Jump to content

E46 din 2004 cu EURO 3


brrl13

Recommended Posts

Am cumparat recent un BMW E46 din 2004. Si in baza de date RAR e trecut ca EURO 3. Omologarea a fost facuta la prima cumparare in 2005.

 

VIN-ul este WBAEY71005KS59232.

 

Am incercat sa vorbesc cu ei ca nu are cum sa fie EURO 3 din anul ala, dar ei o tin ca "domne, asa e in baza de date". Am fost si la reprezentata BMW si in sistemul lor apare EURO 4. Iar la RAR nu vrea nimeni sa-mi zica cum se calculeaza norma de poluare, si nici nu vor sa verifice daca a fost calculata bine sau nu.

 

Toti dau din umeri si imi zic ca daca asa a fost trecut, asa e. Asta dupa ce mi-au gresit si noxele in cartea de identitate si m-a intors ANAF-ul inapoi ca nu se potriveste ce e in carte cu baza lor de date.

 

Ce sfaturi aveti?

Link to comment
Share on other sites

E46 320d este euro 4 incepand cu luna 07. 2004.

Trebuie vazut daca al tau are turbine electronica atunci e euro 4, daca e normala, este euro 3.

Nu conteaza cand a fost inmatriculat prima data ci cand a fost fabricat.

De obicei cei de la RAR nu gresesc, dar trebuie verificat

Link to comment
Share on other sites

este benzina, motor valvetronic n46.

 

problema este ca masina este inmatriculata in Romania inca din 2005, si are deja cartea scoasa. pe carte este euro3. pare o greseala a rar-ului dar nu stiu daca si cum se poate rezolva

 

(stiu detaliile astea pentru ca pe alt forum a detaliat mai mult problema!)

Link to comment
Share on other sites

Da, este benzina, 318i cu motor N46, 1995cm3 (105kW). Noxele sunt 180.

 

Masina a fost cumparata de noua din reprezentanta si inmatriculata in Iulie 2005 in Bucuresti. Are manual in Poloneza si Araba, si pare sa fie adusa din Polonia (are sticker cu dealerul polonez).

 

Pana acum nu am reusit sa obtin detalii de la inginerii de la RAR. Toti imi zic ca asa e in baza lor de date si atat. Nu vor sa verifice din nou. Le-am zis ca se mai intampla greseli, cum mi-au gresit si noxele pe carte. Si ei zic ca n-are cum, ca ei nu gresesc.

 

Incerc cu un sef de la RAR, poate reusesc macar sa aflu mai multe detalii. Daca nu merge, o sa incerc cu certificatul de conformitate de la BMW. Va tin la curent. :)

Edited by brrl13
Link to comment
Share on other sites

Da, este benzina, 318i cu motor N46, 1995cm3 (105kW). Noxele sunt 180.

 

Masina a fost cumparata de noua din reprezentanta si inmatriculata in Iulie 2005 in Bucuresti. Are manual in Poloneza si Araba, si pare sa fie adusa din Polonia (are sticker cu dealerul polonez).

 

Pana acum nu am reusit sa obtin detalii de la inginerii de la RAR. Toti imi zic ca asa e in baza lor de date si atat. Nu vor sa verifice din nou. Le-am zis ca se mai intampla greseli, cum mi-au gresit si noxele pe carte. Si ei zic ca n-are cum, ca ei nu gresesc.

 

Incerc cu un sef de la RAR, poate reusesc macar sa aflu mai multe detalii. Daca nu merge, o sa incerc cu certificatul de conformitate de la BMW. Va tin la curent. :)

Daca vezi ca nu se rezolva mergi la protectia consumatorului............trebuiesc fortati putin

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la ei luna trecuta pe 13 cu o motocicleta pentru o nou serie de motor... si pentru ITP aleg Voluntari pentru ca aveau mai devreme loc... in fine ajung acolo si aflu ca in carte aveam trecut 180 inloc de 190 anvelopa spate cat trebuia sa fie... Inspectorul se uita in carte si imi spune ca nu corespunde anvelopa dupa motor cu ce este in carte... ii explic ca nu are cum sa vina cu 180 bla bla.. se uita mirat ca nu are cum, 180 trebui daca scrie aici in carte asa trebui imi zice... Norocul meu ca aveam dosarul cu acte la mine si am scos inca o carte de la un motor identic si i-am aratat erau din acelasi an aceasi luna identice doar ca acela avea 190... Dupa care imi zice ca ok haideti ca trecem si 190 la optionale. si dupa il intreb pai si cu 180 in carte ce fac ? Pai nu te incurca ca il ai si pe ala si pe asta.. :) deci... RAR
Link to comment
Share on other sites

este EURO 4 100%

 

ce ai de facut in acest caz:

 

1. - cerere la RAR pt modificari in CIV, cu indicarea contextului in care s-a facut omologarea si a reprezentantei RAR care a emis CIV... costurile sunt ZERO

 

2. - solicita in mod expres sa iti inlocuiasca CIV (eventual modelul nou)... aici e posibil sa fie nevoie sa platesti noul CIV

 

3. - solicita RAR sa iti elibereze o adresa scrisa privind indreptarea erorii materiale la norma de poluare, pe care sa o poti prezenta la adm.fiscala, la SRPCIV si CNABD pt actualizarea/rectificarea bazelor de date,

 

4. - solicita RAR (concomitent cu pct.3) informarea scrisa a acestor structuri care gestioneaza evidentele autovehiculelor dpdv fiscal/administrativ

 

SUCCES :flowers:

Link to comment
Share on other sites

E46 320d este euro 4 incepand cu luna 07. 2004.

Trebuie vazut daca al tau are turbine electronica atunci e euro 4, daca e normala, este euro 3.

Nu conteaza cand a fost inmatriculat prima data ci cand a fost fabricat.

De obicei cei de la RAR nu gresesc, dar trebuie verificat

Eu am un e46 04.2004 si e euro 4

Cand am cautat masina am gasit si 09.2003 cu e4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In final am rezolvat cu Certificatul de Conformitate (C.O.C.).

 

Per total am cheltuit cam 20 de milioane pe drumuri aiurea, acte si timp pierdut ca sa nu platesc 50 de milioane in plus la taxa. Nu pot sa zic ca a meritat, dar macar am terminat cu ei.

 

Acum trebuie sa ma chinui cu aia de la ANAF ca nu prea le vine sa creada ca s-a modificat norma de poluare. Trebuie sa investigheze si ei tot, sa nu cumva sa scap de taxa.

 

Urasc tara asta din ce in ce mai mult. Toti se uita sa-ti dea in cap, mai ales cand prind o mica sansa sa te jupoaie.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
De aceeasi problema ma lovesc si eu. Am o masina de Anglia convertita la volan pe stanga . E 318i din 09-2004. si au gasit-o euro 3. La BMW in sistem apare ca fiind euro4. Astia unde am facut RAR-ul zic ca nu am nici o sansa chiar daca vin cu certificatul ala. A mai reusit cineva sa ii convinga pe aia de la rar?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.