Jump to content

pot pune anvelope 205 55 16 pe fata si 225 50 16 pe spate la e90?


ionut_vz

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe aici si sper sa nu gresesc ceva si sa atrag sanctiuni!

As avea nevoie de un sfat!

pot pune anvelope 205 55 16 pe fata si 225 50 16 pe stape la e90? Runflat sau simple? Daca optez pt simple, ce solutie sa utilizez in caz de pana daca nu am roata de rezerva?

 

Daca nu alegi cauciucuri RunFlat iti recomand un kit pentru pana cu compressor si spuma, le gasesti intre 150-250 lei

 

http://images.bidorbuy.co.za/user_images/803/1776803/1776803_120603182341_IMG_4603.JPG

 

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

pai 205 55 16 este o dimeniune ce e trecuta e stalpul masinii la e90, la fel si 225 50 16 ! chestia e daca pot pune doua doua...ma intereseaza si sa fie legal va dati seama, nu numai sa mearga! voiam 225 pe spate pt ca sunt o idee mai late...

de runfleturi nu zice nimeni nimic?

merci de recomandare OPaul !

Link to comment
Share on other sites

pai 205 55 16 este o dimeniune ce e trecuta e stalpul masinii la e90, la fel si 225 50 16 ! chestia e daca pot pune doua doua...ma intereseaza si sa fie legal va dati seama, nu numai sa mearga! voiam 225 pe spate pt ca sunt o idee mai late...

de runfleturi nu zice nimeni nimic?

merci de recomandare OPaul !

Pai daca ai jante care suporta dimensiunile respective si pe stalpul soferului se regaseste combinatia respectiva...dc nu ar merge..(de exemplu eu la e87 am pe fata 205/50/17 si spate 225/45/17 si la e46: 225/45/17 si 245/40/17)

Si pentru problema 2...o rezerva slim te scoate din toate belelele, kit'ul de pana este bun doar daca ai anvelopa intepata nu taiata, daca ai taiat-o stai si te uiti la ea in strada!(este un topic pe tema asta)

Edited by DohoDragos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai jante care suporta dimensiunile respective si pe stalpul soferului se regaseste combinatia respectiva...dc nu ar merge..(de exemplu eu la e87 am pe fata 205/50/17 si spate 225/45/17 si la e46: 225/45/17 si 245/40/17)

Si pentru problema 2...o rezerva slim te scoate din toate belelele, kit'ul de pana este bun doar daca ai anvelopa intepata nu taiata, daca ai taiat-o stai si te uiti la ea in strada!(este un topic pe tema asta)

 

pai sunt trecute dimensiunile da...dar ma gandeam sa nu fie ceva probleme cu masina, sa nu fie echilibrata corect sau chestii dinastea.

cum gasesc acel topic?

Link to comment
Share on other sites

Salut!Eu pe e46,merg de un an cu anvelope de 205-55-16 pe fata si 225-50-16 spate.Aceste dimensiuni se gasesc si pe stalpul portierei sofer.Legea prevede ca anvelopele sa fie identice pe acesi punte. Chiar daca sunt cauciucuri cu dimensiuni diferite rotile au acelasi diametrul.Despre stabilitate,simt ca s-a imbunatatit. Edited by botosanibmw
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de foarte mare ajutor commentul tau! deci se poate ! multumesc

acum ramane sa ma hotarasc decat daca pun runflat sau anvelope normale...

Mergi pe normale,sunt mai ok pentru drumurile din Romania.Eu am montat anvelope ContiPremiumContact5.Sunt foarte multumit de ele.Anvelopele de 205 au venit made in Cehia,iar cele de 225 made in Germania.Cele made in Germania sunt mai calitative.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe normale,sunt mai ok pentru drumurile din Romania.Eu am montat anvelope ContiPremiumContact5.Sunt foarte multumit de ele.Anvelopele de 205 au venit made in Cehia,iar cele de 225 made in Germania.Cele made in Germania sunt mai calitative.Bafta!

Nu vreau sa par rautacios..e pur si simplu o intrebare...cum ti-ai dat seama ca sunt mai calitative...

Uite intamplarea tatalui meu, acum 4 ani si-a cumparat un set de anvelope noi 225/45/17 "pirelli cinturato p7" si cum avem rude in DE a zis ca le ia de acolo sa fie calitative, le-a cumparat cu 110e/bucata si cand le-am ridicat de la autocar si ne-am uitat acasa unde sunt facute... surpriza erau facute in RO si le-a folosit 1 ani pana cand ne-au spart boxa si ne-au furat jantele echipate. Deci sunt sigur ca sunt facute pe calitati si cauciucurile astea, dar cum iti dai seama ce calitate este...

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios..e pur si simplu o intrebare...cum ti-ai dat seama ca sunt mai calitative...

