Jump to content

Probleme scartait frane + discuri noi F10


Crysis21

Recommended Posts

Salut,

 

In urma cu 1 luna am facut revizia franelor, discuri, placute si lichid, al reprezentanta. La scurt timp au aparut problemele, si anume masina scartaie ca un tramvai. I-am anuntat si m-am dus la garantie de 2 ori.

 

-La prima revenire in service mi s-au curatat placutele de frana. Rulasem cam 1200KM si problemele nu dadeau semne sa dispara. Dupa cateva zile, problema a reaparut

 

-La a doua revizie mi-au schimbat placutele pe garantie (fata+spate). La 3 zile au inceput sa scartaie din nou, dar astea sunt si mai zgomotoase.

 

I-am contactat din nou pe cei de la reprezentanta si mi-au zis ca au contactat BMW Romania, ca sa vada cum se rezolva problema. Mi-au zis la telefon ca posibil sa fie de la etrieri, lucru pe care eu nu l-as lua in calcul, masina neavnad nicio problema pana acum. Am mai schimbat un set de placute in martie, si am mers bine mersi cu masina fata niciun zgomot, dar intre timp s-au terminat discurile si am facut o revizie completa.

 

Am atasat mai jos un video, facut acum cateva minute, ca sa vedeti cum se aude un tramvai BMW.

 

Dupa parerea voastra, pot fi devina alte componente inafara de discuri sau placute? Eu etrierii i-as elimina din calcul din 2 motive:

-zgomotul se aude la viteze mici

-scartaie toate 4. mi-e greu sa cred, ca 4 etrieri pot sa cada la o masina simulan.

 

Link to comment
Share on other sites

la mine cam in 3 zile au disparut zgomotele astea . Urmareste si setul asta cel mai probabil va disparea sunetul .Cand, in cat timp nu prea poti afla, totusi 1200 km cam mult

Eu aveam acest scartait cu placute vechi pe masina - nu erau uzate nici jumatate din cat puteau, insa avem vreo 4-5 ani pe masina, deoarece masina a stat. Dupa ce am pus placute noi, a disparut. Probabil sunt vechi sau niste porcarii. Punele sa iti desfaca cutia de fata cu tine si sa vezi data de fabricatie daca este posibil.

Nu pot sa cred ca o placuta noua face asa, mai ales una noua de la bavaria!!!!

Link to comment
Share on other sites

Myx, in perioada asta de o luna am facut 3500KM, aveau timp sa se curete. Cu ultimul am doar cateva sute, dar nu cred ca un BMW, daca il cumperi nou, scartaie. Si ala are tot discuri si placute noi.

 

O mica precizare: cred ca era vorba de suportii de la etrier, nu de etrier. Eram cam nervos la telefon sa receptionez cum trebuie :D

Link to comment
Share on other sites

Daca suportul de etrier este uzat, (asta inseamna peste 1 mm canal, nu are nici E46-le meu cu 280 k km) ar trebui sa zdrangane placutele. Eu asa stiu si asa am vazut la 1-2 masini ( una era un focus....ca o caruta, asa arata). Scartaitul apare de la placute, nu vad ce altceva ar putea fi. Eventual discuri!
Link to comment
Share on other sites

ce as face eu: as cumpara niste placute ieftine de proba (gen TRW-sunt ok sa zicem-), le-as pune pe masina sa vad cum se comporta, daca se schimba ceva. vezi si daca sunt montate corect, verifica si etrierii si pistonasele(desi putin probabil). toate astea eu le-as face mai intai la un alt service (nu conteaza care, e o operatie simpla), cu mine langa masina ca nu dureaza mult. poate n-au montat ceva bine. eu am patit in trecut in germania sa uite sa imi puna siguranta aia la un etrier spate. si zdranganea ca dracu. legat de opinia dealerului de a schimba etrierii, eu nu cred asta. si pe mine aproape ca m-au convins luna trecuta sa cheltui vreo 3000lei pentru o banala garnitura de cativa lei.
Link to comment
Share on other sites

placutele scartaie de la montaj prost in majoritatea cazurilor.

o sa te duci de 100 de ori acolo si tot la fel o sa faca.. schimba locatia ca sunt reprezentante bmw garla..

 

adica ce ar putea sa monteze prost la placute , e un schimb banal .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Va salut,

la un 520xd ( F11), masina are aprox 215000km... si  am schimbat rencent placutele  de frana pe spate.

Placutele sunt luate pe original.

Discurile pe spate sunt cele originale ale masinii  ( masina este din 2015, iar eu o am de aprox 3 ani).

In prezent masina are cam  5000 km de cand s-au schimbat placutele spate.

Dupa schimb, am observat  in special la plecarile de pe loc sau ruland in coloana cu viteza mica ( sub 10-20kmh), roata dreapta spate are un scartzait cu intermitenta

Cand franez, nu scartaie nimic.

Nu apare tot timpul scartaitul,  dar am observat ca apare in special in zilele ploioase.

M-am uitat la etrier, la culisanti, garnitura de la etrieri a fost schimbata pe OEM, pasta la placute....

Uneori ma simt ca intr-o caruta :))

Stau si ma gandesc la disc daca este ovalizat, desi imi pare putin ciudat ca a aparut problema asta asa brusc dupa ce am schimbat placutele.

De curiozitate, cat trebuie sa fie abaterea permisa pe disc ( folosind comparatorul)..

Am acas un comparator, dar nu am suport magnetic ca sa il prind 👹

Cineva mi-a spus ca ar putea sa fie placutele cu continut mai mare de fier...

S-a mai confruntat cineva cu problema asta?

 

 

Edited by Galagie
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Astazi am decis sa investighez din nou scartaitul ala.... care apare si dispare cand vrea el...

Am decis totusi sa schimb din nou placutele in speranta ca... poate am nimerit un lot prost...

Va las pe voi sa vad dati cu parerea,   asa am gasit astazi placutele montate de catre mecanic.

Cine stie ce este gresit in poza ? :))

image.thumb.png.ef8a502fe314d068b9ad7ecd29b1d174.png

Link to comment
Share on other sites

Mda, placutele 2 si 4  trebuiau inversate intre ele

Eu cum aveam problema scartaitului la dreapta...  dupa demontare sa vad ca "furca" exterioara a etrierului calca cumva stramb din cauza ca apasa pe cele doua capete de nit, ... si nu uniform pe toata suprafata placutei.... Aceeasi situatie apare si pe stanga, doar ca e catre piston

Si culmea ca am fost la alt mecanic, s-a mai uitat si ala, si le-a pus exact la fel :)))))

Spre norocul meu ca nu am simtit nicio scadere in performanta la franare, ...  chiar am fost pus in niste situatii unde am franat destul de violent. Sau ca am lasat masina parcata in panta de cateva ori...

Sper sa vada si alti "mecanici" postul :)))

Chiar is curios daca mai apare scartaitul ala

Edited by Galagie
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Placutele au o anumita ordine si un anumit loc in care se pun, fiecare are locul ei. Bforce a facut un filmulet legat de asta. Nu stiu ce mecanici sunt aia de nu stiu chestiile astea elementare. Eu mi am schimbat singur discurile si placutele de frana fata-spate OE si n am nicio problema dupa 50k km. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.