Jump to content

schimb amortizoarele?...


bara_ac

Recommended Posts

Intreaba si la Marautocom la iesire spre Albota, eu am facut ultima revizie la ei acolo si am vazut ca au numai piese originale, in mare cam toti aduc piese originale dar dupa cum ai vazut sunt mai scumpe decat cele de alta marca....Pana la urma pt o diferenta de 2-300 de ron, mai bine iei originale.
Link to comment
Share on other sites

augsburg... asta e in bucuresti, nu? si sa le "sui" pe masina cat mai face in plus? ca sa stiu daca se merita un drum din pitesti in bucuresti pentru un schimbat...

235303[/snapback]

eu mi le-am montat singur-intii trebue sa vezi daca le au pe stoc,eu le-am comandat la iasi de pe net si mi le-au trimis cu un curier-intra pe net la www.augzburg.ro si ai sa vezi ce locatii au si nr de telefon,dar poti sa incerci si la un magazin de piese din pitesti si poti sa compari preturile sa vezi daca se merita-poti sa le montezi la un service din pitesti ,ca nu e complicat-pe spate ai putea sa le schimbi chiar tu ca e foarte simplu si nu iti trebue decat doua chei.

Link to comment
Share on other sites

Intreaba si la Marautocom la iesire spre Albota, eu am facut ultima revizie la ei acolo si am vazut ca au numai piese originale, in mare cam toti aduc piese originale dar dupa cum ai vazut sunt mai scumpe decat cele de alta marca....Pana la urma pt o diferenta de 2-300 de ron, mai bine iei originale.

235320[/snapback]

am fost acolo, si sunt sachs standard la 210 RON spre deosebire de nasicom, unde sunt 260 RON, dar la nasicom ti le pune sus gratis, iar la aia e 100 RON. iar piesele originale sunt de la firma sachs! nu sunt originale de fabrica. ca alea de fabrica sunt 4 milioane si ceva standard!

Link to comment
Share on other sites

Ciudata diferenta intre amortizoarele Sachs si asa zisele "originale" avand in vedere k bmw-ul vine din fabrica cu amortizoare Sachs.Teoretic ar trebui sa coste la fel dar din moment ce are sticker cu bmw cel original i se mai poate adauga 1 mil-2 mil in rest e km acelasi lucru
Link to comment
Share on other sites

Ciudata diferenta intre amortizoarele Sachs si asa zisele "originale" avand in vedere k bmw-ul vine din fabrica cu amortizoare Sachs.Teoretic ar trebui sa coste la fel dar din moment ce are sticker cu bmw cel original i se mai poate adauga 1 mil-2 mil in rest e km acelasi lucru

235775[/snapback]

Asha shtiam shi eu.Ca din fabrica vin cu sachs.

Link to comment
Share on other sites

Asha shtiam shi eu.Ca din fabrica vin cu sachs.

235835[/snapback]

Nu este nici o diferenta intre amoritzoarele sachs aftermarket si cele originale.

Am fost la fabrica sachs si am vazut diferentele( adica niciuna). Diferenta este doar ca cele originale au stanta BMW pe ele.

Este un sef care alege cateva la intamplare de pe linia de telescoape care merg la fabrica BMW (chiar la intamplare), unde se va puna stanta BMW, atata tot.

Nu are rost sa dai o gramada de bani in plus.

Dar decizia este a ta.

Link to comment
Share on other sites

ma nemultumesc astia din ce in ce...

am mai fost azi la o constatare, asa... de proba... si astia nu mi-au zis nimic de amortizoare si de bucsi pivotante... asa ca m-am hotarat sa ma duc luni la diagnoza de amortizoare cu diagrama. sa vad sigur!

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la statie ITP... nu trebuie schimbat nimic. amortizoarele le-a pus pe tester electronic, cu diagrame si prostii, si au iesit foarte bune (cel mai slab avea 81%), iar bucsele nu trebuie schimbate. ce auzeam io era de la amortizor, dar nu e vorba de functionarea lui.

deci am scapat fara 10 milioane luate. :) :) :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la statie ITP... nu trebuie schimbat nimic. amortizoarele le-a pus pe tester electronic, cu diagrame si prostii, si au iesit foarte bune (cel mai slab avea 81%), iar bucsele nu trebuie schimbate. ce auzeam io era de la amortizor, dar nu e vorba de functionarea lui.

deci am scapat fara 10 milioane luate. :) :)  :blink:  :)  :)

236995[/snapback]

Ce era de la amortizoare? Era flansa amortizor cu rulment?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cam cat coboara garda la sol Sachs-urile acelea rosii? Ma tenteaza si pe mine asa ceva. Momentan am suspensia de M-Technik dar, parca as vrea ceva in plus. Un pret estimativ la ele?

