Jump to content

E60 "Full Options"


ciutanu82

Recommended Posts

15-16e perechea, luate de pe ebay

 

A trebuit sa demontez bagheta si sa lipesc fire pentru ca nu facea contact perfect cu lamelele de la becuri, cand inchideam portbagajul se miscau mereu, pe urma au inceput sa scada nr de leduri dintr-o lampa, acum se aprinde doar foarte slab, nu am verificat cauza din lipsa de timp......

Link to comment
Share on other sites

Sunt in Carrefour becuri LED Canbus pentru numar, la ~15 ron ambele.

Am avut si lampi de ~100 RON si s-au facut varza in cateva luni.

Multumesc am sa caut.

Stie cineva si ce fel de becuri xenon am?D1S sau D2S?

Unul din ele este cam rozaliu si cred ca trebuie schimbat si acela.

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Azi am schimbat comutatorul de lumini.Nu mai am nici o eroare.Destul de scumpa interventia la bavaria.Atasez factura.

P.S -mi am montat singurel cu mainile mele stangi buton ptr modul sport.

Si asa am aflat ca am si active steering.

L am activat pe drum drept si cand am ajuns intr un sens giratoriu abia trageam de volan.

post-28569-0-54914600-1457117491_thumb.jpg

post-28569-0-05225500-1457117576_thumb.jpg

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Active steering e altceva,tu daca trageai greu de volan ai servotronic.

Sincer nu stiu care este diferenta inca,am sa ma documentez.

Dar la viteze mici prin oras invart de volan foarte usor.Dar cum creste viteza cum se intareste volanul.Iar acum ca mi am instalat acel buton,cand il activez mi se intareste deodata volanul.

Deci nu stiu daca este active steering sau servotronic,dar am sa caut.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum povestesti esti un cumparator foarte dificil. Istoricul masinii e important, dar mi se pare ca nu esre singurul criteriu dupa care alegi o masina. Oricum, sa ai bafta cu ea. La prima vedere mi se pare cam scumpa, dar, probabil km putini sunt motivul.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum povestesti esti un cumparator foarte dificil. Istoricul masinii e important, dar mi se pare ca nu esre singurul criteriu dupa care alegi o masina. Oricum, sa ai bafta cu ea. La prima vedere mi se pare cam scumpa, dar, probabil km putini sunt motivul.

De ce crezi ca sunt un cumparator dificil?La ce te referi de fapt?

Nu am facut nimic altceva decat sa verific masina amanuntit si atat.Oricare din noi ar fi facut lucrul acesta.

Multumesc

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Da..scuzele mele

Stiam ca la active steering tragi mai putin de volan,iti usureaza manevrele.

Am confundat cu integral active steering unde ai si caseta de directie pe rotile spate.

Referitor la ce zice el,daca volanul se ĂŽntĂŁrește la viteze mari nu e servotronic?

Link to comment
Share on other sites

Si la mine se intarea la viteza mai mare ca la orice masina, nu stiu ce are el daca are sau nu servotronic...dupa spusele lui nu imi pot da seama. Si la un logan se intareste la viteza mai mare si nu are servotronic.

Pai si cum imi dau seama daca am active steering sau doar servotronic?

La parcari sau pe loc volanul se invarte extrem de usor,la viteza mai mare incepe sa se intareasca.Iar cu modul acela sport...doar daca il activez,chiar si la viteze mici sau parcari volanul este intarit(greu de virat).Oricum ceea ce am este binevenit si sunt multumit chiar si cu servotronic.

Edited by ciutanu82
Link to comment
Share on other sites

Daca ai active steering pe langa miscarea destul de usoara, pe loc tragi putin de volan si rotiile se misca mult, cursa volanului este mai mica fata de la celelalte,daca se misca doar usor ai doar servotronic, cred ca daca aveai active steering iti dadeai seama... Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Daca ai active steering pe langa miscarea destul de usoara, pe loc tragi putin de volan si rotiile se misca mult, cursa volanului este mai mica fata de la celelalte,daca se misca doar usor ai doar servotronic, cred ca daca aveai active steering iti dadeai seama...

Multumesc.Si am sa ma uit maine la roti sa vad ce am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.