Jump to content

probleme temperatura apa


Recommended Posts

buna seara! am un 320d 150 cp 2004 si problema este ca acul de la temperatura apei nu sta pe mijloc, cand ies in afara orasului scade temperatura. am fost cu ea la service mi-a schimbat termostatul si acum am aceeasi problema.bineinteles ca m-am dus inapoi si ei au zis ca termostatul cel nou defect.acum trebuie sa-l dea jos sa mai platesc odata manopera...distractie :angry2:. Intrebarea este: sigur termostatul e devina sau ar putea sa fie din alt motiv? cineva zicea ca ar mai avea un termostst pe egr si ca acela trebuie schimbat; eu acum nu stiu ce sa fac, poate il dau jos iau altul si patesc la fel. orice sfat este binevenit. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

o sa-l inlocuiesc si pe acela. sper sa rezolv problema. citind pe forum am vazut ca firma BEHR eset mai buna, eu am pus FACET. acum cateva minute am facut un test cu termostatul cel vechi: l-am pus intr-o oala cu apa dupa care am incalzit-o pe aragaz iar cu o sonda de temperatura am masurat la cate grade se deschide; initial era inchis la temperatura camerei iar cand a ajuns temperatura apei la 53 grade C acesta s-a deschis. ar fi trebuit sa se deschida la 80 de grade C sau asa functioneaza el? Edited by myhayx
Link to comment
Share on other sites

am cumparat termostat EGR BEHR pret 70 lei, dar am o nelamurire: la rece inchide de tot si nu mai lasa sa treaca apa prin el sau trebuie sa fie deschis putin ? deoarece atunci cand sufli aer la un capat lasa sa treaca putin si in partea cealata nu inchide ermetic. Daca stie cineva si imi poate raspunde as fii recunoscator. Sper ca nu e stricat si acesta de nou ca deja m-am saturat.

post-73996-0-18746500-1444847866_thumb.jpg

post-73996-0-96637100-1444847954_thumb.jpg

Edited by myhayx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna tuturor,

 

Am si eu aceeasi problema, cand este mai frig afara, de obicei in sezonul rece, cand merg cu masina inafara orasului, temperatura apoi nu sta la 90 de grade, scade pana la prima liniuta de sub 90 grade. Precizez ca am un 318d 2002, cj06794. Din cate am vazut modelul acesta nu are termostat EGR. A mai patit cineva aceeasi problema la modelu asta de motor? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema, cand este mai frig afara,

 

A mai patit cineva aceeasi problema la modelu asta de motor? Mersi

 

:wacko:

 

De ce nu citesti aici sau in alte topice. De ce trebuie explicat inca odata ce si cum?! Doar pierdem vremea aiurea....

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/91686-termostatse-incalzeste-greu/page__view__findpost__p__1539709

 

etc.

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

 

De ce nu citesti aici sau in alte topice. De ce trebuie explicat inca odata ce si cum?! Doar pierdem vremea aiurea....

 

Am citit topicul, si la search nu am mai gasit altul. Din cate observ in topicul asta se preciza ca trebe schimbate 2 termostate, eu nu stiu exact cate am. Pentru ca am comandat termostat EGR si mi-au spus ca modelul meu nu are asa ceva. Tocmai de aia vroiam sa stiu daca problema poata sa vina din alta parte. Imi cer scuze daca intrebarea mea a deranjat asa mult...

 

 

Acuma vad ca ai atasat si un link catre alt post. Mersi :)

Edited by f00m
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.