Jump to content

Alegere autoturism !


AWU

Recommended Posts

Salut !

Am un buget de 4000-4500 de Euro Âşi vreau sĂŁ-mi cumpĂŁr o maÂşinĂŁ.

Caut ceva de maxim 2000cc pentru cĂŁ are taxele foarte mici.

Mã atrag foarte tare maºinile coupe, e drept cã sunt tânãr, am 18 ani ºi permisul luat recent.

Caut ceva pe benzinã, sunt motoare mai fiabile decât diesel ºi la cât merg eu pe an (Maxim 25.000 KM) nu vãd de ce s-ar merita diesel.

MĂŁ atrage foarte tare BMW Seria 3 E46 Coupe 318Ci Facelift, dar am auzit de probleme la motoare, mai ales la cele de 143 de cai, ar mai fi cele de 1.9 de 118 cai dar nu Âştiu nimic de ele.

Sau o fi mai bine sã iau un 318Ci de 143 de cai, merg cu el cât duce, dupã iau un 330Ci pe Anglia la maxim 2000 E ºi pun motorul cu tot ce mai trebuie pe cea care o voi lua ca maºinã personalã ? S-ar putea prinde cineva ? Ce risc ?

Ce altceva aÂş putea alege ?

VĂŁ rog ajutaĂži-mĂŁ !

MulĂžumesc anticipat !

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Un 320cd in mintile lui si intretinut ingroapa un 318ci la orice ora putere/cuplu/consum/fiabilitate.De aia sint si mult mai scumpe.Normal ca daca iei unul cu 300.000+ km poti avea surprize.Coupe pe benzina motoare bune sint 318Ci pre-facelift de 115 cai,325Ci si 330Ci superbe dar cu (-) la consum/taxe.La 20-25.000km pe an merge sa ai un diesel,in cel mai rau caz poti sa ai probleme la turbina (800 lei reconditionare profi),in rest merge de rupe.Ambreiaj/volanta/articulatie orice modelde coupe ai lua costa.Negativ la diesel mai este fealingul de tractoras si vibratiile.Pe de alta parte,un 318Ci de 143 cp valvetronic,se stie ca e cel mai prost motor,majoritatea consuma ulei(un schimb de semeringuri supape=700 lei),sonde lambda=600 lei,consuma mult etc.Oricum in final nici o masina nu e la fel cu alta,daca e ingrijita,intretinuta,sint bune toate,doar sint BMWuri :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Offf !

Sunt bĂŁgat ĂŽn ceațĂŁ total, nu Âştiu ce sĂŁ aleg...

Motoarele de le 318Ci Facelift au probleme, 325Ci nu prea se gãsesc la vânzare multe, iar 330Ci chiar nu sunt atât de multe ºi au taxele chiar mari.

Dar 320Ci cu motorul M54B22 e mai bun fațĂŁ de celelalte ? Cel de 170 de cai zic eu.

Ce altceva sĂŁ aleg la banii ĂŁÂştia ?

Caut cu taxa plĂŁtitĂŁ neapĂŁrat.

Link to comment
Share on other sites

Cauta 318ci non-facelift, bugetul e suficient pentru un exemplar ingrijit. Nu te arunca la FL sau diesel pentru ca iti cresc sansele sa iei tepe.

 

Iti mai raman si bani pentru eventuale reparatii/upgrade-uri si e cel mai potrivit pentru "experienta" ta.

Edited by B69YMC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din nou afirmatii proaste si poate din necunostinta de cauza referitor la n42 sau 318i cu 143 cp. Nu spun asta doar ca detin o masina cu motorizarea respectiva,dar chiar e un motor reusit ,fiabil si consum decent daca i se acorda atentia recomandata de producator. Am efectuat in jur de 100.000 km in 2 ani si totul e ok. Poti sa tragi tu concluzia mai departe. Bineinteles ca am avut si un mare noroc de pe ce maini am luat masina fiind al 2-lea proprietar.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Terminati naibii cu prostiile ca nu gaseste 2.0d bun si inscris la 4000-4500 euro.

 

Cand zic bun ma refer la tot, atat mecanic cat si estetic plus ceva dotari la bord.

