Jump to content

Permis suspendat prin posta


Bala

Recommended Posts

Plata a jumate din amenta se face din momentul cand ai primit PV, nu din momentul cand ai primit amenda, daca Pv ajunge peste 2 ani, tu din momentul acela ai 48 de ore sa platesti amenda, facand dovada cu biletul de recomandare de la posta.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Corect , la el ca si la mine a primit nimic . La

Mine era trimisa amenda la financiara direct in schimb nici o notificare prin posta ,avocatul mi-a comfirmat ca o poate anula , mai mult de atat eu am aflat la financiara ca am amenda . Se comit multe abuzuri , e tipic romancesx , ei stiu ca dureaza 3 luni o act in judecatorie , de f multe ori ai nevoie de vreun extras sau diverse si esti nevoit sa achiti . A fost si cazul meu , aveam nev de ceva a doua zi si am achitat amenda pt ca .... Romania si pol romana . Dupa achitare nu mai are rost sa contesti pt ca se considera ca ai recunoscut totul . O alta aberatie romaneasca , sistem f pacatos , nu scapam de comunismul asta ever . Poate stii tu mai multr dar te intreb daca imi trimiti amenda dupa 2 ani prin posta de ce apare la financiara inainte pt ca eu nici la 6 luni nu am primit Pv sau altceva prin posta !!!!

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

@alex230ro De ce informezi lumea gresit daca nu cunosti?

explica mai exact unde am gresit?

edit:mi-am luat-o si eu pentru "trecut pe rosu" facut contestatie proces tot tacamul.atat ca eu am refuzat sa semnez PV,a ajuns prin posta apoi in 15 zile am avut drept de contestatie =>facut contestatie=>proces=>suspendare permis.

Nu am avut martor deci organul>are dreptate,si ca biznisul sa fie complet a dat la 6 luni dupa incident declaratie ca a vazut in mod direct semaforul bla bla bla,aveam posibilitatea sa aduc ceva video in care se vedea ca nu prea avea cum sa vada semaforul daaaar mi s-a explicat ca nu se accepta ca proba deoarece nu e "omologat" sau ceva de genul asta.asta s-a intamplat prin 2014 si atunci aveam asa

 

Acelaşi act normativ stabileşte faptul că termenul de prescripţie de 5 ani se aplică în acelaşi timp şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale. Amenzile de circulaţie se prescriu la împlinirea unui termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor datei la care ai primit amenda. De exemplu, dacă ai primit amenda la data de 2 august 2013, ea se va prescrie la data de 1 ianuarie 2019. Dar, atenţie!

Dacă între timp eşti notificat în scris, o dată sau de mai multe ori, să plăteşti amenda, atunci termenul de prescripţie de 5 ani se calculează de la data ultimei notificări, şi nu de la data aplicării amenzii. Deci, prin notificări repetate, termenul de prescripţie poate fi, practic, prelungit.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...cica pe sensul celalalt de mers, era un echipaj. eu nu l-am vazut desi stateam acolo de ceva vreme.

A fost constatat bla bla, in zona X, iar finalul este de poveste: agentul mi-a observat fizionomia si apoi au cautat in baza de date observand ca eu, proprietarul masinii eram la volan...

 

Cred ca asta o sa fie maxima anului.

Cine era agentul respectiv, Robocop?laugh1.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este lucratura doamnelor acolo , faci contestatie, proces, aduci si tu martorii cu care erai in masina si au vazut acelasi lucru ca tine, dureaza cateva luni pana se solutioneaza, tu in acest timp circuli cu dovada pana la solutionarea cazului in favoarea ta, in cel mai rau caz daca vin cu inregistrari etc, iti suspenda atunci permisul pe o luna si aia e. Parerea mea, eu cel putin asta as face. de unde pana unde ti-au recunoscut si fizionomia , daca ii mai intrebi de doua ori poate iti spun si cu ce erai imbracat.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Merita sa le trantesti un proces , politia locala sta la panda si trimite constatari , daca nu au probe video e doar praf in ochi, analizeaza ei fizionomii , cred ca iau si amprente prin corespondenta. Daca te-au privat de dreptul de a plati jumatate , un avocat poate anula amenda, intre timp ai permis

Mie mi-au luat permisul,am platit amenda in 48h sa fiu sigur ca orice ar fi nu o platesc intreaga,am contestat si am castigat.

