Jump to content

F10 525xd mai zgomotos ca 525d


TiberiuA

Recommended Posts

am avut un 525xd si mi s-a parut sensibil mai zgomotos decat 520d, nu stiu fata de 525. nu stiu de ce, asa mi s-a parut, nu cred insa ca m-am inselat. avea in general un sunet de rasnita care nu mi-a placut deloc. a fost masina pe care am tinut-o cel mai putin, parca 4000 km.
Link to comment
Share on other sites

a mea am luat-o noua cand a aparut. era ceva asa ca un zgomot de mai multe lanturi, o zornaiala continua. desi masina avea oarece pretentii de premium daca inchdeai ochii zicei ca esti in ceva Passat sau de felul asta. nu stiu daca ati testat asa, sa inchizi ochii si sa vezi cum te simti. eu am avut recent surpriza cu un mini countryman, frate nu-ti vine sa crezi ce smooth e tot si cum poate sa mearga. diesel nu pe benzina. mersesem cu mini de cateva ori, in afara de s care era bun sa-i dai la oase pana pleaca fata restul nu mi-au facut vreo impresie. countryman asta e f reusit. si pielea de pe scaune e mai buna decat la bmw, nu-ti vine sa crezi.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu va contrazic . eu am 525xd din 2013 si x3 din 2012 .clar la x3 motorul se aude mai tare ca cel de pe 5ar si a avut si distributia schimbata ca incepuse sa zornaie.intradevar motoarele n47 sunt clar mai zgomotoase dar cel cu doua turbine adica cel de pe 525xd nu mi se pare sa se auda mai tare.am avut si e90 cu motor n47 si pot sa zic ca ala se auzea mai tare!
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista diesel L4 care sa se auda frumos, poate sunt cateva modele mai favorizate dpdv al zgomotului din habitaclu, din exterior sunt tractorase toate. Am vazut acum 2 saptamani un XC90, superba masina si foarte bine antifonata, mult peste varianta similara de X5 2.0d..daca si S90 o sa fie la fel, ar fi o alegere mult mai buna fata de un F10. Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

titlul topicului se refera strict la N47. Am condus 2 F10 identice, ambele 2012, singura diferenta e ca a mea are xdrive. Am observat ca motorul de la xdrive se aude mai tare in habitaclu ca si cealalta. Si km sunt aceeasi (190k vs 185k). Se poate sa fie o problema la F10-le meu, oricum peste 2 saptamani este programata schimbata distributia si o sa ma uit atunci mai atent .
Link to comment
Share on other sites

Eu si pe E60 am sesizat foarte multe variante de zgomot. In principiu nu sunt 2 motoare la fel. Depinde foarte mult de starea motorului, ulei, motorina, talpa soferului, etc. Toate astea in timp produc niste efecte in fiecare motor.

Si... mai conteaza lotul de fabricatie.

Link to comment
Share on other sites

Pot fi zgomote in plus/minus de la role curele etc. La mine dupa schimb al distributiei s-a redus simtitor zgomotul in special in zona 1500-2000rpm. Probabil de-acolo ti se trage si tie, daca zici ca ai sesizat in zona 1500rpm diferente de sunet. Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.