 

Cauta un 318ci nfl, o sa fie putin mai lenes decat racheta 2.0d, dar la banii pe care ii ai gasesti ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Pânã la urmã iau un 318Ci Facelift de 143 de cai 2.0I cu Valvetronic. Dacã e sã pice de tot pun 2.5 M54 ºi am terminat cu ea. Nu am ce sã fac altceva. E singura maºinã care-mi place, e vorba strict de plãcerea de a conduce, e singura maºinã care-mi place, nu vreau sã dau banii pe Opel/VW/Audi, nu-mi plac. 318Ci E46 e cea mai bunã.
Link to comment
Share on other sites

Pânã la urmã iau un 318Ci Facelift de 143 de cai 2.0I cu Valvetronic. Dacã e sã pice de tot pun 2.5 M54 ºi am terminat cu ea. Nu am ce sã fac altceva. E singura maºinã care-mi place, e vorba strict de plãcerea de a conduce, e singura maºinã care-mi place, nu vreau sã dau banii pe Opel/VW/Audi, nu-mi plac. 318Ci E46 e cea mai bunã.

 

Corect ;) ai facut cea mai buna alegere ! Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gândit mai bine Âşi cred cĂŁ cel mai bine ar fi sĂŁ cumpĂŁr modelul nonFacelift 320Ci E46 cu motor 2.0 de 150 de cai, cum este acest motor ? Care este diferența dintre Facelift Âşi nonFacelift ? Care este diferența dintre coupe Âşi berlinĂŁ ?
Link to comment
Share on other sites

MĂŁ refeream dacĂŁ mai sunt Âşi alte diferențe. CĂŁ se vede de la o poÂştĂŁ cĂŁ aia are 2 uÂşi Âşi cealaltĂŁ 4.

Cu cine am vorbit mi-a spus cĂŁ M52TUB20 de 2.0 de 150 de cai e foarte bun.

Pânã la urmã la maxim 4000 E sper sã gãsesc un 320Ci de 150 de cai cu taxa plãtitã, ulterior e mai simplu de a pune un 2.5 sau un 3.0 M54 În locul celui de 2.0, nu prea bate la ochi pentru cã ambele au 6 cilindrii.

Link to comment
Share on other sites

MĂŁ refeream dacĂŁ mai sunt Âşi alte diferențe. CĂŁ se vede de la o poÂştĂŁ cĂŁ aia are 2 uÂşi Âşi cealaltĂŁ 4.

Cu cine am vorbit mi-a spus cĂŁ M52TUB20 de 2.0 de 150 de cai e foarte bun.

Pânã la urmã la maxim 4000 E sper sã gãsesc un 320Ci de 150 de cai cu taxa plãtitã, ulterior e mai simplu de a pune un 2.5 sau un 3.0 M54 În locul celui de 2.0, nu prea bate la ochi pentru cã ambele au 6 cilindrii.

Difera aripile, farurile, capota, spoilerul... daca te uiti la ambele unu langa altu, coupe parca e mai joasa si mai lata...

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi plac mai mult berlinele. Si presupun ca la 18 ani n-o sa mergi singur in masina, ci cu prietenii, mai pleci intr-o excursie, ceva. Sedan M52b20 320i NFL cred ca e cea mai buna varianta.

Mie nu îmi plac deloc, mie îmi plac foarte mult coupe-urile, de aceea caut E46 Coupe, păi da, la aceeaşi părere am ajuns şi eu cu motorul, M52B20 mi se pare cel mai bun.

M54B22 are impozitul 780, iar ăsta de 2.0 are 180 lei.

Cel de 143 de cai am auzit că este foarte prost, iar cel de 1.9 de 118 cai iarăşi am auzit că nu e bun.

Edited by AWU
Link to comment
Share on other sites

Ok, nu neg atunci, dar parcĂŁ nu m-ar trage inima de 1.9. Mai bine 2.0-ul ĂŁsta ĂŽn 6 cilindrii.

 

esti intr-o confuzie totala...

 

motorul 2.0 de 6 cilindri pe benzina (m52b20) sau (m50b20) este pe seria 3, E46 non-facelift fie el coupe sau sedan.

la seria 3, e46 facelift coupe sau sedan 2.0 benzina este in 4 cilindri si este 318i (n42b20)

iar 320 e46 este in 6 cilindri (m54b22) si are 2171 cmc.

sfat...

daca tot vrei sa platesti impozit/an in jur de 800 ron,

macar alege 325 coupe sau sedan cu motor (m54b25)...

cel putin o sa ai un zambet de fericire la auzul

FANTASTICULUI si LEGENDARULUI 325 benzina cu 6 in linie de la BMW.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.