Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Noroc ca ai aparut tu mare inginer si ai oprit productia...

Nu ai inteles ideea...o dam din stanga in dreapta.

E defecta masina omului...trebe sa consume 5-6 maxim ca e "modele noi".

Nu ma mai bag ca nu are rost.

O seara placuta si spor la ... vorbe.

 

 

 

Te ambalezi prea mult si arzi gazul degeaba.Poate ai condus vreo "conserva" cu motor de 3.0i de prin 1900 toamna,altfel nu-mi explic insistenta ta.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Te ambalezi prea mult si arzi gazul degeaba.Poate ai condus vreo "conserva" cu motor de 3.0i de prin 1900 toamna,altfel nu-mi explic insistenta ta.

 

Singurul gaz pe care il ard e cel din centrala de acasa ..

Ce-i drept am condus ceva epave : E39 M5 3.5i(consum 20 asa usor-masina veche ce e drept), X5 3.0i (18-20 in Tm, la fel, ne-forjata-asta nu mai e chiar asa batrana), Aia de 2.5 nu o mai a amintesc ca e un un obosit de motor dupa cum zicea unu mai sus, Porsche Cayenne 3.6i (consum 30-veche domne'...din 2012). - Nu ma contrazic cu voi ... conduce-ti e46 320d si o ardeti aiurea pe aici.(e ok sa fii econom, e blasfemie sa nu recunosti ca esti)

 

Ce e drept nu cunosc deloc seria 6 (tehnologie, motoare, consumuri). - deci imi cer scuze daca am fost prea sigur pe mine si am gresit.

M-am bagat in discutie putin ofensat de sperantele unora la 10% in oras cu un 3.0i.(mie ca ne-cunoscator mi se pare o aberatie).

 

Sper ca nu v-ati suparat prea tare.

O dupa-amiaza de luni cat mai insorita ;) :rolleyes:

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Hf_now nu vezi un lucru comun la toate masinile enumerate de tine? Daca nu hai ca te ajut eu. Toate sunt aspirate natural si toate dezvolta putea si cuplul maxim la turatii inalte de aici si consumul ridicat. Porsche Cayenne 3.6 are cuplul maxim la 3000RPM si cantareste peste 2 tone. Eu cred ca ca nimeni nu spera 10% de la motorul N55 ,dar de la un 15% la 20% la condus normal ii cale lunga.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ionut, 640d consuma 10-11 in Bucuresti la o viteza medie peste 30. Daca il bagi pe unde consuma 320-ul 10, o sa consume si 640 ul tau 14 15. Sa fim realisti totusi. Tehnologia ca tehnologie, dar legile fizicii inca sunt valabile.

 

Tu nu intelegi ca acela este consumul mediu in Buc, fara varfuri, fara minime, fara sa folosesc start-stop.

 

Sos. Antiaeriana - Fantana Miorita, mers la consum, pe eco, weekend.

post-8200-0-19803500-1465207515_thumb.jpg

 

Fantana Miorita - intrare Corbeanca (unde se face stanga din DN1)

post-8200-0-71061500-1465207529_thumb.jpg

 

Abaterea Cb-ului este f mica, sub 0.1L.

 

A evoluat mult tehnologia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-ati facut curios, a3-ul din semnatura e din 2004. Deci vechi.

Motorul e de 3,2 aspirat, VR6, de conceptie si mai veche. Cutie de viteze tiptronic, consum mediu pe bord 11.7

 

Ok, e mai mica, e mai usoara, n-am stat sa ma gandesc niciodata cam cat ar consuma in oras...presupun ca undeva la 15-16 intr-un oras ca Brasovul. Poate chiar mai mult alergata, insa un consum de 25 la un N55 mi se pare exagerat de mare in conditiile in care nu e obtinut pe circuit.

 

Domnilor, totusi vorbim de un 3 litri turbo, nu de un Chevy big block de 7 litri. Parerea mea.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu stie proverbul cu omul beat , poate ii spune cineva proverbul ala :))

Da p-aia cu "nebunu'" o stii ?

Nu de alta da betivanu' isi revine a 2a zi ... nebunu' ...

 

Ok. Trecand peste toate ... suntem pe un forum si ne dam cu parerea.

