Jump to content

Primul e46 ❤️


OpreaMariusStefan06

Recommended Posts

Salut baieti tocmai ce mi-am activat si eu contul pe bmwclub😱 ma gandeam sa o fac de mult timp dar.. Ma gandeam : ,, ce rost are daca nu am un bmw? " . Dar acum lucrurile stau altfel ❤️❤️❤️ Ma numesc Marius am 20 ani in acest moment ma aflu in Napoli , Italia peste o saptamana si 5 zile am sa ma intorc inapoi in Bucuresti pentru restul vietii. Eu de mult timp ma tot gandeam la un bmw e46 nu eram inca hotarat intre disel sau benzina , coupe sau 4 usi , negru sau argintiu. Recent tatal meu mi-a facut cea mai frumoasa surpriza la care nu ma asteptam nici intr-o mie de ani. El stiind de mica mea pasiune ( spun mica pentru ca nu sunt chiar asa priceput la nivel de mecanica sau multe nume din acestea mai dificile ) Mi-a facut cadou un superb bmw seria 318i e46 negru exact cu miciile detalii pe care mi le doream volan sport comenzi pe volan etc. ( as fii postat poze dar sper sa ma ajutati sa invat cum le atasez ) adus din germania in momentul de fata are numere rosii dar cand am sa ma intorc am sa il inscriu din cate mi-a spus el la telefon e euro4 acum ceea ce va cer eu voua daca este posibil sa ma ajutati cu niste informatii referitoare la primele costuri ( schimb de ulei filtre si tot ceea ce va trebui sa fac de acum in colo ) avantaje si dezavantaje si costul inmatricularii am inteles ca ar fii undeva la 260€ sper sa nu fii fost informat gresit , as fii recunoscator daca ma sfatuiti cu aceste lucruri Multumesc anticipat! 👋🏻
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut si bun venit in club. In primul rand ii bine sa ii faci schimburile (ulei, filtre....). Eu am diesel asa ca nu stiu cum ii cu benzinarele. Parerea mea ii sa mergi la un service si sa ii faci o verificare totala, asa sa stii cam cum sta masina (bucsi, telescoape, frane....). Distributia cred ca ii pe lant si la benzina(nu stiu exact), dar o sa te ajute colegii care au benzinare si iti zic ei mai multe ca mine. Inca o data iti urez bun venit si te asteptam la sectiunea "masina mea" :D Edited by Vlad320
Link to comment
Share on other sites

Salut si bun venit in club. In primul rand ii bine sa ii faci schimburile (ulei, filtre....). Eu am diesel asa ca nu stiu cum ii cu benzinarele. Parerea mea ii sa mergi la un service si sa ii faci o verificare totala, asa sa stii cam cum sta masina (bucsi, telescoape, frane....). Distributia cred ca ii pe lant si la benzina(nu stiu exact), dar o sa te ajute colegii care au benzinare si iti zic ei mai multe ca mine. Inca o data iti urez bun venit si te asteptam la sectiunea "masina mea" :D

Deci sa inteleg ca masina ar avea distributia pe curea cam cat m-ar duce schimbarea curelei si uleiuluj cu tot cu filtre ?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fii linistit, mai bine te adresezi unuia dintre colegii de forum care are service, iti faci o programare, platesti o constatare si vei afla si ce trebuie sa faci la masina, cat si contravaloarea pieselor si serviciilor; pe forum lumea isi va da doar cu parerea, acolo vei avea parte de o opinie pertinenta.

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/forum/97-servicii/

 

 

Fiind vorba de o masina fabricata acum ani, pe langa intretinerea curenta (ulei, filtre, placute, lichid frana, etc) , este posibil sa mai ai nevoie de alte interventii, de aceea o imagine completa vei avea doar dupa o vizita cu masina intr-un service

Link to comment
Share on other sites

nu. BMW nu mai face de 20 de ani motoare cu distributie pe curea.

Multumesc pentru lamurire

 

Ar mai fi vreo 430 de euro taxa de prima inmatriculare in tara.

Mai multi inclusiv fostul propietar care a adus-o din germania au spus ca e in jur de 260 oricum azi am trimis 400€ doar pentru rar care din cate am inteles e in jur de 4 milioane si pentru taxa de mediu .. Maine se face programarea la rar presupun ca dureaza cateva zile si o sa aflam

Link to comment
Share on other sites

318i an fabricatie intre 2001 si 2003.

taxa nu este mare, cateva sute, depinde ce an exact este.

motor n42, un motor care daca nu a fost intretinut ca la carte o sa iti manance zilele :). in rest un motor bun la performante, consum etc. masina e destul de cheala,dar la varsta ta cred ca e mai mult decat visai, asa cum spuneai si tu

Edited by CosminE46
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

318i an fabricatie intre 2001 si 2003.

taxa nu este mare, cateva sute, depinde ce an exact este.

motor n42, un motor care daca nu a fost intretinut ca la carte o sa iti manance zilele :). in rest un motor bun la performante, consum etc. masina e destul de cheala,dar la varsta ta cred ca e mai mult decat visai, asa cum spuneai si tu

Pentru mine sincer din poze pare prima mea iubire ( masina am sa o vad in realitate abea peste o saptamana ) tatal meu la fel ca si mine are o mica mare pasiune pentru bmw a avut deja 3-4 deci cred ca a stiut ce sa aleaga pentru mine .. Masina este 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.