Jump to content

Deschidere greoaie portbagaj BMW E91(Break)


ValiS

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu o problema, defapt este mai mult o nedumerire. La masina mea un BMW seria 3 E91 din 2007 portbagajul se deschide destul de greu, trebuie aplicata o forta destul de mare ca sa il deschizi si ramane la nivelul la care este ridicat, nu urca sau coboara niciodata. La orice alta masina la care am deschis portbagajul dupa ce il deschizi putin se duce singur pana sus, la BMW-ul meu il deschizi un sfert, jumare sau oricat si ramane in pozitia respectiva si ca sa il inchizi trebuie sa apesi destul de tare.

 

Intrebarea este, e normal asa?

 

Am schimbat ambele amortizoare de la portbagaj si nu s-a schimbat nimic. As mai adauga faptul ca la fel se comporta si vara(stiu ca amortizoarele au forta mai mica la temperaturi scazute).

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca portbagajul se misca greu poate fi din cauza balamalelor. Amortizoarele acelea cu ulei nu sunt prevazute sa impinga portbagajul ci sa il sustina in primul rand pe deschis.

Portbagajul insusi este destul de greu; nu cred ca au "lucrat" foarte mult la usurinta cu care se dechide portbagajul la acel model..

Ai verificat si la alte masini asemanatoare cum li se deschide portbagajul?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Daca nu este ajutat de sistemul electro-hidraulic se deschide foarte greu. Din pacate, acest sistem este destul de rar ca dotare pe seria 3 si seria 5 veche (E39). Din acest motiv folosesc cu precadere deschiderea lunetei pentru sacose si jante de dimensiuni reduse.
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu o problema, defapt este mai mult o nedumerire. La masina mea un BMW seria 3 E91 din 2007 portbagajul se deschide destul de greu, trebuie aplicata o forta destul de mare ca sa il deschizi si ramane la nivelul la care este ridicat, nu urca sau coboara niciodata. La orice alta masina la care am deschis portbagajul dupa ce il deschizi putin se duce singur pana sus, la BMW-ul meu il deschizi un sfert, jumare sau oricat si ramane in pozitia respectiva si ca sa il inchizi trebuie sa apesi destul de tare.

 

Intrebarea este, e normal asa?

 

Am schimbat ambele amortizoare de la portbagaj si nu s-a schimbat nimic. As mai adauga faptul ca la fel se comporta si vara(stiu ca amortizoarele au forta mai mica la temperaturi scazute).

 

Multumesc

 

 

la fel si la mine. maine ma duceam sa cumpar altele

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este ajutat de sistemul electro-hidraulic se deschide foarte greu. Din pacate, acest sistem este destul de rar ca dotare pe seria 3 si seria 5 veche (E39). Din acest motiv folosesc cu precadere deschiderea lunetei pentru sacose si jante de dimensiuni reduse.

 

Am vrut sa mai mentionez si asta :thumbsup:

Probabil de aceea au "creat" luneta aceea pe balamale care e chiar foarte utila pentru un rapid acces in portbagaj (...) pana se strica... (fapt care imi da mie dureri de cap acum) si nu se mai deschide (poate stie careva de ce se strica aceea incuietoare a geamului).. poate o sa fac alt topic cand o sa aflu de ce s-a defectat.

 

Cred ca au inceput sa dea atentie la balansare si automatizare la ultimile modele care se deschid din telecomanda.

 

Pentru o deschidere "relativ" mai usoara, nu char iluzorie, recomand ungerea balamalelor, dar nu e treaba usoara sa bagi/ajunga vaselina pe axele acelea.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.