Jump to content

Problema presiune ulei


sarasans

Recommended Posts

Salutare,

 

Mi-a aparut pe bord alerta de presiune ulei azi de dimineata. Este cred a patra oara in ultimul an si am schimbat uleiul de atunci. Avertizarea dispare dupa ce motorul sta oprit ceva timp. Mai mult, verificarea nivelului de ulei de computer e intotdeauna ok. (vezi poza). Nu stiu daca nivelul e totuna cu presiunea?! N-am reusit sa identific o regula in afara de faptul ca problema apare mereu dimineata, vara iarna. Masina sta in garaj si acasa si la birou si nu sunt semne ca pierde ulei. Sa fie senzorul crizat?

post-66296-0-77396900-1455865956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Mi-a aparut pe bord alerta de presiune ulei azi de dimineata. Este cred a patra oara in ultimul an si am schimbat uleiul de atunci. Avertizarea dispare dupa ce motorul sta oprit ceva timp. Mai mult, verificarea nivelului de ulei de computer e intotdeauna ok. (vezi poza). Nu stiu daca nivelul e totuna cu presiunea?! N-am reusit sa identific o regula in afara de faptul ca problema apare mereu dimineata, vara iarna. Masina sta in garaj si acasa si la birou si nu sunt semne ca pierde ulei. Sa fie senzorul crizat?

 

 

Salut, am avut aceeasi problema. eu am e92 320i 125kw. treaba e in felul urmator. dute si fa-ti un test. Daca ajungi la un tester bun ala iti vede presiunea de ulei in timp real fara sa desfaci bulbul de ulei. testerul iti poate citi asta. daca ai n43b20a presiune tre sa fie minim 1.5bari in relanti(700rpm) si tre sa urce pana la 4-5-6 cand accelerezi gen 5000rpm. daca ii faci si diagnoza s-ar putea sa ai eroare de ventil reglare presiune ulei( este un ventil de ulei electric sub alternator care poate bucta. schimbi ala( 450lei oe bmw) si ai rezolvat problema. daca nu aveai presiune de ulei din cauza pompei de ulei sau alte cauze era praf motorul de mult.

 

Am creat eu un topic, dar nu am avut cu cine sa vorbesc :)) ai link mai jos. Sper sa fie de folos!! bafta!!

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/171565-probleme-ventil-reglare-presiune-ulei-e92/

Edited by m.darius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ai schimbat uleiul si pompa de benzina? Acum nu iti mai apare avertzarea in bord?

 

 

da am schimbat uleiul si au curatat pompa de benzina dar de bine ce au curatat-o acu trebe schimbata de tot ca face ca dracu. insa eroarea de presiune de ulei nu mai apare.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun un secret, corpul pompei de benzina e capsulat doar se inlocuieste , nu ai ce sa cureti la el, pompa de benzina trage benzina printrun filtru de plastic si o impinge printr-un alt filtru, pe blogul meu http://bmw-roads.blogspot.ro/p/blog-page.html

o sa vezi cum arata la mine motorasul, am inlocuit pompa cu o alta aftermarket, care merge dar... nu are aceeasi turatie ca cea originala, iti recomand Bosch, nu lua aftermarket ,altfel o sa patesti ca mine.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun un secret, corpul pompei de benzina e capsulat doar se inlocuieste , nu ai ce sa cureti la el, pompa de benzina trage benzina printrun filtru de plastic si o impinge printr-un alt filtru, pe blogul meu http://bmw-roads.blogspot.ro/p/blog-page.html

o sa vezi cum arata la mine motorasul, am inlocuit pompa cu o alta aftermarket, care merge dar... nu are aceeasi turatie ca cea originala, iti recomand Bosch, nu lua aftermarket ,altfel o sa patesti ca mine.

 

Mersi mult. Vrei sa zici ca e mai slaba ca turatie si scade puterea sau e oscilanta?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Buna seara! Am un BMW 116i din 2010 motor 2.0 benzina, mi se aprinde becul rosu de la ulei la relanti cateodata cand e cald motorul! Ulei de presiune este nivelul de ulei e ok au spus ca e posibil bulbul de ulei! Am si eu o intrebare unde se afla bulbul de ulei ce semnificatie are senzorul de nivel la ulei?
Link to comment
Share on other sites

Ulei de presiune este nivelul de ulei e ok au spus ca e posibil bulbul de ulei!

 

 

Am si eu o intrebare unde se afla bulbul de ulei ce semnificatie are senzorul de nivel la ulei?

Ce ai vrut sa spui mai sus?

...de ce nu ai intrebat cine "au spus" care e bulbul (probabil capacul) de la ulei??

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.