Jump to content

Ajutor pentru un nou adept BMW!


RobertJJE

Recommended Posts

Buna seara, am 21 de ani si sunt pe cale sa achizitionez un BMW 320 CI din marele regat al angliei (nu e relevant pentru mine pozitia volanului intrucat de la 18 ani am condus in Romania numai masini cu volan pe dreapta).

E primul meu BMW si am nevoie de sfaturi pareri si ajutor, daca sunteti amabili v-as fi recunoscator.

Masina este din anul 2002 are motor 2.2 dar are deja instalat si GPL pe ea, are body kit ALPINA(jante bara fata/spate, praguri) , vopsea cameleon, piele, senzori de parcare , etc). Intrebarile mele sunt:

1) O sa am probleme cu vopseaua sau GPL ul la rar in Romania ( certificat , acte)?

2) Despre ce consum vorbim? si gaz si benzina

3) Pericol sau nu folosirea gazului? Masina va fi rulata mai mult in oras(Bucuresti) si oarecum mi-ar conveni cu gazul, avand in vedere ca e mai ieftin dat vreau si siguranta si nici sa mi se strice masina piesa cu piesa. Va rog nu ma judecati cu fraze * strici masina cu GPL ul* , mentionez ca este deja instalat pe masina , vreau si niste opinii de la persoane care folosesc deja GPL pe BMW, mi-ar fi de folos.

4) Duminica ma voi deplasa la dealer sa vad masina in realitate, la ce are trebui sa ma uit sa o verific?Ar trebui sa acord atentie la anumite locuri,piese,sunete,batai,jocuri?

5) Pe langa faruri, care am inteles ca trebuie neaparat schimbate, ce alte piese mai trebuie sa schimb sa trec rarul?

Va multumesc anticipat , va rog sa nu ma luati tare, fara jigniri si nu ma judecati pentru ca la urma urmei , sunt un tanar care vrea un coupe de 2002 ^_^.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de starea tehnica generala a masinii, nu are importanta de unde o cumperi , dealerul oricum nu-ti va spune ce bube are masina, dar ar fi bine sa poti mergecu ea ,sa vezi daca macar pleaca de pe loc. Daca nu te lasa , nu lua masina,, ca sa nu ai surprize mai tarziu.Eu as lua o masina normala pentru Romania, si aici o poti vopsi si in picatele cu dungi in culoarea cameleonului..Pe tine te atrage mai mult culoarea , dar trebuie sa stii ca aspectul exterior vinde masina, chiar daca ea pe dedesubt e ruginita toata .Cel mai bine e sa mergi cu cineva care se mai pricepe cat de cat.

Mult noroc la cumparaturi.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as spune sa o iei de la dealer cu garantie (banuiesc ca cei mai multi dau asa ceva..) timp in care ai avea timp sa tragi de masina in fel si chip, adica atat cat ceri tu in mod obisnuit de la o masina.. Probleme apar tot timpul, regulat... si in functie de cum este/a fost condusa, dar daca garantia acopera potentiale grave probleme atunci esti sigur cu investitia, un timp.

Si, da, ia un mecanic sau cel putin un prieten care se pricepe la masini, nu neaparat BMW cand mergi sa o vezi..

 

Pareri pot aparea destule aici dar valoreaza prea putin, decat daca ai lua pe cineva care se pricepe cat de cat cand mergi sa vezi/conduci masina.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Personal nu sunt de acord cu inmatricularea masinilor cu volanul pe dreapta si nu cred ca sunt singurul. Orice depasire este o loterie, atat pentru sofer cat si pentru participantii la trafic, asa ca-ti recomand sa cauti totusi o masina "normala", chiar daca va costa cateva sute de euro in plus. Ma rog, e doar un sfat din partea unui sofer cu peste 1.000.000 km la bord si fara accidente importante. Si caruia chiar ii place viteza ... :)
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Personal nu sunt de acord cu inmatricularea masinilor cu volanul pe dreapta si nu cred ca sunt singurul. Orice depasire este o loterie, atat pentru sofer cat si pentru participantii la trafic, asa ca-ti recomand sa cauti totusi o masina "normala", chiar daca va costa cateva sute de euro in plus. Ma rog, e doar un sfat din partea unui sofer cu peste 1.000.000 km la bord si fara accidente importante. Si caruia chiar ii place viteza ... :)

Esti putin :offtopic: .. dar daca tot suntem nevoiti sa citim ineptii, datorate drumurilor nu masinilor..