Nu inseamna ca daca platesti recunosti,la fel ca si semnarea pv,semnezi de luare la cunostinta.

Link to comment
Share on other sites

Sectia de politie nu este politia locala, daca erai din Buc-Gl te puteam ajuta sa scapi foarte usor de povestea asta, du-te la un avocat neaparat, sa nu-i lasi asa, in primul rand nu au cum sa identifice pe cineva fara sa-l legitimeze si exista chiar o ordine interioara legata de chestia asta, pentru ca sunt nule in instanta in cazul unui proces, eu zic ca sunt 100% sanse sa anulezi PV in instanta, probabil sotul femeii respective este agent la sectia respectiva, daca el si-a pierdut timpul pentru un lucru banal dorindu-ti raul ar fi pacat sa nu-i faci si lui o surpriza, agentul constatator va fi chemat la proces si va avea multe de explicat, lucruri care-l pot costa si in plan profesional.
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Art.2 – Ăndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale ĂŽn cazul ĂŽn care constata ĂŽncalcari ale acestora.

 

Art.109. - (1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar În punctele de trecere a frontierei de stat a României de catre politistii de frontiera.

(2) Constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, consemnându-se aceasta În procesul-verbal de constatare a contraventiei.

(3) Ăn cazurile prevazute la alin.(2), procesul-verbal se poate ĂŽncheia si ĂŽn lipsa contravenientului, dupa stabilirea identitatii conducatorului de vehicul, mentionându-se aceasta ĂŽn procesul-verbal, fara a fi necesara confirmarea faptelor de catre martori.

(4) Forma si continutul procesului-verbal de constatare a contraventiei se stabilesc prin regulament.

(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, ĂŽn termen de cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

 

Deci despre ce vorbim aici ? Nu e politistul rutier care a constatat contraventia si cel care a intocmit PV => anulare PV.

Mai rau,inteleg ca cel care a constatat nu e de la rutiera.Pai ce facem aici?Se trezeste domn' ofiter de judiciara ca i-a taiat unu calea si il reclama la colegii de la rutiera care aplica sanctiune?Pe baza la ce?

Daca aia din intersectie au ceva filmare,sau daca pe baza la vro camera fixa s-a aplicat aceasta masura,da este legala.Dar din moment ce in PV nu s-a consemnat asa ceva,proba nu exista,deci nu exista nici PV .

Personal cred ca e o mascarada pusa in scena de respectiva persoana.A avut cu cine vorbi si abracadabra.Au mizat pe necunostinta, "las' ca poate nu stie ,plateste amenda si mai sta si 30 de zile pe langa,sa-i aratam noi lui cine suntem".Daca stie,baga contestatie si tot il bagam in belele.

Link to comment
Share on other sites

Se fac tot felul de balarii in politie. Eu, cu ocazia unei tamponari usoare in 2011, am ajuns la rutiera pentru constatare. Acolo am constatat ca aveam pemisul suspendat din 2007( 4 ani)... Noroc ca politistul constatator a fost baiat destept si nu a tinut cont de balarie. Fiind sambata mi-a zis sa merg luni la un birou de unde au luat o bifa de pe contul meu, reactia fiind: " Upss"... Permisul imi fusese suspendat de un dobitoc care ma acuzase de un accident cu fuga de la locul accidentului... Pe parcursul anchetei mi-a tot batut apropouri sa dau si eu ceva si sa inchida dosarul. Nu am acceptat si mi-am angajat unul dintre cei mai buni avocati din oras. Dupa prima intalnire a avocatului cu procurorul dosarul a primit NUP si mi s-a dat o hartie cu care sa imi iau permisul de la politie. Acolo a trebuit sa ma plimb la 10 ghisee si birouri( inclusiv seful serviciului rutier) pentru a-mi da permisul. Desi intr-un final mi l-au dat sunt convins ca bifa cu suspendat a ramas acolo intentionat pentru ca nu i-am dat spaga militianului. Cand am intrebat cine a uitat sa ia bifa pentru a-i face reclamatie mi-au spus ca a murit...