 

Asteptam si parerea baietilor de la service sa nu ne mai certam aiurea. :good:

 

@ryoraul

asa e, am gresit.

Edited by hf_now
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da p-aia cu "nebunu'" o stii ?

Nu de alta da betivanu' isi revine a 2a zi ... nebunu' ...

 

 

O stiu, topicul a inceput in data de 4, la fel si prima ta postare, sa inteleg ca bețivanu nu si-a revenit?

 

App de nebuni, cred ca au posta cam multi pe acest topic, pentru ca sunt mai multi cei care susțin ca are un consum prea mare acest motor :)

Scz colegilor :)

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O stiu, topicul a inceput in data de 4, la fel si prima ta postare, sa inteleg ca bețivanu nu si-a revenit?

 

App de nebuni, cred ca au posta cam multi pe acest topic, pentru ca sunt mai multi cei care susțin ca are un consum prea mare acest motor :)

Scz colegilor :)

 

Esti cel mai tare. WaW ... doar esti arab. :hyper:

Parerile e normal sa fie impartite...asa e intr-o lume noarmala,libera, dar tu ai ales sa ma faci betivan ca e mai simplu :faceless:

App. e90'u tau cat consuma ? 3-4% oras si 0.5 autostrada nu ? :frantics:

Vrei sa continuam cu ironiile ?

Edited by hf_now
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Esti cel mai tare. WaW ... doar esti arab. :hyper:

Parerile e normal sa fie impartite...asa e intr-o lume noarmala,libera, dar tu ai ales sa ma faci betivan ca e mai simplu :faceless:

App. e90'u tau cat consuma ? 3-4% oras si 0.5 autostrada nu ? :frantics:

Vrei sa continuam cu ironiile ?

 

eu am pomenit doar de un proverb despre omul beat, tu ai pomenit de bețivan singur, da, sunt arab, si care e problema daca sunt arab?

E90 consuma atata cat ii dai, nu prea ma interesat consumul pana acuma la el

Daca vrei sa continui cu ironiile deschide alt topic pentru asta, doar e un forum dupa cum spui si se pot deschide tipice cate vrei, sau pana vine un moderator si le inchide

 

On, acel n55 sigur are o problema, nu are cum sa consume asa mult, ne va lĂŁmuri colegul, azi a spus ca merge si face un test

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am pomenit doar de un proverb despre omul beat, tu ai pomenit de bețivan singur, da, sunt arab, si care e problema daca sunt arab?

E90 consuma atata cat ii dai, nu prea ma interesat consumul pana acuma la el

Daca vrei sa continui cu ironiile deschide alt topic pentru asta, doar e un forum dupa cum spui si se pot deschide tipice cate vrei, sau pana vine un moderator si le inchide

 

On, acel n55 sigur are o problema, nu are cum sa consume asa mult, ne va lĂŁmuri colegul, azi a spus ca merge si face un test

N-am nici-o problema cu arabii, stai linistit nici nu am stiut ca esti, am crezut ca e doar username-ul.

Una peste alta, proverb sau nu, tu ai inceput off-topicu' ...

Cat despre faptul ca nu te intereseaza consumul ... fie cum spui tu ... inseamna ca o duci bine si banii nu sunt o problema. bravo tie.(totusi, se pare ca esti ace in consumuri)

Asteptam cu interes rezultatul test-ului.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tu nu intelegi ca acela este consumul mediu in Buc, fara varfuri, fara minime, fara sa folosesc start-stop.

 

Sos. Antiaeriana - Fantana Miorita, mers la consum, pe eco, weekend.

post-8200-0-19803500-1465207515_thumb.jpg

 

Fantana Miorita - intrare Corbeanca (unde se face stanga din DN1)

post-8200-0-71061500-1465207529_thumb.jpg

 

Abaterea Cb-ului este f mica, sub 0.1L.

 

A evoluat mult tehnologia.

