Jump to content

Ulei 520d f10


maryo ciprian

Recommended Posts

Cei de la BMW au inceput sa bage pe masini mai nou ulei Shell. Am inteles ca este de o calitate foarte buna. In general acestea au calitate buna si se fabrica in Germania in zona Munichen.

Si crezi ca, Castrol nu este de calitate? Inainte de ce bmw recomanda Castrol? Tura asta Shell a castigat licitatia...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si crezi ca, Castrol nu este de calitate? Inainte de ce bmw recomanda Castrol? Tura asta Shell a castigat licitatia...

Bmw a recomandat Castrol, dar mai nou recomanda Shell. Calitate uleiului Shell este bine cunoscuta in DE.Am un prieten care sta in Munchen si a fost de 2 ori in vizita la fabrica si ce a vazut acolo a ramas impresionat. Problema este ca sa il gasesti original, si da mai nou pe uleiul produs de Shell scrie BMW.

Calitate uleiului Castrol in ultimul timp s c-am lasat de dorit probabil din cauza diversilor falsificari.

Eu personal la urmatoarea revizie care se apropie asa incerca acest nou ulei, probabil o sa il comand direct din Germania.

Link to comment
Share on other sites

Si sunt convins ca nu prin pret.......ci prin tehnologie.....

Tehnologie extraterestra.... iti repara motorul in caz ca se strica...self regen.

@Bmwbm : a demonstrat cineva ca uleiul Castrol este falsificat? Toata chestia poate sa fie o antireclama cum procedeaza toate firmele mari.

Crezi ca aia de la Shell sunt Dumnezeu pe pamant cu fabricile lor si aia de la Castrol sunt piele ... hai sa fim seriosi despre ce vorbim aici.

Edited by DohoDragos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tehnologie extraterestra.... iti repara motorul in caz ca se strica...self regen.

@Bmwbm : a demonstrat cineva ca uleiul Castrol este falsificat? Toata chestia poate sa fie o antireclama cum procedeaza toate firmele mari.

Crezi ca aia de la Shell sunt Dumnezeu pe pamant cu fabricile lor si aia de la Castrol sunt piele ... hai sa fim seriosi despre ce vorbim aici.

Nu te contrazic cred ca ai dreptate eu in cazul Shell merg cum a zis mai sus un coleg pe tehnologie si calitate.

Fiecare isi pune ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Bmw a recomandat Castrol, dar mai nou recomanda Shell. Calitate uleiului Shell este bine cunoscuta in DE.Am un prieten care sta in Munchen si a fost de 2 ori in vizita la fabrica si ce a vazut acolo a ramas impresionat. Problema este ca sa il gasesti original, si da mai nou pe uleiul produs de Shell scrie BMW.

Calitate uleiului Castrol in ultimul timp s c-am lasat de dorit probabil din cauza diversilor falsificari.

Eu personal la urmatoarea revizie care se apropie asa incerca acest nou ulei, probabil o sa il comand direct din Germania.

Ai vrut sa spui ca pe uleiul BMW scrie Shell.

Link to comment
Share on other sites

Lucrurile sunt mai simple acum ......petrochimia a facut minuni in ultimii ani.

Deci....se iau cele 4 firme mari care fac super aditivii .....se adauga bazele de ulei.....sintetice si ele .....si se face ulei.Restul este marketing.

Sunt foarte multe firme....Ravenol,Divinol,etc care fac ulei foarte bun....foarte apreciat de unii si pe buna dreptate....daca bagi super aditivul poate sa fie si ulei obtinut din reciclare.

Sa nu uitam ca Germania nu mai are gropi de gunoi......oamenii aia recicleaza tot !!!

Shell foloseste si el aceiasi aditivi.....doar baza o obtine printr-o tehnologie proprie ....ungem la fel dar curatam mai bine motorul cam asta ar fi.Personal folosesc Shell acum,dupa Motul,dupa Bmw original si sunt multumit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Am facut si eu schimbul de la ulei BMW la ulei Motul, si diferenta este uimitoare in functionarea motorului la relanti.

Este mai silentios si suna mai plin, adica nu se mai aude sunetul specific de tacheti. Sunt curios de cum se va comporta in timp.

 

Parere personala :-)

 

Mainsa este un F10 520d, 2011

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am facut si eu schimbul de la ulei BMW la ulei Motul, si diferenta este uimitoare in functionarea motorului la relanti.

Este mai silentios si suna mai plin, adica nu se mai aude sunetul specific de tacheti. Sunt curios de cum se va comporta in timp.

 

Parere personala :-)

 

Mainsa este un F10 520d, 2011

[/quce motul ai folosit?

Link to comment
Share on other sites

In mare e cam un mare fass faza cu marca uleiului,cel mai important este sa respecte norma specifica fiecarui motor.Oricum sunetul motorului este mult diminuat imediat dupa schimb.Eu am bagat in e60 ulei gm 5w30 care resppecta ll04 si acea c3 si a mers ca uns(~20lei/L).Am bagat acum bmw by shell si e acelasi lucru..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.