Jump to content

Carte sievice original/fake


Cristian00

Recommended Posts

Salut!

 

Cum recunosc o carte sievice daca e originala sau ceva fake? (la e90, daca are cineva si poate sa puna poze si o descriere amanuntita)

Am tot citit ca sunt care cumpara carti si pun ei din burta date acolo sa creasca valoarea masinii...

 

(alta varianta in afara de a merge la reprezentanta, unde probabil ei stiu sa spuna daca e fake sau nu)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Cum recunosc o carte sievice daca e originala sau ceva fake? (la e90, daca are cineva si poate sa puna poze si o descriere amanuntita)

 

 

Nu exista nici o forma (de gen cod/foita de argint.. stampila.. sau mai stiu eu..) de identificare/asociere a cartii de revizie a masinii cu masina/numarul e kilometri afisati in bord.

 

Nici dealerul nu poate spune pentru ca kilometri se schimba atat in cipul bordului cat si in cheie astfel nici cu cheia nu afli.

Acum intelegi de ce trebuie sustinut cat mai bine ideea ca aceia care fac asa ceva direct La Puscarie Sa Mearga!?

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se par relevanti km reali ai masinii dar vad ca romanul e obsedat de acest aspect, tocmai de aceea samsarii dau km inapoi cu nesimtire...

 

Cel mai important e cum a fost intretinuta si exploatata masina. Am in familie o masina cu peste 300 000km dar intretinuta corect si o masina pe care o avem de noua cu 100 000km (dar abuzata) iar cea cu 300k km e mult mai inchegata si intr-o stare mult mai buna :rolleyes:

  • Like 9
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Foarte foarte adevarat ,Kenbobo.

Cristi, poti sa verifici la reprezentanta daca bat cat de cat cu intrarile de acolo, pentru ca sunt multi samsari care nu tin cont de aspctul asta, falsifica o carte service si atat, dar tine vrajeala la multe persoane. Chiar gasisem un E90 de genul asta la Lugoj cu "carte service". L-am intrebat de km, "reali dom-le, are carte service totului tot". Pai si mergem pana la Timisoara la reprezentanta ? "Aaa pai stii ca nu am timp, o putem verifica aici la un service". Ok, ceau ceau...

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se par relevanti km reali ai masinii dar vad ca romanul e obsedat de acest aspect, tocmai de aceea samsarii dau km inapoi cu nesimtire...

 

Cel mai important e cum a fost intretinuta si exploatata masina. Am in familie o masina cu peste 300 000km dar intretinuta corect si o masina pe care o avem de noua cu 100 000km (dar abuzata) iar cea cu 300k km e mult mai inchegata si intr-o stare mult mai buna :rolleyes:

 

Fostul meu e46 cica avea peste 600k si totusi mergea foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

carte service elibereaza orice service autorizat...

te duci la service-ul respectiv de unde este eliberata cartea service si verifici daca are intradevar carte service, si datele din baza de date coincid cu cele mentionate in cartea servici

 

numai propietarul are dreptul sa verifice datele despre masina...

 

nu are nici-o foita aptilbit etc, este un simplu caietel, poate ca unele service-uri folosesc un sigiliu in loc de stampila

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se par relevanti km reali ai masinii dar vad ca romanul e obsedat de acest aspect, tocmai de aceea samsarii dau km inapoi cu nesimtire...

 

Cel mai important e cum a fost intretinuta si exploatata masina. Am in familie o masina cu peste 300 000km dar intretinuta corect si o masina pe care o avem de noua cu 100 000km (dar abuzata) iar cea cu 300k km e mult mai inchegata si intr-o stare mult mai buna :rolleyes:

 

 

Mie mi se pare corect sa stiu pe ce dau banii si nu degeaba in Germania te duci la puscarie daca scrii in contract si pe factura ca masina are 152000 de km si ea in realitate are 385000. Intr-adevar conteaza ft mult cum a fost intretinuta si rulata, dar nu mi se pare normal ca sa fiu mintit de niste samsari cocalari care dau km inapoi cu nesimtire. Toti cei care au dat km inapoi la masina si le-au vandut de bune dupa aia, sper sa isi cumpere toti lumanari si medicamente pentru ei si copiii lor. Tie ti-ar conveni sa iti vanda Apple un iphone 6s care e chipurile nou dar el de fapta are vreo 1500 ore vorbite si i-a fost inlocuita carcasa? Sa il platesti la pretu de nou? nu cred ca ti-ar conveni. Am stat in Belgia 10 ani si acolo se vand masini cu 300 000 de km dar sunt trecuti pe factura si au si carpass.

Edited by Colombian Heaven
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.