 

..sa fiu si eu un pic :offtopic:

... nici mie nu-mi plac cei care merg cam prea rapid ("tare...") pe drumurile noastre din tara noastra mica..., si muuult prea inguste pentru VITEZELE PRACTICATE!

Eu sunt pentru limitarea prin lege a masinilor (prin ECU.. cu harti si limitele asociate..:) ) la maxim 80 km/h pe drumuri nationale si 120 pe autostrazi.

Si vreau sa fac 2 milioane de km, ca tocmai am trecut de primul milion..

SA MA SIMT IN SIGURANTA SI DIN CAUZA ALTORA NU DOAR A MEA! (si crede-ma ca nu stii cum pot sa ma "misc" pe strada/strazi..)

 

A, in caz ca nu stia, cel cu 1 milion de km, DEPASIREA ESTE UNA DINTRE CELE MAI,(DACA NU CE MAI) PERICULOASE MANEVRE PE STRADA, asa ca... Nu cauta .."scuze" pentru felul cum conduci!

..sper sa nu stricam topicul omului! ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Subscriu ce spunea un coleg mai sus. Cauta sa-ti cumperi o masina normala pana acumulezi ceva experienta la volan. E important sa te inveti sa conduci corect o masina iar combinatia asta de masina cu volan pe dreapta, pentru un sofer neexperimentat si cu un motor destul de puternic si tractiune spate cum e BMW iti poate fi chiar fatala. Ia o masina decenta de banii pe care ii ai apoi peste cativa ani schimbi cu un BMW, nu e greu.

Succes!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la majoritatea colegilor de mai sus. Bmw e46 volan pe dreapta vopsea cameleon body kit tuning mega super car.... Tot mai des vad genul asta de masini, cu volan pe dreapta... Cumparate de toti care nu isi pot permite o masina normala. Astea cu volan pe dreapta sunt mai ieftine. Daca nu iti permiti un e46, cumpara un logan cu volan pe stanga si pune-l pe ala pe gaz.
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok , am inteles...mi-ati spus cat e de periculos sa conduci masina cu volan pe dreapta in Romania, sunt total de acord, dar mentionez , nu sunt vitezoman , desi sunt tanar am capul pe umeri , v-am spus sa nu ma judecati si sa imi raspundeti strict la intrebarile pe care vi le-am adresat, daca nu ma puteti ajuta nu e nici o problema dar as putea sa fac o carte cu cate comentarii am vazut pe tot internetul legat de masinile cu volan pe dreapta in Romania. Masina va fi condusa in oras 90% din viata ei pe mainile mele, in afara orasului va iesi o data la cateva luni pentru cateva sute de KM. V-as ruga sa imi raspundeti la intrebari sa ma lamuriti si pe mine cu ce nu stiu. A spus cineva de masina normala...si asta e normala, doar ca are volanul in partea dreapta ... tie daca iti place cola , renunti sa mai bei daca schimba capacul ? thegame , multumesc pentru reply ... este o masina foarte normala .. si nu va omor pe strazi. Pe strazi omoara cei ce merg bauti la volan , vitezomanii si persoanele care nu au un simt al raspunderii destul de dezvoltat. Am capul pe umeri si m-a incantat foarte mult ideea de BMW motor destul de ok, aspect destul de ok si un pret avantajos .

Multumesc tuturor pentru reply.

 

Daca ar fi asa, ar insemna ca pana la varsta de 30 de ani sa nu conduca nimeni masina cu motor mai mare de 1.0 MPI. As vrea sa aud si niste pareri pro ca de descurajat se poate. Poate ar trebui sa inventeze astia un permis special numai pentru soferii de bmw .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tu oricum faci dupa cum te taie capul. Cum sa te laude lumea cand tu spui ca vrei sa-ti iei o masina cu volan pe dreapta ca sa circuli cu ea prin Romania.

E clar ca ai un buget mic si nu-ti poti permite un E46 coupe cumparat din Romania.

Nu-i nimic, ia-ti ceva pe masura bugetului tau. Exista atatea masini.

 

N-are nici o treaba varsta aici. E gresit sa mergi cu o masina cu volan pe dreapta intr-o tara in care se circula pe dreapta indiferent de varsta.

Si n-are legatura faza cu "capul pe umeri", "soferul cumpatat". Nevoia de depasire exista oricum. Daca te trezesti cu un camion care merge incet, tot il vei depasi indiferent daca esti cumpatat sau nu. Ei bine, atunci intervine pericolul.

