Jump to content

Permis suspendat prin posta


Bala

Recommended Posts

Am mai auzit de astfel de glume proaste, nu ai fi primul care o pateste. De regula astfel de instiintari, daca sunt trimise de politie, ele se trimit recomandate si trebuie sa semnezi pentru primirea lor plus ca trebuie sa contina si procesul verbal. Altfel, tu poti sa zici ca nu ai primit nimic si poti sa conduci linistit. Daca se pierdea scrisoarea si nu ajungea la tine, tu conduceai cu permisul suspendat dar nu stiai, aveai vreo vina ? Tocmai de aceea trebuie sa semnezi pentru primire si in termen de x zile sa depui permisul la politie altfel cred ca risti si amenda, daca stai cu el in buzunar.

Eu raman la parerea ca e o gluma proasta.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Acum sotia mi-a spus ca aia parea ca era cu ma-sa (sau ce o fi aia) si nu e exclus sa mai fi fost ceva prieteni.

 

Teoretic, daca femeia aia a mers la politie + are martori, e suficient ca sa-mi suspende permisul?

 

Teoretic NU, dar practic Domnu` cu mila, asta ar insemna sa ma duc cu cineva sa zic ca X mi s-a parut ca nu mi-a dat mie prioritate cand traversam strada pe trecere...iau un amic cu mine martor si aia e, ar fi stupid...

Poate ai avut un echipaj de politie undeva ascuns si nici nu s-au mai obosit sa te opreasca... si au filmat chipurile "incidentul" desi suna strigator la cer.

Edited by raul_bog
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum sotia mi-a spus ca aia parea ca era cu ma-sa (sau ce o fi aia) si nu e exclus sa mai fi fost ceva prieteni.

 

Teoretic, daca femeia aia a mers la politie + are martori, e suficient ca sa-mi suspende permisul?

 

te chemau la audiere , nu poate veni oricine si pretinde ca a fost atins de o masina nu stiu unde , la fel tu poti declara ca a fost pe strada nicidecum pe trecere si vii si cu 3 soferi din spate sa confirme .In orice caz se incheie un pv . Eu mizez pe o gluma tampita .

Link to comment
Share on other sites

Chiar si in cazul in care te prinde radarul cu viteza, in prima faza iti trimit solicitare sa declari cine a condus masina la momentul respectiv, pentru a sti pe cine sa sanctioneze.

Pare o farsa de prost gust, desi daca ne gandim ca ne aflam in Romania, orice este posibil.

Cel mai bine te lamuresti dupa ce faci o vizita la politie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un prieten a ramas fara permis in decembrie cu o instiintare similara de la Politia Bucuresti pe motiv ca in aprilie 2015 a lovit in trafic alta masina si nu a oprit. Respectivul e din Campulung Moldovenesc si l-a reclamat la politie in Campulung. Prietenul nu stie sa fi lovit pe cineva si nici nu a avut vreo problema la masina. Pur si simplu in baza reclamatiei respectivului Politia Campulung i-a suspendat permisul si a trimis decizia la Politia Bucuresti pentru comunicare. Acum e in instanta. Ca fapt divers, respectivul a facut plangere in Octombrie pentru o asa zisa tamponare care s-a petrecut in aprilie. Asta mi se pare cel mai tare sa vii dupa jumate de an sa reclami ca te-a lovit unul.
Link to comment
Share on other sites

Un prieten a ramas fara permis in decembrie cu o instiintare similara de la Politia Bucuresti pe motiv ca in aprilie 2015 a lovit in trafic alta masina si nu a oprit. Respectivul e din Campulung Moldovenesc si l-a reclamat la politie in Campulung. Prietenul nu stie sa fi lovit pe cineva si nici nu a avut vreo problema la masina. Pur si simplu in baza reclamatiei respectivului Politia Campulung i-a suspendat permisul si a trimis decizia la Politia Bucuresti pentru comunicare. Acum e in instanta. Ca fapt divers, respectivul a facut plangere in Octombrie pentru o asa zisa tamponare care s-a petrecut in aprilie. Asta mi se pare cel mai tare sa vii dupa jumate de an sa reclami ca te-a lovit unul.

Inseamna ca ne putem reclama aiurea si fara nici o dovada , hal de politie

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

te chemau la audiere , nu poate veni oricine si pretinde ca a fost atins de o masina nu stiu unde , la fel tu poti declara ca a fost pe strada nicidecum pe trecere si vii si cu 3 soferi din spate sa confirme .In orice caz se incheie un pv . Eu mizez pe o gluma tampita .

gluma gluma dar cineva s-a chinuit sa ai caute adresa dupa nr de inmatriculare si sa faca fituica aia.ca sa stea linistit ar trebui sa mearga sa discute la Rutiera.Daca e adevarat sa vada ce scrie pe pv si proces..

