Jump to content

sfaturi achizitie seria 3 cutie automata, benzina vs motorina


miche

Recommended Posts

fac maxim 10.000 km pe an si ma gandesc la o masina pe benzina. nu sunt inebunit dupa cai multi, plus ca nici nu sunt adeptul a arunca cu banii in institutiile statului, drept pentru care maximum de capacitate este 2000 cmc. O sa folosesc masina mai mult in afara orasului, iar cutia automata este doar o optiune de confort si nimic mai mult.
Link to comment
Share on other sites

la 10k/an benzina, daca vrei cutie automata, nu au fost probleme cu ele. Faci un drive test, si daca e ok, dupa ce o cumperi un shcimb de ulei si nu te mia doare capul cativa ani (ma refer la cutia automata) . Cu ce buget ai probabil ca poti lua un e90 cu 10k benzinar destul de bun.

 

la motoarele benzina de la e90 au mai fost si sunt probleme cu semering supape, valvetronic, dar nimic de speriat.

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

schimbul de ulei la cutie e cam 8- poate 1200 roni la reprezentanta zf (care face cutiile) , se face la 80-120k km, deci o sa il faci maxim odata la ce km faci tu cu masina.

revizia la un service normal e vreo 5 mil, filtre, ulei etc..

nu reviziile periodice sunt de speriat la e90 ci alte chestii sunt mai scumpe..

Link to comment
Share on other sites

pana acum nu e de speriat din cate vad.

o parere despre tractiunea spate pe timp de iarna? ajuta cu ceva toate sistemele de siguranta si tractiune cand e putina zapada pe jos?

tot aici pe forum am citit niste treburi de m-au speriat, cu alte cuvinte, daca e iarna o lasi acasa. este chiar asa de rau?

Link to comment
Share on other sites

pana acum nu e de speriat din cate vad.

o parere despre tractiunea spate pe timp de iarna? ajuta cu ceva toate sistemele de siguranta si tractiune cand e putina zapada pe jos?

tot aici pe forum am citit niste treburi de m-au speriat, cu alte cuvinte, daca e iarna o lasi acasa. este chiar asa de rau?

,,daca este iarna o lasi acasa,, asta daca nu ai bani de combustibil :D .Cind este zapada in limite rezonbile merge mai bine decat o masina cu tractiune fata care nu are nici ESP,ASR etc.

Edited by alexwrc
Link to comment
Share on other sites

Legat de tractiune spate... Urcat un deal asfaltat... Cam ud... In curba... A patinat oleaca... Dar a urcat... Deci daca un e46 din 2002 a supravietuit la inclinare de 45% atuncia ceva mai nou mai dotat... Fara nici o problema... Legat de iarna...dacavnu iei curba cu 100 atuncia nu sunt probleme.. Altfel.. Mai faci cate un drift micut :))
Link to comment
Share on other sites

Am urcat in conditii de iarna(adica drum cu zapada pe el) pana la cota 1400 ,gume bune ceva atentie si ceva injuraturi de la alti colegi de trafic(era un Santa Fe in spate care se grabea) dar in final am ajuns.

@Xloud- iarna nu prea urci panta aia ce zici tu 45% inclinare e ceva destul de rar .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

va salut intentionez sa cumpar un 320i Automat din anul 2000

masina arata si merge ireprosabil , un singur propietar de noua

are 150k km reali ( cel putin asa sustine omu, care este singurul propietar) o sa verific eu si o sa-mi apara tot

 

singura problema, care ma descoperito la masina este ca , cutia merge numai in sport mode, adica intra automat in sport mode

o dau pe D iar dupa 2 secunde intra automat in Sport Drive nu ramane deloc doar pe Drive

in rest merge bine, schimba corect. Ce credeti ca are?

 

si ce parere aveti de acest motor de 2.0l ?

post-54705-0-13230600-1454097416_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

motorul este destul de reusit, singura problema este raportul performante / consum faptul ca ai si cutie automata il penalizeaza si mai rau

de altfel motorul asta a fost pus doar intre 98 si 2000, apoi a fost scos.

ramane singura varianta daca vrei pe e46 6cilindri si motor sub 2,0.

 

cu cutia cred ca nimeni nu iti poate spune,automatele pe e46 sunt destul de raritate pe e46 prin romania :D fa-i o testare inainte sa o iei ar trebui sa apara ceva erori.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

motorul este destul de reusit, singura problema este raportul performante / consum faptul ca ai si cutie automata il penalizeaza si mai rau

de altfel motorul asta a fost pus doar intre 98 si 2000, apoi a fost scos.

ramane singura varianta daca vrei pe e46 6cilindri si motor sub 2,0.

 

cu cutia cred ca nimeni nu iti poate spune,automatele pe e46 sunt destul de raritate pe e46 prin romania :D fa-i o testare inainte sa o iei ar trebui sa apara ceva erori.

 

da buna ideea cu diagnoza, o sa incerc si varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

am gasit pe un site extern aceasi problema masina fiind un e34 525i

 

I found the fault guys. It was pissing down all day and I could get to it only in the evening. The switch is the problem. I took the sunroof switch - I had to break the triangle shaped thingy - but when I installed it and started the car, it started in Economy mode, so, all I have to do now is order a new switch from ebay. Thanks alot, I was afftaid it might be the control unit

Reply With Quote

 

cineva l-a invatat sa faca exact asa, si s-a rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.