Dupa experienta respectiva m-am jurat ca nu spun nici cat este ceasul unui politist fara avocat...:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am vb cu o cunostiinta din politie si mi-a explicat ca permisul se poate suspenda doar daca a fost vre-o acctiune a politiei in care ai fost filmat sau filmat cu camerele din intersectia respectiva, nu se poate duce orice p... Fiarta la politie sa faca reclamatie ca era sa dai peste el. A zis ca asta cu dusul oricariu cetatean pt o reclamatie e mai putin probabila sau e mai greu de facut fara dovezi. Mai multe nu mi-a spus, doar ca e bine sa ai un avocat cu care sa te consulti...pt ca Romania...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am vb cu o cunostiinta din politie si mi-a explicat ca permisul se poate suspenda doar daca a fost vre-o acctiune a politiei in care ai fost filmat sau filmat cu camerele din intersectia respectiva, nu se poate duce orice p... Fiarta la politie sa faca reclamatie ca era sa dai peste el. A zis ca asta cu dusul oricariu cetatean pt o reclamatie e mai putin probabila sau e mai greu de facut fara dovezi. Mai multe nu mi-a spus, doar ca e bine sa ai un avocat cu care sa te consulti...pt ca Romania...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

Da se poate suspenda si de catre cei de la sectie, dar trebuie legitimata persoana care va suporta contraventia, daca exista o filmare tot nu au voie sa-ti suspende permisul fara sa te cheme si sa dai cu subsemnatu ca tu ai condus masina atunci cand s-a savarsit ce e pe filmare sau sa indici persoana care o conducea, fiind proprietar e cam imposibil sa spui ca nu stii. Eu n-am mai auzit nicaieri de o astfel de practica, care nu e nici macar legala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in concluzie eu vad multe probleme de procedura in speta de fata.

eu vad sanse extrem de reale sa castigi o eventuala contestatie a procesului verbal (care momentan nici nu exista :)) )

dar asta ar presupune multa bataie de cap, mult timp pierdut si in final nu ai chiar garantia totala ca vei castiga.

 

avand in vedere si faptul ca ai o mica vina in acel incident eu personal punand in balanta cele spuse mai sus nu mi-as mai bate capul si as accepta suspendarea.

 

daca esti decis sa contesti as merge maine si as face o hartie cu nr de inregistrare in care sa solicit niste lamuriri. punctual as spune ca in baza a ce hartie iti suspenda ei permisul? cum ti-l pot suspenda atata timp cat nu iti pot prezenta si un proces verbal.

vor fi obligati sa iti dea un raspuns care spun eu ca poate conta mult intr-un eventual proces

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi cu tramvaiul si le-am dat permisul celor de la rutiera.

 

De la rutiera: Am primit dovada ca le-am lasat permisul si cica peste 30 de zile sa ma intorc cu dovada pt returnarea permisului. Mi-a zis omul de acolo (foarte de treaba) ca lor nu le pasa de amenda pt ca e data de sectia 5. Asa ca nu ii intereseaza plata amenzii, sa-mi ajunga PV-ul etc.

 

De la sectia 5: trebuie sa-mi vina PV-ula acasa si pe baza lui sa platesc amenda. Deci tot nu am PV-ul ci doar ce mi-a citit omul de la sectia 5 din copia PV-ului.

 

Nu am nervi sa contest. Mi-a povestit un prieten care a contestat si e prea multa bataie de cap, timp, nervi.

 

Asta este. Am venit cu tramvaiul. E frig dar soare afara... :)

Link to comment
Share on other sites

daca nu stateai acolo precum ai spus ca era posibil , conduceai si azi , probabil trecea o luna nici nu stiai ca a fost suspendat ...E o totala ineptie modul in care a fost suspendat si pt ce motive , nu pot decat sa cred ca e o foame de bani grava in sistem si incalca niste drepturi fara scrupule , tocmai in ideea unor oameni de buna credinta ca tine . Tu nu ai pv in mana dar ai predat permis . Probabil din cand in cand trebuie sa verificam cu totii starea permisului personal pt ca se pare ca ei nu au nici un stres in a te anunta .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.