@Myx - se cam poate se pare,sa vezi distractie cu noua lege o sa te poata opri pt mers agresiv cand vor ei :)

edit: de fapt aici o "foame de bani" oamenii amendeaza tot ,acum vreo 10 ani masina cumnatului a fost lovta usor de un tip beat mort ala a fugit dupa aia ca in filme(a sarit cateva borduri) am sunat 112 venit echipaj dat nr masina dat semnalmente ,pangere si asa mai departe,evident ca nu s-a intamplat nimic,parca a mai primit o scrisoare ca "AN" ,asta in conditile in care noi reusisem sa aflam a cui era masina si unde statea si le-am transmis mai departe :) .Romania ce sa mai zic.

Edited by alex230ro
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

te duci la Politie cu acea comunicare, pt ca abaterea fie ea existenta sau nu, trebuia constatata de un politist RUTIER, pe baza de proces verbal de suspendare, intocmit la fata locului sau in lipsa, cu martor asistent si/sau mijloace foto/video autorizate.

 

daca recunosc ca e facuta de ei, pe scurt si pe loc, faci sesizare la Serviciul Judetean de Control Intern TIMIS, pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanei.

 

daca zi ca e o farsa, faci o alta sesizare tot la acelasi serviciu pentru acces neautorizat la datele personale din evidentele politiei.

 

oricum ai da-o, pasul nr.1 = TREBUIE sa mergi la politie

 

ulterior, functie de pasul 1, e posibil sa faci si pasul nr.2 = instanta

Link to comment
Share on other sites

Acum am ajuns de la politie.La ambele... E o varza.

 

S-a intamplat asa conform politiei:

 

- in 28 eu am mers pe strada X si nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni. Asta a fost constatata de un echipaj de la sectia 5 (cea care are zona respectiva in grija) deci nu rutiera

- ei au trimis o scrisoare si PV-ul la politia rutiera care a scos fituica aia

- de maine sunt pieton si trebuie sa depun permisul + cica sa platesc 480 RON amenda - dar inca eu nu am in mana vreun PV

 

Mi-a fost citit din PV pe care inca nu-l am in mana si care cica ar fi acum la rutiera:

 

cica pe sensul celalalt de mers, era un echipaj. eu nu l-am vazut desi stateam acolo de ceva vreme.

A fost constatat bla bla, in zona X, iar finalul este de poveste: agentul mi-a observat fizionomia si apoi au cautat in baza de date observand ca eu, proprietarul masinii eram la volan. Tot in PV scrie: nu am putut fi oprit din cauza traficului. eu care am parcurs strada ai de aprox 100m in 20 de minute :getlost:

 

Astazi:

 

- am plecat cu fituica postata la rutiera sa intreb ce s-a intamplat. Omul de acolo -> nu stim. Noi am primit hartia de la sectia 5 si ca trebuie sa ajunga acasa PV-ul si amenda si instintarea ca trebuie sa duc permisul la politie

- am mers la sectia 5 unde nimeni nu stia nimic. A dat domnul de la poarta vreo 20 de telefoane si dupa vreo ora, a aparut un tinerel care parca mai stia ceva. El a venit cu o copie si mi-a citit din PV. Aceiasi poveste ca mi-a fost trimis acasa o recomandata.

- m-am dus la posta si am intrebat de recomandata. Am primit o fituica relativ la fel. Nici urma de PV.

 

Deci eu ca sa platesc amenda, jumatate din minim in 48 de ore cum fac? Pe baza a ce o platesc ? O sa intreb maine la politie cand le predau plin de

Link to comment
Share on other sites

Articolul din OUG 195/2002 mentionat in hartia ta spune: B ) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;

 

Deci se leaga de intamplarea pe care ai povestit-o. Cel mai probabil este reala hartia si cum zice si colegul X X L mergi la politie si cand iti vor prezenta procesul verbal poti face contestatie.

Edited by cosmin1012
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu sustin ca trebuie sa mergi la Politie ptr. lamuriri. Asa poti sa vezi si probe au; ma gandesc ca poate ai fost filmat cu eventualele camere fixe din acea intersectie. Asta ca sa stii ce faci mai departe. Daca risti si conduci si te opresc, iti fac dosar penal si atunci se complica rau treaba. Nu se merita! Mai ales daca aia are ceva relatii sau rude pe acolo, nu merita sa risti.

 

In orice caz te rog sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia, ptr. ca mi se pare bine de stiut! Bafta!!

 

L.E. Acum am vazut ce ai scris. Nasol!

