Jump to content

In cutarea "el 92-ului"


pss

Recommended Posts

Dupa o lunga aventura cu seria 3 sedan/berlina am decis ca este momentul sa devin om la casa mea, familist convins si sa imi iau coupe. Au fost niste zile, saptamani incendiare si nu am gasit mai nimic.

 

Pana sa imi dau cu adevarat interesul, erau "sute,mii" la vanzare. Acum, nimic. Pana astazi. Asta mi-a facut ochii mari si umezi. E atat de simpatica. Ce parere aveti?

 

http://suchen.mobile...10&pageNumber=1

 

Apropo, poate e cineva pe aici:

 

Caut BMW E92 cu urmatoarele cerinte:

 

Obligatoriu: Alb sau negru, manual, minim 2009 (nu 2009 ca pe autovit), tip motor n47d20c, navigatie, usb audio, senzori parcare (spate macar).

 

Preferential: cup holder, trapa, incalzire in scaune.

 

Bugetul este limitat si nu as dori sa trec de 14 cartofi.

 

Sper ca nu v-am plictisit si multumesc anticipat.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk PS: Scuzati-mi greseala de tiparire din titlul topicului. Daca un moderator binevoieste a-l corecta as fi recunoscator. Scriu de pe tableta si nu am observat.

Edited by pss
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

la pretul de acolo tre' sa mai adaugi cel putin 1500 de euro reprezentand :adusul in tara( e aproape de Olanda) si inlocuirea DPF (masina are aproape de 200.000km ,unde se schimba filtrul)

 

Ma duc personal si la ce consum are, drumul incluzand biletul de avion va fi maxim 500 de euro (600 cu tot cu mancare sa zicem). Cat despre DPF, direct "remove dpf" o asteapta plus un soft pentru marirea poneilor.

 

Toate masinile ce le-am avut au trecut prin acest stagiu si nu am avut nici o problema cu ele tinand cont ca au avut parte de o intretinere adecvata din partea mea cel putin.

 

Intradevar acestea sunt costuri ce depasesc bugetul dar poate am uitat sa specific ca acela e buget de achizitionare, costurile aferente sunt o alta poveste.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cum s-a mrs cu masina asta de zici ca-i noua?

 

Eu stiam ca omul cand devine familist isi ia sedan/berlina nu coupe.

 

 

Eram ironic cand am zis asta. Revenind on topic daca m-ar putea ajuta cineva cu verificarea VIN-ului as fi recunoscator. In orasul meu nu avem reprezentanta. Cea mai apropiata e la 100 km. Daca este cineva binevoitor astept PM

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mie unul mi se pare putin cam ieftina pentru anul 2010 si dotarile pe care le are. Daca te duci dupa ea casca bine ochii. Asta e parerea mea.

 

Asta am spus si eu. De aceea ma duc personal. Multumesc pentru sfaturi. "Bubele majore" le cam stiu in mare dar daca aveti vreo sugestie sunt receptiv.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tin sa mentionez ca mi-am facut temele ( stiu de distributie ). Masina anterioara a avut acelasi motor n47 si nu am avut probleme cu distributia. Daca va fi nevoie o voi schimba. S-a bagat prea multa frica in voi din cauza distributiei. E un motor excelent si acest mic impediment nu ar trebui sa sperie pe nimeni.

 

Voi verifica masina amanuntit la fata locului singura problema acum fiind verificarea istoricului. Nu am reprezentanta la mine in oras. Ma poate ajuta cineva?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Catalin: este foarte frumos dar am uitat sa specific ca vreau doar diesel plus ca nu are navigatie. Multumesc oricum.

Edited by pss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am verificat vin-ul la BMW, masina este din Belgia si culmea, nu are nici o intrare in service. Ciudat..

 

Mojorisin eu sunt adeptul manuala. Tocmai mi-am vandut masina precedenta care era impecabila doar pentru ca era automata. E chestie de preferinte.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

completez si eu afirmatia ta, la chestie de preferinta.

la un moment dat devine enervant cutia automata, din cateva pcte de vedere, merge prea turat, sau schimba sub turat, si pana la urma devii obsedat sa te uiti la turometru, si sa-o manevrezi din pedala sa-si schimbe treapta.

sunt unele persoane care nu conduc masina pur si simplu, ci o simt la fiecare turatiie, si vrea sa controleZe tot, fiecare miscare.... doar astea ar fi dezavantajele unei cutii automate! in rest e alta viata, un alt dezavantaj ar fii la drum ca nu ai cuplu/treapta inferioara in curbe si te obliga sa mergi pe sport sau pe manual

 

eu daca asi avea o masina automata, a-si simti ca ceva nu e complect, desii asi prefera sa am automata

 

succes in gasirea coupe-ului, cam ieftine au devenit masinutele, ciudata e viata asta cu cateva lunii in urma era un vis pt mine e92, acum prefer f10 chiar daca nu am avut e92-u niciodata, dar au crescut preferintele :)))

  • Like 2
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

La masinile de Belgia ceri CarPass-u, e obligatoriu la ei sa inregistreze nr de km la fiecare service de cartier, doar ca o sa il coste niste banuti pe cel care il cere.

Sunteti niste fericiti ca va permiteti sa rumegati in schimbator, se vede ca nu locuiti in orase cu mult trafic in genul Bucurestiului sau Bruxelles unde o cutie manuala este tortura.

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu am trafic intens. Manuala este o lejeritate la mine in oras. Cat despre masina, ceva este putred. Am sunat miercuri sa fac rezervare pentru jumatatea lunii septembrie si mi-au cerut 2000 de euro avans si daca nu cumpar masina pierd doar 500. Le-am ras in nas. Acum masina este 13850 euro. La ce dotari are ceva ma face suspicios. Poate dau o fuga gen vacanta dar am acelasi sentiment ca atunci cand te duci sa vezi o masina impecabila la Constanta.

 

PS: stiu ca nu este coupe dar am gasit ceva ce mi-a intrat la inima (anterior avand acelasi model dar "chel"). Ce parere aveti: http://olx.ro/oferta/bmw-320d-m-performance-2011-navi-bi-xenon-ID4vJ9C.html

Edited by pss
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.