 

Eu, spre deosebire de cel de mai sus (cel cu vitezele limita impuse), consider ca nu viteza e problema ci prostia.

In Romania au toti idiotii masini. Idiotii care merg cu cauciucuri super uzate, idiotii care au masina care nu franeaza, idiotii care au masini intr-o stare tehnica deplorabila. Stare tehnica periculoasa pentru toti pentru ca poti face accident din cauza asta.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ok , am inteles..

 

Daca ar fi asa, ar insemna ca pana la varsta de 30 de ani sa nu conduca nimeni masina cu motor mai mare de 1.0 MPI. As vrea sa aud si niste pareri pro ca de descurajat se poate. Poate ar trebui sa inventeze astia un permis special numai pentru soferii de bmw .

 

 

Bine zis, RobertJJE. Vroiam eu sa replic unora de aici cam ce ai spus si tu, dar e topicul tau si merita/trebuie sa iei tu atitudine, sau cel putin sa cauti parerile echilibrate si la obiect, sau cel putin in ceea ce intereseaza pe autorul topicului!

 

Din pacate nu am masina pe GPL, dar poate vor fi unii care sa aiba si sa spuna aici.

Nu renunta la ceea ce iti doresti! Cunosti limba engleza? O sa fac niste cautari dupa BMW pe GPL.

 

Succes si nu renunta!

Si mai ales sper pentru tine sa gasesti o masina bine intretinuta.

Cu prudenta si intelepciune la volan poti ajunge oriunde, chiar din spatele unui volan pe dreapta...

E drept ca traim intr-o tara in care respectul se masoara in marimea/numarul cailor putere si nu in mintea si gesturile din trafic fata de cei cu mai putini cai-putere sau "dezavantaje" (bucurestiul/bucurestenii e/sunt cel mai "bun" exemplu!..)

Sa speram ca acum sa se incheie sfaturile pro sau contra in privinta volanului!

 

(Fratele meu, ca si tine conduce o masina cu volan pe dreapta, destul de puternica, cel mai mult prin oras, dar mai iese ocazional, spre Bucuresti sau la mare... si este foarte multumit de ea, si adopta atitudinea potrivita unei masini cu volan pe dreapta(!) zic asta asta ca sa nu crezi ca esti vreun paria.. ca ai fi urat in trafic)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

In Romania au toti idiotii masini. Idiotii care merg cu cauciucuri super uzate, idiotii care au masina care nu franeaza, idiotii care au masini intr-o stare tehnica deplorabila. Stare tehnica periculoasa pentru toti pentru ca poti face accident din cauza asta. De aceea exista politie rutiera, RAR si alte "organe"...

DE ACEEA EXISTA POLITIE RUTIERA, nu va mai suparati, daca va opresc/ste; doar le dati motive! ;)

Eu nu am vrut decat sa dau un "exemplu" ca sa COMPENSEZ "ambitia" unora (care s-ar pricepe la ce se intampla pe strazile patriei..) de a nu vedea masini cu volan pe dreapta pe strada!

 

Atunci te intreb pe tine care bagi pe foarte multi soferi de pe strada in categoria idiotilor, CREZI CA daca nu ar mai fi MASINI CU VOLAN PE DREAPTA PE STRADA, NU AR MAI FI ACCIDENTE??

 

NU am observat ca televiziunile, care de obicei sunt la mai toate accidentele sa dea pre multe relatari despre accidente din aceasta categorie de masini!

 

Am crezut ca poti avea o parere echilibrata.. dar incep sa ma indoiesc; cred ca esti de acord cu multi din clientii tai de fapt. ;)

 

 

 

A, in Romania inca ne/va bucurati de o lege/legi destul de comode!

... Unii dintre voi care mai iesiti din tara stiti ca legile in vest sunt drastice si NU TIN DE PE CE PARTE E VOLANUL... ci de cum se prezinta masina, daca a fost modificata, si cat.. de faapt mai de loc fara sa anunti asigurarea, totul IN LIMITA LEGII; ai facut accident si cei de la asigurare s-au prins ca masina nu corespunde cu, ce e declarat in polita sau ca standard specific vehicolului ... iti repari singur masina; sunt doritori sa gaseasca asa ceva..

