Jump to content

Jante BMW X3 F25


Mircea04

Recommended Posts

Salutare tuturor. Imi caut jante de 18 sau 19 de ceva vreme. Am tot gasit anunțuri care ĂŽnsĂŁ specificau ca sunt pt seria 3, seria 5 etc iar cand ĂŽntrebam daca sunt compatibile cu masina mea, spuneau ca da. Ma poate lĂŁmuri si pe mine cineva la ce trebuie sa fiu atent? Am inteles ca xdrive este sensibil si ca nu trebuie sa am lĂŁțimi diferite. Mai e problema si cu acel ET, la mine e 38 cred, din fabrica, iar cele din anunțuri aveau 34. Mai exact style 397 gĂŁsisem. Iar in interiorul lor scria ca sunt made in Italy. Asta inseamna ca sunt replici? VânzĂŁtorul spune ca sunt originale. Cum le deosebesc? Merci anticipat! Edited by Mircea04
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. Imi caut jante de 18 sau 19 de ceva vreme. Am tot gasit anunțuri care însă specificau ca sunt pt seria 3, seria 5 etc iar cand întrebam daca sunt compatibile cu masina mea, spuneau ca da. Ma poate lămuri si pe mine cineva la ce trebuie sa fiu atent? Am inteles ca xdrive este sensibil si ca nu trebuie sa am lățimi diferite. Mai e problema si cu acel ET, la mine e 38 cred, din fabrica, iar cele din anunțuri aveau 34. Mai exact style 397 găsisem. Iar in interiorul lor scria ca sunt made in Italy. Asta inseamna ca sunt replici? Vânzătorul spune ca sunt originale. Cum le deosebesc? Merci anticipat!

 

 

Un lucru stiu sigur, cutia de transfer de la X3 (F25), nu se impaca prea bine cu latimi diferite ( chiar daca in specificatiile tehnice sunt acceptate) dar am citit ca pot exista probleme si atunci cand folosesti anvelope diferite ( fata/spate).

Edited by tataluibob
Link to comment
Share on other sites

la X4 care are aceeasi platforma cu X3 toate rotile pe 19 vin din fabricatie mixte, adica de latimi diferite si anume: pe spate sunt 275-40 R19 si pe fata 245-45 R19. Rotile pe 19, cum am si eu, sunt frumoase dar simti toate gropile , iar cum am aratat mai sus, nu poti sa le schimbi pe cele din fata cu cele din spate. Intra pe e-bay si gasesti acolo preturi bune pentru roti. Edited by Moldovan dan
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mai curand vrea sa le tina astea pe 18 pt iarna si 19 sa fie de vara. Gresesc ? Daca imi aduc bine aminte ai suspensie sport ...daca mai pui si 19" o sa te chinui rau pana si prin oras. Dar ...vorba aia ... "baba la frumusete rabda" :) (glumesc...sper ca nu te superi).
Link to comment
Share on other sites

cum sa ma supar? Am jante 17 deocamdatĂŁ si e destul de rigida masina cu ele. Dar nu pot sa ma abtin, trebuie ceva mai arĂŁtos pt anotimpul cald. Daca pun 19, imi mut rinichii o treapta mai sus la fiecare denivelare de pe sosea. De aceea ma gândeam sa pun cauciucuri NON-RFT, macar asa poate mai absorb alea din șocuri.
Link to comment
Share on other sites

Cu anvelope non-RFT e puțin mai "relaxata" mașina dar nu foarte semnificativ fata de cele RFT. Eu am fost nevoit sa-mi iau anvelope run-flat pentru ca nu am roata de rezerva si nici cric mĂŁcar, iar acel kit de pana nu-mi inspira ĂŽncredere. Trebuie sa faci compromisul ĂŁla intre aspectul frumos al jantelor și confortul la condus.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

jante identice am si eu ; toate rotile pe 19 de la X4 si la X3 vin din fabricatie cu latimi diferite (adica mixte) :

fata : jante 8.5JX19 ET 38 cu anvelope 245 45 R19

spate :jante 9.5JX19 ET 48 cu anvelope 275 40 R19

Edited by Moldovan dan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Micheline ? :nea:

eu nu as pune dimensiuni diferite fata/spate... poate daca as avea jante pe 19" sau 20", dar si atunci m-as mai gandi :scratchchin:

 

http://www.wheel-size.com/size/bmw/x3/2012/

 

Salut XXL,

 

Detin un x3 20dXdrive/2015, si trebuie sa-mi cumpar jante si anvelope de iarna, din pacate sunt incepator si am nevoie de ajutorul unor seniori in domeniu.

Am intrat pe site-ul pe care l-ai atasat in descriere si te rog sa ma ajuti cu cateva informatii daca poti :

-din ce observ eu producatorul recomanda ptr anvelopele de iarna doar 2 dimensiuni : 205/65R17 96H & 245/45R19 102V , corect ?

