Jump to content

M550XD


Acero99

Recommended Posts

am fost la mecanic azi , am scapat "ieftin" ca sa zic asa , caseta de directie nu are nimic , trebuie schimbata exact piesa descrisa de MYX ( swivel joint ) + ceva maruntisuri :

 

Piesele au fost deja comandate si platite sper sa vina in timp util pentru ca sunt OE :

 

- cruce cardanica ( swivel joint - 32306859833 ) - OE

- 3L ulei pentru diferentiale ( 1.5L in fiecare - Hypoid Axle Oil G1 ) - OE

- bucsi bara stabilizatoare Dynamic Drive - OE

- 2 kituri simeringuri diferential spate - OE

( pentru ca la F10 planetara nu mai iese decat intreaga trebuie desfacuta toata puntea spate pentru a avea acces la diferential )

- rola fixa - OE

- lichid de servo CHF11S - FEBI

- antigel - OE

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Costa si piesa aia destul, vreo 200 de euro.

Parca-s facute din mamaliga!

 

cu tot cu TVA este foarte putin peste 1200 ron ( un fleac vs 5300 ron cat ar fi fost caseta de directie ) , dar ma bucur ca este piesa noua ( cod nou ) asta care e pe masina nu se mai fabrica din 10/2012 , poate e mai rezistenta

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Super masina, arata in mare fel.

Chiar era curios ce s-a intamplat, iar daca numai atat..pff...

Oricum, nu trebuia sa se intample.

S-o stapanesti sanatos! :drinks:

 

Sunt curios, pe asta cat o mai tii? :thumbsup:

 

Ms !

 

O tin pana mi se pune pata pe altceva :frantics: ... glumesc , probabil 1-2 ani , similar cu GTul

Link to comment
Share on other sites

Costa si piesa aia destul, vreo 200 de euro.

Parca-s facute din mamaliga!

 

piesa aia suporta un stres destul de mare , cam 150k e rulajul ei in mmod normal , probabil la impactul asta a cedat . Bine ca ai scapat mai ieftin , ai o piesa noua :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

astazi am achitat taxa de mediu - Euro6 - CO2 164 g/km - 1264 ron

 

Luni merg la DRPCIV sa termin alergatura dupa ce ii fac RCA'ul si mai platesc taxa de talon la CEC

 

joi am programare la NEO pentru montaj NBT

 

am activat si Sport Display la NEO , interesanta optiunea

 

o sa vand CIC + combox dupa ce ii pun NBT , care ar fi pretul realist ? ( vreau sa vand repede nu sa stau saptamani cu ele la vanzare )

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Super masina, mult succes in continuare cu "noul proiect"!

 

 

ms ! :thumbsup:

 

Astazi vreau sa merg la DRPCIV sa termin cu inmatricularea dar nu sunt sigur daca o sa le apara taxa de mediu achitata ( am platit taxa marti pe la ora 15.30 )

 

Si inca o nelamurire cand merg cu toate actele la ghiseul respectiv trebuie sa predau si numerele de inmatriculare provizorii ?

Link to comment
Share on other sites

din graba si neatentie am facut un drum degeaba la DRPCIV

 

am plecat de acasa am facut RCAul si am platit taxa de talon la CEC , am ajuns la DRPCIV am aranjat dosarul cu acte , ajung la ghiseu , scoate omul actele se uita la ele ajunge la RCA si .... problema ... RCAul intra in vigoare de maine de pe 13 asa ca m-a rugat sa ma intorc Luni

 

prostia mea ca nu am verificat , am sunat si la brokerul unde am incheiat asigurarea si nu a avut cu ce sa ma ajute pentru ca mai nou asigurarile nu se mai pot incheia cu data din ziua respectiva

 

asta e , am trecut pe la Neo sa imi ridic husa pentru cheie ( am avut si eu o bucurie pe ziua de azi )

 

http://s14.postimg.org/jxavj94jl/20160212_161629_Medium.jpg

 

http://s14.postimg.org/6hnutsw1t/20160212_161659_Medium.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.