Jump to content

Noul seria 5 G30 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Ce parere aveti despre look-ul noului seria 5 , nume de cod G30, care va debuta in 2017? Daca aceasta va fi forma finala precum e in aceste imagini pe care le-am gasit pe net(acesta pare a fi varianta M, dupa bara fata), parerea mea e ca va arata destul de bine ...

post-63427-0-28692900-1460060805_thumb.jpg

post-63427-0-76395800-1460060812_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Frumos...dar parca aduce mai spre F30 asa. Oricum pana o sa-l scoata mai e si il mai modifica intre timp.

 

Pare-se ca acesta e tendinta acestor ani la cei trei mari rivali ... ai vazut si la Mercedes,C Class,E Class,S Class, acelasi design in proportie de 90 % la exterior, doar la dimensiuni diferite.Nici la Audi nu e diferit, deci de ce ar proceda BMW altfel ...

post-63427-0-38316200-1460061407_thumb.jpg

post-63427-0-02171300-1460061505_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul displac aceste asemanari la fel cum este acum cu interiorul f01 care este identic pe f10 diferta doar la consola suportul de pahare in rest e totul identic, in concluzie unde mai este seria 7 limuzina de lux, si din ce vad in poze la g30 aceasi poveste vor face interiorul la fel ca la nou serial 7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu dea dovada de zgarcenie si lipsa de imaginatie...daca un posesor de A4, seria 3 sau C class e fericit ca are un A8/S class sau un 7er mai mic reciproca nu e valabila, un posesor de 760i de peste 160k eur nu cred ca ar fi tare fericit cand vede un 530d aproximativ ca masina lui si va cauta "alinare" in alta parte chiar daca ar fi sa scoata un ban in plus...din punctul meu de vedere au gresit toti producatorii cu politica asta...puteau sa ramana pe stilul "vechi" in care oberklasse-le era diferit total de restul modelelor din serie, isi puteau pastra sau mari pretul pt a face asta, cei care plateau pretul erau happy ca au o masina exclusivista iar cei care aveau masini entry level nu aveau nimic de zis pt ca e o masina din alta liga, cu adevarat superioara si erau multumiti ca poate si ei peste cativa ani isi vor permite frumusete de nava amiral...dar asa cine draq sa mai ia un 7er care onsa fie tras la indigo cu un 5er?

 

" de ce ar proceda BMW altfel ..." era evident o ironie adusa grupului BMW. Si mie mi s-ar parea normal ca fiecare clasa sa fie distincta, asa precum era pana pe la inceputul anilor 2000 ...

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

" de ce ar proceda BMW altfel ..." era evident o ironie adusa grupului BMW. Si mie mie s-ar parea normal ca fiecare clasa sa fie distincta, asa precum era pana pe la inceputul anilor 2000 ...

 

pana in 2007 toate e-urile

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De fapt totul se rezuma la bani. De ce sa dezvolte fiecare model ani si ani cu milioane de euro cheltuiti, cand pot da copy-paste de la un model la altul la numite elemente de design, si iata asa castigul lor, momentan, creste si creste. Sincer va zic, acum cateva luni vazand din departare un C-class, initial am zis ca e S pana sa se apropie de mine, si de fapt atunci sa vad ca totusi e micul S :) Iar de interiorul noului E ... ce sa mai zic, interior 90% S exterior 90% S, doar la dimensiuni putin reduse :)

post-63427-0-94539500-1460133842_thumb.jpg

post-63427-0-84695000-1460134130_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

@musclemike: si eu sunt de aceeasi parere de mult timp si cand mi-am expus-o pe bmwclub pe fb mi-au sarit toti in cap ca visez eu asemanari. Va multumesc tuturor ca la un moment dar credeam ca sunt eu nebun sau ceva de genul.Numai eu vedeam asemanari si toti spuneau ca mi se pare mie. !! exact asa e,daca dai peste 100 mii de euro pe o masina iti doresc ceva separat de restul si e si normal,ca de aia esti la un alt nivel financiar.

Oricum ar fi imi place la nebunie noul look !

Link to comment
Share on other sites

Si nu mai pot bmw, audi sau mercedes de parerile de pe forumuri...masinile se vand bine, consumatorul se "educa", si in orice caz, au extins gama atat de mult incat daca vine cineva cu obiectii ca toate masinile sunt la fel iti arunca imediat un seria 2 activ tourer sa iti demonstreze ca nu e asa.

 

Toate firmele fac asa, este un trend in designul industrial, legat si de tendintele consumeriste ale societatii actuale; de fapt trebuie privit putin si invers, cati isi vor cumpara seria 3 sau 5 bucurandu-se ca seamana cu seria 7 :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si electronica au uniformizat-o.

 

La Daimler exista un silver box si apoi niste ecrane. Acel silver box genereaza imaginea pt multimedia, navigatie si control. Se schimba doar din soft.

 

Ai aceiasi electronica in mare si pe S si pe E si pe C, doar ca ai pe ecrane mai mici.

Link to comment
Share on other sites

Din considerente de costuri se merge pe un design unificat intre un seria 3, seria 5 ori seria 7. Tonul cu linia de design o da nava amiral, iar clasele inferioare doar preiau acel design cu mici modificari ori pur si simplu doar o scalare in minus. La BMW, cu exceptia E60-ului care dpdv al designului exterior a fost in totala contradictie cu E90-ul si E65, in rest la celelalte generatii, toate trei serii aratau la fel.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.