Cred ca nu ma fac eu inteles. Pai ai postat consumurile, primul cu viteza medie de 30 adica trafic lejer, iar al doi cu viteza medie de 70, adica iar lejer. Sunt de acord ca a evoluat tehnologia, dar mai citeste o data ce am zis:

Daca circuli in aceleasi conditii in care un 320 d f30 consuma 10, adica viteze medii de 17 km/h, sigur un 3 litri consuma 13 14.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ma fac eu inteles. Pai ai postat consumurile, primul cu viteza medie de 30 adica trafic lejer, iar al doi cu viteza medie de 70, adica iar lejer. Sunt de acord ca a evoluat tehnologia, dar mai citeste o data ce am zis:

Daca circuli in aceleasi conditii in care un 320 d f30 consuma 10, adica viteze medii de 17 km/h, sigur un 3 litri consuma 13 14.

 

Mai sus mi-ai spus ca imi consuma 10-11 la viteza de 30km/h, ti-am aratat ca imi consuma sub 7. Daca citeai atent intelegeai si de ce intr-o poza viteza medie este 70 si in alta 30, in fine.

 

Ti-am comparat 640d cu 320d e46 (masina pe care am avut-o acum 8-9 ani) si ti-am spus ca in oras consuma la fel (adica 10-11%), nu stiu ce nu intelegi. Nu am comparat niciodata cu 2.0d de pe F30.

 

uite cat consuma si la 22km/h, tot pe eco:

 

post-8200-0-90988100-1465233939_thumb.jpg

 

Din acest motiv nu cred ca un 640i in mintile lui consuma cel putin 20%.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

uite cat consuma si la 22km/h, tot pe eco:

 

Cred ca ti-am mai raspuns o data la postarile tale despre consum, daca nu pui pe o distanta relevanta (gen 100-300 km in oras), ala nu e consum relevant (pe 21KM). Sunt foarte multi factori care poti infuenta in bine consumul pe o distanta scurta.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu habar nu am de seria 6,cand aud de seria 6 stiu ca sunt frumoase(poate cea mai frumoasa serie pentru mine),puternice,masini mai grele care consuma si mai mult.Niciun senzor sau ceva nu-ti mareste consumul cu 5-6-7-8 l/100 km,ti-l mareste cu 1-2-3l maxim! Eu astept sa-si verifice masina colegul si chiar daca gaseste ceva,astept sa rezolve problema deoarece eu sunt aproape sigur ca masina aia mananca 15-20% in bucuresti,poate chiar si peste 20%.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti-am mai raspuns o data la postarile tale despre consum, daca nu pui pe o distanta relevanta (gen 100-300 km in oras), ala nu e consum relevant (pe 21KM). Sunt foarte multi factori care poti infuenta in bine consumul pe o distanta scurta.

 

Pai asta incerc si eu sa zic. Ca sa aiba relevanta, trebuie postat un consum pe 300 400 500 km pentru a elimina factorii voluntari si involuntari care pot denatura realitatea.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Spritzmonitor este usor irelevant pt ca nu are nicio legatura cu traficul din orasele aglomerate. Acolo nu este specificata o viteza medie de exemplu, nu specifica ce inseamna " fast", ca una e sa mergi fast cu 130 pe pilot pe autostrada, alta e sa ii dai goneta cu depasiri si varfuri de 180. Apoi in oras, pentru unii urban inseamna rute si ore la care traficul este degajat, iar pt altii inseamna cozi multe cu multr demarari si franari.

Eu spre exemplu am o medie de 7.8 pe ultimii 6000 km facuti 50% urban, in trafic de coloana dimineata pe stefan si seara la fel. Consumul asta e la Mercedes c klass euro6 diesel, 2.2 204 cai.

E90 ul care este euro5, effdynamic, consuma si el 10 in aceleasi conditii.

Asa ca pot sa iau inca 100 minusuri, dar eu nu o sa cred miturile astea cu consumuri fantasmagorice pt ca deocamdata asta este maximul de eficienta pe care il atinge tehnologia. Consumuri mai mici o sa se obtina doar daca vor reduce masa masinii, altminteri cu cat o masina e mai grea si are motor mai mare, cu atat va consuma mai mult.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mau programat miercuri la service.. o sa merg sa vad ce imi iese.. si o sa atasez aici si rezultatul de la diagnoza

 

Consumul este enorm..am un prieten cu un 640i, il are de 2 ani, nu a resetat BC-ul de cand a cumparat masina si are un consum de 11.3l/100km, iar masina este folosita urban+cateva iesiri mare/munte pe an.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.