 

Nu va ingrijorati (din alte cauze... ca volanul pe dreapta..;) legile vor deveni (din ce in ce) mai drastice, dure pentru ca, cu cat vor fi mai multe accidente, asigurarile vor creste, iar statul trebuie si el sa colecteze mai multi bani, pai nu?

 

...Pot sa vin si cu exemple comparative reale despre ce pedepse si amenzi sunt pentru viteza in Romania si ce pedepse si amenzi sunt in Vestul Europei...

 

Iar, VITEZA CHIAR UCIDE!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca daca ne putem incalta cu pantofi de pe aceeasi parte fara sa ne deranjeze,de ce nu!? norocul nostru ca nu-s cautate camilele sau alte animale de povara exotice ca le vedeam si pe alea pe drumurile patriei......
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30:

Ideea e alta. Daca nu-ti permiti o masina cu volanul pe stanga, probabil nu-ti permiti nici cauciucuri, discuri si placute noi, amortizoare noi, articulatii noi si tot asa.

E o extrapolare putin fortata, dar valabila de cele mai multe ori.

 

Pai nu-i bag eu in categoria idiotilor. Singuri o fac. Cand mergi cu o masina in stare tehnica proasta iti pui propria viata in pericol. Si asta n-ar fi nici o problema. Insa de ce sa ma omoare pe mine un cretin care e prea ieftin si nu e in stare sa-si cumpere niste cauciucuri sau niste placute.

Sa fim seriosi, in Romania mare parte dintre masini iau ITP-ul pe spaga. Si nu pentru ca nu tine frana de mana ci pentru chestii grave. Sa mergi cu masina ar trebui sa fie un privilegiu. Nu-ti permiti? Asta-i viata.

Sunt destui care-si pun discuri de la dezmembrari. Eu le-as face dosar penal daca as putea. La fel si alora care-si pun cauciucuri d-alea din care ies sarmele.

Edited by Service Premium
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca daca ne putem incalta cu pantofi de pe aceeasi parte fara sa ne deranjeze,de ce nu!? norocul nostru ca nu-s cautate camilele sau alte animale de povara exotice ca le vedeam si pe alea pe drumurile patriei......

Adevarul e ca SINGURUL lucru care trebuie sa se intample este CA ASIGURARILE SA DECIDA, si DE OBICEI ele decid, nu vreo lege.. inchipuita. Asigurarile trebuie sa creasca prima de asigurare pentru aceste tipuri de masini. Atat.

Restul sunt povesti si sfaturi fara rost.. ca sa nu mai spun ca e specific noua romanilor sa ne "intereseze" (mare treaba mare avem, si si obtinem mult..) de paiul din ochiul altuia dar sa nu vedem barna ce sta sa ne intre in ai nostri ochi.

 

Sunt tari in vest care au respect pentru masini vechi, fie cu volan pe dreapta fie pe stanga fie pe mijloc.. pentru ca ACOLO SE RESPECTA MAI MULT SOFERII INTRE EI! Pentru ca toata lumea se presupune ca are UN DREPT si chiar il obtine, nu ce fac multi dintre noi.. (..cu regret, despre asta).. camile, pantofi, prostii..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30:

Ideea e alta. Daca nu-ti permiti o masina cu volanul pe stanga, probabil nu-ti permiti nici cauciucuri, discuri si placute noi, amortizoare noi, articulatii noi si tot asa.

E o extrapolare putin fortata, dar valabila de cele mai multe ori.

 

 

Ai dreptate si iti respect parerile/opiniile.

In adevar, cel mai bine i s-ar potrivi o masina ca, cele care circula in mod normal pe strada! Dar, poate ca asta e ce isi permite... asa cum au intuit si altii ..rautacios.

 

Asta e.

 

Sa speram ca va deveni un membru fidel al acestui forum, cu experiente pozitive impartasite si aici! ;)

 

Numai el stie ce vrea si cat poate sa riste, pentru ca e un risc.. cat de cat.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce ocoliti lucrurile si nu recunoaste-ti ca sunt multi cocalari care nu au bani dar vor Bmw...cumpara unul si uita sa mai bage un leu in el...fac chiptuning ca nu au bani de motor mare(consum mare,impozit mare) ,vor pachete M dar nu au bani de placute si discuri....eu de cand am Bmw si nu de mult s-a intamplat asta de mult am fost mai atent in trafic la acesta marcasi pot spune ca sunt unele masini in stare foarte buna ...dar unele frate ...pisici ,ursi ,si alte animale salbatice curg tablele de pe ele,adevarate pericole publice.

