost in capul meu de am luat all season .... Deci nu lua all season. Daca nu ai 2 rânduri de jante ( vara si iarna ) poți lua 2 cauciucuri de iarna pe care sa le pui pe spate si 2 all season sa le pui pe fata . Si când vine caldura le schimbi doar pe cele de pe spate .

[/quote

 

La x-drive,sunt foarte bune all season,mai ales alea cu steluțĂŁ,pentru bmw,costuri reduse,+ cĂŁ e mai comod,schimbi cauciucurile la 3-4 ani.

La rwd,cred cĂŁ e cea mai bunĂŁ soluție cauciuc varĂŁ + cauciuc iarnĂŁ ( adicĂŁ roți)

 

 

 

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce asteptari au unii de la niste anvelope all season.Am folosit pe puntea spate timp de 3 ani Kleber Quadraxer.Pentru o masina care face in medie 10k km pe an au fost foarte bune.In cei 3 ani de folosire am ramas o singura data impotmolit in zapada afanata de 20-30 cm intre blocuri.Acolo mai ramases si un taxi Logan(nu stiu ce anvelope avea, poate avea de vara) si a trebuit sa ne impingem reciproc pentru a trece de zona respectiva.In rest am mers pe stradute cu sleauri formate de gheata, zapada afanata in strat nu foarte gros, zapada batatorita si nu am intampinat probleme.La munte masina s-a comportat foarte bine in perioada 20-22 martie 2015 cand a nins am facut naveta intre Azuga(am urcat pe stradute fara probleme) si Poiana cam de 2 ori pe zi in conditii de deplina siguranta.Pe viitor vreau sa incerc CrossClimate care sunt la pret de Kleber si nu cred ca pot sa fie mai slabe calitativ.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce asteptari au unii de la niste anvelope all season.Am folosit pe puntea spate timp de 3 ani Kleber Quadraxer.Pentru o masina care face in medie 10k km pe an au fost foarte bune.In cei 3 ani de folosire am ramas o singura data impotmolit in zapada afanata de 20-30 cm intre blocuri.Acolo mai ramases si un taxi Logan(nu stiu ce anvelope avea, poate avea de vara) si a trebuit sa ne impingem reciproc pentru a trece de zona respectiva.In rest am mers pe stradute cu sleauri formate de gheata, zapada afanata in strat nu foarte gros, zapada batatorita si nu am intampinat probleme.La munte masina s-a comportat foarte bine in perioada 20-22 martie 2015 cand a nins am facut naveta intre Azuga(am urcat pe stradute fara probleme) si Poiana cam de 2 ori pe zi in conditii de deplina siguranta.Pe viitor vreau sa incerc CrossClimate care sunt la pret de Kleber si nu cred ca pot sa fie mai slabe calitativ.

incearca si niste anvelope dedicate iernii(NOI NU SH )si o sa vezi diferenta .

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca as vedea diferenta in conditiile in care as schimba si stilul de condus(sa conduc sportiv pe drumurile noastre si iarna nu pare o alegere prea stralucita), ceea ce nu se va intampla.Nu am avut mari asteptari de la anvelopele all season dar situatiile prin care am trecut cu ele corelat si cu numarul mic de km pe care ii parcurg anual, fac o alegere foarte buna pentru mine.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
voi astia de va laudati ca mergeti iarna cu anvelope de vara la fel de bine puteti sa renuntati la condus complet... Sincer si nu va zic cu rautate , luati autobuzul ! Allseason niciodata ... daca nu va permiteti 2 randuri de cauciucuri , de ce va luati bmw ? de ce va luati masina ?!
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

nu prea ai siguranta maxina cu cele de iarna chiar si noi, dar mai ales sa pui all season, chiar daca nu e zapada , e riscant la tenperaturi joase (mai ales extreme) sa folosesti anvelope necorespunzatoare

 

diferenta intre un cauciuc de vara si cel de iarna , nu inseamna neaparat floarea acestuia, ci materialul din care este fabricat

daca folosesti anvelope de vara de exemplu pe timp de iarna, la temperaturi joase isi pierd din propietati, devin tari si pur si simplu ajung la aderenta foarte scazuta

 

pe conceptia asta ar trebui sa mergi, sa iei in calcul materialul din care este conceput si nu floarea neaparat.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Conditiile climatice din zona mea (ierni usoare cu zapada foarte putina) si stilul meu de condus m-au facut sa iau in considerare anvelope tip "All Season". Am ales Michelin CrossClimate+ pe baza testelor si recenziilor de pe internet

 

Chiar daca dupa o luna de utilizare nu pot sa-mi fac o parere completa asupra acestor anvelope, mentionez ca de cand le-am montat pe masina sunt multumit de ele. Masina merge foarte bine, si sunt silentioase.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/12/2021 at 1:23 PM, Andrei-C said:

Conditiile climatice din zona mea (ierni usoare cu zapada foarte putina) si stilul meu de condus m-au facut sa iau in considerare anvelope tip "All Season". Am ales Michelin CrossClimate+ pe baza testelor si recenziilor de pe internet

 

Chiar daca dupa o luna de utilizare nu pot sa-mi fac o parere completa asupra acestor anvelope, mentionez ca de cand le-am montat pe masina sunt multumit de ele. Masina merge foarte bine, si sunt silentioase.

Cum ți se par anvelopele Michelin CrossClimate+?

Esti multumit de ele pe timp de iarna?

1 minute ago, Gabriellucian89 said:

Cum ți se par anvelopele Michelin CrossClimate+?

Esti multumit de ele pe timp de iarna?

Pe ce dimensiuni le-ai achizitionat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.