Jump to content

LCM e46 FL


danny84

Recommended Posts

Din dorinta de a activa US Style pe al meu e 46 NFL, am facut rost de un LCM de pe un e46 FL, pe al meu neputandu-se activa aceasta optiune(nici cu Carly,BMW Scanner sau NCS expert...toate incercate de mine). Problema sta in felul urmator:

-merge pus fara modificari majore (care ar fi acelea)?

-o schema electrica mi-ar fi de mare ajutor

-a mai facut careva acesta operatiune?

 

Ce am observat cu LCM-ul de FL este ca pe partea fata totul e ok...dar pe spate sunt inversate unele becuri.

Link to comment
Share on other sites

nu...cu P.A.Soft aka BMW scanner nu ai acesta optiune de bifat in LCM-urile mai vechi...si poate chiar daca apare nu activeaza nimic. Am incercat si cu Carly(BMWhat) si in NCS si degeaba. Nu stiu...poate am gresit eu ceva in NCS...dar cert este ca nu am reusit sa o activez. La facelifturi am reusit fara problene cu oricare din programele enumerate mai sus. De aceea am si facut rost de un LCM de facelift...dar am ceva de lucru la el cu stopurile spate.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt. indenmul de a mai incerca. Intr-un final am reusit cu ncs dummy, dar mai greu pt. ca nu imi incarca fsw_psw...si am dat load la NETTODAT(nu stiu daca am facut bine sau nu, dar cert este ca am reusit sa le activez), apoi export as fsw_psw.man, codare, execute job si a iesit ce se vede mai jos

post-64703-0-05173900-1452637193_thumb.jpg

post-64703-0-13910600-1452637281_thumb.jpg

Edited by danny84
Link to comment
Share on other sites

Acuma daca tot ai si un LCM de FL, vezi ce CI are, ai mari sanse sa ai chestii in plus care sa le poti activa. Poate ai Comfort blinker care se poate seta de la 1 pana la 7 blink-uri:D.

 

Pai nu l-am mai montat pe cel de facelift pentru ca trebuie modificate/inversate firele de la triplele din spate. Il folosesc tot pe al meu acum multumita colegilor de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Acuma daca tot ai si un LCM de FL, vezi ce CI are, ai mari sanse sa ai chestii in plus care sa le poti activa. Poate ai Comfort blinker care se poate seta de la 1 pana la 7 blink-uri:D.

Comfort Blink, pe e46? Vrei sa spui One Touch Turn signal (sau Triple Flash) si se pot coda 2 versiuni: sa semnalizeze o data sau de 3 ori pus ca ai nevoie de LCM din 2005 cu CodingIndex 36 sau 37.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.