Cati dintre posesorii de masini cu volan pe dreapta regleaza farurile pentru circulatia cu volan pe stanga.Am un amic care a venit din Anglia acum o luna....Passat...niste plastice lipite pe far....ce draq o fi aia ...intreb omul.....astea le am cand am intrat in Franta sa nu orbesc cu farurile mele de Anglia pe europeni.

Aha ....siguranta circulatiei zic eu ca prostul dupa ce am vazut sute de masini cu volan pe dreapta fara plastice pe far si poate noaptea deranjeaza.

Recunosc ca sunt nesimtit cu bixenon de fabrica si dau mult cu faza lunga noaptea.....oare de ce?

 

 

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti volan pe partea normala pentru tara asta, vrei sa omori oameni nevinovati? Oricat de "cu capul pe umeri" te crezi, nu te ajuta masina de Anglia. Gandeste putin inainte sa te arunci la masina cu volan pe dreapta. Ai de unde alege BMW-uri si ti-o poti face cameleon, leopard, struto-camila sau ce vrei tu. N-ai bani de volan pe stanga? Mai strange sau ia altceva.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu cu ce s-a scris mai sus. Eu nu inteleg ce dracu cauta masinile cu volanul pe dreapta la noi. Personal am vazut destule accidente cu boi care evident ca nu au avut vizibilitate si au lovit pe altii nevinovati. Ca fapt divers in minunata latrina numita si capitala europeana vad foarte multe masini de transport cu volan pe dreapta(transituri, renault master, etc) Astea sunt adevarate bombe pe roti! Fa un efort si cumpara-ti o masina cu volanul pe partea ca trebuie! Pentru tine in primul rand.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi, am inteles ca masina cu volan pe dreapta e killer on the road. Am inteles ca sunt sarac ca nu imi permit una in tara...pilaf. In romania un coupe din 2000 motor 320D e 3-4000 de euro chel si neinmatriculat. Da nu imi permit sa dau in romania 4000 de euro pe un 320d chel cu 300 000 de km la bord si forjat prin parcari pe la ikea pana ard sarmele de la cauciucuri. ALEA SUNT UCIGASELE, va laudati cu e36 sau alte modele din 90 vopsite si cu 300-400 de cai putere, care in orice moment sunt pregatite sa derapeze, explodeze,!! Am buget 3500 de euro mailul meu este rj_robert94@yahoo.com . Daca voi gasiti un coupe dupa 2000 cu un motor destul de ok (fara 320d) , si la aspect frumos cu unele dotari si sa nu aibe 300 000 km si sa fie inmatriculat ( cer prea mult pentru o masina de 13 ani ?) . Daca cineva gaseste si imi da si mie pe mail anunt , eu luna viitoare o cumpar din tara si fac cinste cu o bere si o tura cu noua mea masina.

Va respect pe toti ca si oameni nu ca si soferi de BMW, care la urma urmei..e doar un alt nume pentru o alta cutie de fiare.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi, am inteles ca masina cu volan pe dreapta e killer on the road. Am inteles ca sunt sarac ca nu imi permit una in tara...pilaf. In romania un coupe din 2000 motor 320D e 3-4000 de euro chel si neinmatriculat. Da nu imi permit sa dau in romania 4000 de euro pe un 320d chel cu 300 000 de km la bord si forjat prin parcari pe la ikea pana ard sarmele de la cauciucuri. ALEA SUNT UCIGASELE, va laudati cu e36 sau alte modele din 90 vopsite si cu 300-400 de cai putere, care in orice moment sunt pregatite sa derapeze, explodeze,!! Am buget 3500 de euro mailul meu este rj_robert94@yahoo.com . Daca voi gasiti un coupe dupa 2000 cu un motor destul de ok (fara 320d) , si la aspect frumos cu unele dotari si sa nu aibe 300 000 km si sa fie inmatriculat ( cer prea mult pentru o masina de 13 ani ?) . Daca cineva gaseste si imi da si mie pe mail anunt , eu luna viitoare o cumpar din tara si fac cinste cu o bere si o tura cu noua mea masina.

Va respect pe toti ca si oameni nu ca si soferi de BMW, care la urma urmei..e doar un alt nume pentru o alta cutie de fiare.

Ceri prea mult pentru o mașinĂŁ de 13 ani, un coupe bun, cu unele dotari e 4500-5000 de euro. Ia-ti sedan daca nu ai pentru coupe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.