Uite intamplarea tatalui meu, acum 4 ani si-a cumparat un set de anvelope noi 225/45/17 "pirelli cinturato p7" si cum avem rude in DE a zis ca le ia de acolo sa fie calitative, le-a cumparat cu 110e/bucata si cand le-am ridicat de la autocar si ne-am uitat acasa unde sunt facute... surpriza erau facute in RO si le-a folosit 1 ani pana cand ne-au spart boxa si ne-au furat jantele echipate. Deci sunt sigur ca sunt facute pe calitati si cauciucurile astea, dar cum iti dai seama ce calitate este...

Salut!Nu esti rautacios,dar anvelopele Continental alese de mine sunt clasa premium,nu se compara cu Pireli.Referitor la diferenta de producator,adica Cehia versus Germania,la cele made in Germnaia,cauciucul are alta "textura",sunt mai lucioase si da impresia ca ar fi mai "dens"cauciucul.Cele din Cehia sunt cu un cauciuc mai poros,oricat as da pe ele cu solutii pentru cauciuc,acele substante sunt resorbite de cauciuc,la cele din Germania nu se intampla la fel.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile le gasesti pe stalp... la e90 poti si pe 19 xxl. Dar exista o problema. trebuie sa fie trecute in CIV. daca nu ai in CIV toate dimensiunile ca pe stalp, dute la registru sa ti le treci. Nimeresti un nea gheorghe la ctt( control trafic) si te salta de talon. noi avem legi tampite si pe ei nu-i intereseaza decat ce ai tu in CIV... si poti sa ai cauciucuri diferite fata spate. ideea e ca trebuie sa fie la fel pe aceeasi punte. deci poti pe fata 205 si spate 225 ... bafta
Link to comment
Share on other sites

Salut!Nu esti rautacios,dar anvelopele Continental alese de mine sunt clasa premium,nu se compara cu Pireli.Referitor la diferenta de producator,adica Cehia versus Germania,la cele made in Germnaia,cauciucul are alta "textura",sunt mai lucioase si da impresia ca ar fi mai "dens"cauciucul.Cele din Cehia sunt cu un cauciuc mai poros,oricat as da pe ele cu solutii pentru cauciuc,acele substante sunt resorbite de cauciuc,la cele din Germania nu se intampla la fel.

 

Ba se compara si chiar foarte bine.....si Pirelli este tot un producator premium(echipeaza mult de la 19 in sus.....Ferari ,Lamborghini,SUV-uri de putere mare).Intamplator au la noi in tara o fabrica care este foarte moderna,ce vedem mult la noi sunt P7 facute la Slatina.....am eu pe mondeo la servici si sunt foarte bune. E normal sa fie diferenta intre 205 si 225...doar echipeaza masini cu puteri diferite,la orice producator exista aceasta diferenta de compozitie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile le gasesti pe stalp... la e90 poti si pe 19 xxl. Dar exista o problema. trebuie sa fie trecute in CIV. daca nu ai in CIV toate dimensiunile ca pe stalp, dute la registru sa ti le treci. Nimeresti un nea gheorghe la ctt( control trafic) si te salta de talon. noi avem legi tampite si pe ei nu-i intereseaza decat ce ai tu in CIV... si poti sa ai cauciucuri diferite fata spate. ideea e ca trebuie sa fie la fel pe aceeasi punte. deci poti pe fata 205 si spate 225 ... bafta

 

Multumesc pt raspuns!

Dar de runflat nu zice nimeni nimic?

Link to comment
Share on other sites

Ai mai multe, tot pe 16 de ex ai 225 50 r16

Ai si pe 17 18 si 19 . Da trebuie trecute in carte cred

Pe stalp e trecuta doar una, te asigur pot pune si poza daca vrei ca sa te convingi. In carte nu stiu sigur pt ca nu m-am uitat dar ce e pe stalp e si in carte si invers..

Link to comment
Share on other sites

Poate pare stupida intrebarea mea dar la E90 meu care este EF pe stalp am trecuta doar 205/55/16. Alte dimensiuni pot pune? Trebuie sa merg cu ea la RAR sau..???

Nu o sa poti pune alte dimensiuni, alea sunt singurele care le "suporta masina" ca este EF si nici RAR nu o sa iti puna alte dimensiuni pe talon. Facuse cineva un topic cu un e90 EF si a mers la RAR dar nu a putut sa rezolve nimic...

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Poate pare stupida intrebarea mea dar la E90 meu care este EF pe stalp am trecuta doar 205/55/16. Alte dimensiuni pot pune? Trebuie sa merg cu ea la RAR sau..???

 

Trebuie sa mergi la registru. teoretic trebuie sa fie toate dimensiunile, poate nu te-ai uitat bine. eu am de la 16/17/18/19/19xxl trecute pe stalp. e92

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.