235038[/snapback]

Shi totushi imi zice hsi mie care e diferentza intre m technik shi cele normale?sau care e chestia cu alea roshii ?

Link to comment
Share on other sites

Suspensia de M-Technik este mai rigida si un pic mai coboarat fata de cea normala cu aproximativ 2 cm. Sachs-urile rosii de care se vorbea fac parte din categoaria de produse Sachs Performance si vin impreuna cu arcurile aferente sub forma unui kit de suspensie complet. Fata de suspensia normala coboara garda masinii cu aproximativ 3,5 cm. Nu am gasit inca doar amortizoarele fara arcuri decat intr-un singur loc - pe producator Boge (siamezul lui Sachs). Pretul insa m-a cam dat pe spate in sensul ca, pe fata un amortizor costa 8 mil lei, iar pe spate aproximativ 5,2 mil lei. Sincer, la banii astia imi iau suspensie reglabila daca ma chinui un pic. Pentru tot kit-ul de Sachs Performance nu am reusit sa aflu inca un pret - in Germania e aproximativ 650 Euro. O sa revin cu detalii daca voi avea cu ce bineinteles!
Link to comment
Share on other sites

Suspensia de M-Technik este mai rigida si un pic mai coboarat fata de cea normala cu aproximativ 2 cm. Sachs-urile rosii de care se vorbea fac parte din categoaria de produse Sachs Performance si vin impreuna cu arcurile aferente sub forma unui kit de suspensie complet. Fata de suspensia normala coboara garda masinii cu aproximativ 3,5 cm. Nu am gasit inca doar amortizoarele fara arcuri decat intr-un singur loc - pe producator Boge (siamezul lui Sachs). Pretul insa m-a cam dat pe spate in sensul ca, pe fata un amortizor costa 8 mil lei, iar pe spate aproximativ 5,2 mil lei. Sincer, la banii astia imi iau suspensie reglabila daca ma chinui un pic. Pentru tot kit-ul de Sachs Performance nu am reusit sa aflu inca un pret - in Germania e aproximativ 650 Euro. O sa revin cu detalii daca voi avea cu ce bineinteles!

242615[/snapback]

Mersi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mai o intrebare.Daca am arcuri sport .. momentan cu telescoape normale shi vreau sa le schimb ash putea pune sachs m-technik ? arcurile sunt 35 cu 40 deci destulde apropiate de cele ce is` pe m-packet.

242865[/snapback]

 

Linistit! E chiar mai indicat fata de telescoapele normale. Marea majoritate procedeaza asa in sensul ca, daca ai suspensie m-technik si se doresti performante marite fata de aceasta, se schimba doar arcurile. Daca gasesti sachs-uri pentru m-technik, te rog, da-mi si mie un semn cu pretul acestora.

Link to comment
Share on other sites

Linistit! E chiar mai indicat fata de telescoapele normale. Marea majoritate procedeaza asa in sensul ca, daca ai suspensie m-technik si se doresti performante marite fata de aceasta, se schimba doar arcurile. Daca gasesti sachs-uri pentru m-technik, te rog, da-mi si mie un semn cu pretul acestora.

242957[/snapback]

Ok.Cred ca merg maine pe la magazinele de piese auto sa intreb.Daca aflu` ceva nu ma doare mana shi itzi dau un PM.Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca este Sachs poti avea incredere, sunt foarte bune.

Mai poti pune Gabriel, si Bilstein ii bun numai ca se fabrica in Sibiu sau in Bistrita nu stiu exact. :blink:

232829[/snapback]

Bilstein face amortizoare de Bmw la Sibiu de cel mult un an....iar pentru seria 3 le aduce din ger....io am bilstein pe fata...shi ma duc sa imi iau shi de spate... in 14 imi vin ca nu au pe stoc . Fabrica din sibiu face numai pt seria1, restul le aduc de afara.....apai de unde cine mai stie pe unde mai au fabrici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.