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au retinut permisul tot 30 de zile pentru depasire pe linie continua, dar am fost si oprit de un echipaj al politiei. Am platit amenda in 48 de ore pe ghiseul.ro, dar acolo iti cere clar numarul si seria procesului verbal. Fara un proces verbal chiar nu stiu cum a-i putea plati amenda.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am ajuns de la politie.La ambele... E o varza.

 

S-a intamplat asa conform politiei:

 

- in 28 eu am mers pe strada X si nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni. Asta a fost constatata de un echipaj de la sectia 5 (cea care are zona respectiva in grija) deci nu rutiera

- ei au trimis o scrisoare si PV-ul la politia rutiera care a scos fituica aia

- de maine sunt pieton si trebuie sa depun permisul + cica sa platesc 480 RON amenda - dar inca eu nu am in mana vreun PV

 

Mi-a fost citit din PV pe care inca nu-l am in mana si care cica ar fi acum la rutiera:

 

cica pe sensul celalalt de mers, era un echipaj. eu nu l-am vazut desi stateam acolo de ceva vreme.

A fost constatat bla bla, in zona X, iar finalul este de poveste: agentul mi-a observat fizionomia si apoi au cautat in baza de date observand ca eu, proprietarul masinii eram la volan. Tot in PV scrie: nu am putut fi oprit din cauza traficului. eu care am parcurs strada ai de aprox 100m in 20 de minute :getlost:

 

Astazi:

 

- am plecat cu fituica postata la rutiera sa intreb ce s-a intamplat. Omul de acolo -> nu stim. Noi am primit hartia de la sectia 5 si ca trebuie sa ajunga acasa PV-ul si amenda si instintarea ca trebuie sa duc permisul la politie

- am mers la sectia 5 unde nimeni nu stia nimic. A dat domnul de la poarta vreo 20 de telefoane si dupa vreo ora, a aparut un tinerel care parca mai stia ceva. El a venit cu o copie si mi-a citit din PV. Aceiasi poveste ca mi-a fost trimis acasa o recomandata.

- m-am dus la posta si am intrebat de recomandata. Am primit o fituica relativ la fel. Nici urma de PV.

 

Deci eu ca sa platesc amenda, jumatate din minim in 48 de ore cum fac? Pe baza a ce o platesc ? O sa intreb maine la politie cand le predau plin de

 

plangere cum a zis XXL mai sus,contestatie si asa mai departe.bine pentru asta iti trebuie PV .inapoi la Sectia 5 unde sa iti dea nr trimiterii si data trimiterii recomandatei.Plangere si acolo ca comandant pentu agentul care a scris PV.oricum PV ala e cam egal cu 0.Altfel banuiesc ca mai aveai martori cu tine in masina.

edit:ai 48 de ore de plata de la data primirii PV,adica de cand semnezi de primire.

Edited by alex230ro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Merita sa le trantesti un proces , politia locala sta la panda si trimite constatari , daca nu au probe video e doar praf in ochi, analizeaza ei fizionomii , cred ca iau si amprente prin corespondenta. Daca te-au privat de dreptul de a plati jumatate , un avocat poate anula amenda, intre timp ai permis Edited by Myx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Plata a jumate din amenta se face din momentul cand ai primit PV, nu din momentul cand ai primit amenda, daca Pv ajunge peste 2 ani, tu din momentul acela ai 48 de ore sa platesti amenda, facand dovada cu biletul de recomandare de la posta.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- in 28 eu am mers pe strada X si nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni. Asta a fost constatata de un echipaj de la sectia 5 (cea care are zona respectiva in grija) deci nu rutiera

-cica pe sensul celalalt de mers, era un echipaj. eu nu l-am vazut desi stateam acolo de ceva vreme.

A fost constatat bla bla, in zona X, iar finalul este de poveste: agentul mi-a observat fizionomia si apoi au cautat in baza de date observand ca eu, proprietarul masinii eram la volan. Tot in PV scrie: nu am putut fi oprit din cauza traficului. eu care am parcurs strada ai de aprox 100m in 20 de minute :getlost:

 

 

Povestea cu echipajul de la sectia 5 si cea cu fizionomia sunt inventate. Motivul a fost clar ca tu sa ramai pieton si se pare ca doamnele cu pricina te-au lucrat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Plata a jumate din amenta se face din momentul cand ai primit PV, nu din momentul cand ai primit amenda, daca Pv ajunge peste 2 ani, tu din momentul acela ai 48 de ore sa platesti amenda, facand dovada cu biletul de recomandare de la posta.

 

Da numai ca prin posta nu a venit PV. A venit un bilet foarte asemanator cu primul cu diferenta ca acum trebuie sa duc permisul la politie.

 

PV-ul cica e la rutiera

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.