Eu as fi dorit sa-mi iau jante si anvelope de 18 ptr iarna, dar din ce vad in specificatii nu este recomandat.

Crezi ca-mi afecteaza cu ceva daca imi iau de 18 ? sau ar trebuii sa ma iau dupa specificatiile producatorului?

 

My link

 

Thx

Edited by Skywalker_ss
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de unde chestia asta ca pe 18 nu e recomandat.

 

245/50R18 este echipare pt x3 f25.

jumatate din x3-uri de pe strada au rotile astea din fabrica, inclusiv un coleg de-al meu

 

 

Exact echiparea pe care o descrii tu o am eu, asa a venit din fabrica 245/50R18.

Deci este ok sa pun anvelope de iarna tot de 18 sau ma iau dupa ce specifica producatorul ?

Link to comment
Share on other sites

Exact echiparea pe care o descrii tu o am eu, asa a venit din fabrica 245/50R18.

Deci este ok sa pun anvelope de iarna tot de 18 sau ma iau dupa ce specifica producatorul ?

 

Asa am si eu, dar cand am cerut roti de iarna la BMW De mi s-au oferit pe 17. Trebuie sa spun ca sunt mult mai confortabile decat cele pe 18. Si daca stai sa te gandesti la ce drumuri pot fi iarna, 17 pare alegerea inteleapta.

Link to comment
Share on other sites

tu nu intelegi ca 245/50R18 este specificatie bmw?

eu nu stiu de ce tu nu ai pe stalp aceasta dimensiune dar este irelevant si irelevant este ceea ce gasesti pe niste siteuri de 2 lei.

nu se mai fabrica acest X3, insa aceste roti erau in mai multe modele in configuratorul bmw.

 

iar talonul 245/50 este mare ca o zi de post si suficient.

 

si cum sa pui 205/65r17 sau 225/60r17 pe X3? ambele sunt specificatii bmw insa anvelopele sunt absolut prea subtiri. decat sa pun asa ceva pe x3, prefer sa merg cu tramvaiul. X3 este o masina mare, are 6-7-8 metri cubi, o anvelopa de 205 nici pe seria 1 nu se vede bine de subtire ce este, iar 225 este buna pt seria 1 si abia decenta pt seria 3.

 

plus ca 245/50r18 daca te uiti la ea pusa pe masina, are balonul indeajuns de mare pt a fi confortabila, janta este bine proportionata raportand la dimensiunea masinii, iar latimea anvelopei la fel.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tu nu intelegi ca 245/50R18 este specificatie bmw?

eu nu stiu de ce tu nu ai pe stalp aceasta dimensiune dar este irelevant si irelevant este ceea ce gasesti pe niste siteuri de 2 lei.

nu se mai fabrica acest X3, insa aceste roti erau in mai multe modele in configuratorul bmw.

 

iar talonul 245/50 este mare ca o zi de post si suficient.

 

si cum sa pui 205/65r17 sau 225/60r17 pe X3? ambele sunt specificatii bmw insa anvelopele sunt absolut prea subtiri. decat sa pun asa ceva pe x3, prefer sa merg cu tramvaiul. X3 este o masina mare, are 6-7-8 metri cubi, o anvelopa de 205 nici pe seria 1 nu se vede bine de subtire ce este, iar 225 este buna pt seria 1 si abia decenta pt seria 3.

 

plus ca 245/50r18 daca te uiti la ea pusa pe masina, are balonul indeajuns de mare pt a fi confortabila, janta este bine proportionata raportand la dimensiunea masinii, iar latimea anvelopei la fel.

 

Ai dreptate, o sa merg pe 245/50R18.

Am gasit specificatia respectiva si pe stalpul masinii, deci site-urile alea de 2 lei sunt de kkt.

45029964_273736903275559_1006914804343898112_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fotp3-1.fna&oh=19bbc52024feec1c52d076f7f2127420&oe=5C4AB544

 

Thx man

Link to comment
Share on other sites

si cum sa pui 205/65r17 sau 225/60r17 pe X3? ambele sunt specificatii bmw insa anvelopele sunt absolut prea subtiri. decat sa pun asa ceva pe x3, prefer sa merg cu tramvaiul. X3 este o masina mare, are 6-7-8 metri cubi, o anvelopa de 205 nici pe seria 1 nu se vede bine de subtire ce este, iar 225 este buna pt seria 1 si abia decenta pt seria 3..

Pe bune?

225/60/17 am si eu... gata, de maine merg cu tramvaiul !

Link to comment
Share on other sites

:)

 

fiecare alege ce vrea, doar ca exista un optim pt orice masina iar 205 sau 225 nu sunt latimi pt X3 cum nici 225 pt seria 5, astfel incat sa arate a masini.

 

nu sunt adeptul lucrurilor de cocalar, dar totusi, daca se poate ca masina sa arate si decent, apoi de ce nu?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.