Jump to content

Lipsa putere in demaraj 520d e60


Recommended Posts

Probabil ai avut inainte de BMW ceva VW care trag sub 2000 si mor peste 3000, te-ai obsinuit cu alea.

 

BMW-urile sub 2000 stock, fara remap, trag si nu prea, dar peste 2000 pana pe rosu trag continuu.

Edited by Kenbobo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

si eu am tot aceeasi problema la bmw-ul meu, 520 d 2006...

trage peste 2000 de ture dar nu mi se pare sa traga de 163 cp...

am av o garmada de masini, dar nici una asa d bleaga... ador e60-ul asta, dar sprintul asta lasa d dorit...

cineva mai sus zicea ca e 1 motor d 2 l si ca nu ai la ce sa t astepti... vreu sa il corectez, 163 cp la 1585 de kg e ok...

d ex: pe panta in sus in curba de 90 grade daca cu un passat 1.9 tdi 105 cp urc cu a 2-a si cum ii dau asazboara, la bmw ii dau treapta 1 sa pot urca ca altfel moare :)))

si 2 la manu nu mi se pare sa traga a 163 cp...

adevarul e ca p fata am : 245/45/18 si spate 275/45/18...

nu reusesc sa ii dau burn out deloc. pe asfalt uscat daca ma opresc si virez maxxim si dau blana (dsc dezactivat complet - tinut lung p buton...) nu nu se invarte roata aproape deloc in gol...sa nu vb d drift etc...

pus ca in relantin mi se pare ca nu urca turometrul asa cum trebuie...mi se pare foarte bleg...

p.s. ultima masina audi tt 1.8t 180 cp. dif d la 180 cp la 163 nu e asa mare... si de la 1275 la 1580 kg nu e un capat d lume, dar o diferenta enorma.

plus ca am depasit un passat cu bmw si ala i-a dat talpa la 116 cp si abia am reusit sa depasesc cu bmw passatu ala. pe tester nu da nimic... ii o preoblema acolo dar nu stiu ce are... daca ma poate ajuta cnv cu un sfat... tin sa va anunt ca inafara d audi tt de 180 de cp am av masini diesel cu cai mai putini si erau de 1.000.000 de ori mai aspre, plus ca am av si e46, tot celasi motor doar cp difera (150), dif d 100 d kg (mai putin la e46) dapoi era racheta p roti fata d e60....

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

sa lasam tt benzinar etc...

cum explici ca un passat din 2000 cu mot d 1.9 116 cp se tine paralel langa mne ??? schimbam vitezele la 4500 d ture...

ma repet, cv nu e ok... pot atasa filmulet aici ? ma duc maine si filmez si va arat ca cv nu e ok...

am condus 525 2005 dar aia zici ca are cu 200 d cp in plus... trage d la relantii joase... scos din viteza turometrul lui efectiv sare in sus.... al meu urca ca o scul adormita - vb in relantin si masini cu cuti de viteze manuale

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce zic eu si ce intelegi tu...

hai sa iti explic din nou, scurt si la subiect...

 

masina mea, in relantin, o turez, se tureaza greu, urca acu de la turometru greu, la fel si in condus, treapta 1 si 2 e bleaga rau, trage a 90 d cp...

 

e automata? pune un tester pe ea, nu are voie sa fie asa lesinata ....un pic masina trage mai greu ca ai si anvelope foarte late pentru 163 cai ,dar ma repet,nu are voie sa fie lesinata....pune un tester.

Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

e manual, cel putin 1 data p luna e pusa masina p tester, e ok, nu da nici o eroare. sunt perfectionist toate trebuie s fie ok la mne. yo nu cartesc si nu umblu cu cazane. ori e perfecta masina ori o repar !

masina a fost cumparata de noua de unchiul meu. a venit echiata de fabrica cu jantele (oem) si cauciucurile astea, si cand deschizi usa soferului pe placuta stantata sunt trecute dimensiunile acestea de anvelope.

apropo, ce leg au anvelopele cu turatul pe loc ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.