Jump to content

Seria 3 F30


Keepa

Recommended Posts

Ce pĂŁrere vĂŁ lasĂŁ la prima vedere aceastĂŁ mașinĂŁ, un 320d, 184hp, din 2012, 130.000 de km cu piele ĂŽn interiror și cutie automatĂŁ și poate singurul inconvenient ar fi faptul cĂŁ navigația e micĂŁ.

Ce mĂŁ suprinde este faptul cĂŁ nu are urme de uzurĂŁ chiar dacĂŁ este piele.

De culoare ce pĂŁrere aveți ?

Aș vrea sĂŁ lĂŁsați o pĂŁrere despre preț (16k negociabil), ținând cont cĂŁ mașina e ĂŽn Germania ĂŽntr-un parc auto și ar urma sĂŁ iau o decizie ĂŽn urmĂŁtoarele 24 de ore și sĂŁ trecem la negocieri.

post-78057-0-04113000-1465833378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Strict din poza asta,masina pare ok.Daca erau mai multe poze, eventual o serie VIN pe care sa o vedem, era alta treaba.

Atentie cine e patron la respectivul parc, se practica de anumite natii "ex-nemtesti" diferite metode(km dati inapoi, carte service falsa etc. etc. )

Link to comment
Share on other sites

La acest tip de motor, N47, trebuie sa ai in vedere schimbarea distributiei (800-1000 euro cu piese originale si manopera), asta in cazul in care nu a fost schimbata anterior. Deci e mai bine sa fi fost schimbata de fostul proprietar, poti sa verifici istoricul masinii pe bmwdecoder.com, platind 2 euro. In toate versiunile de putere au fost probleme. Sa fii atent sa aiba 184 de cai, ca poate fi si varinta de 163 de cai tot 320d.

La 130.000km, daca pielea a fost intretinuta corect , aceasta isi pastreaza starea initiala. Verifica si cum arata volanul si cotiera.

Nu toate masinile care au ecran mic au si navigatie, deci verifica sa aiba si hartile de navigatie;

Ii sta foarte bine in culoarea rosie, dar parca e mai potrivita pentru o femeie. Daca o cumperi, schimba-i jantele cu unele mai frumoase, pe 18 sau pe 17 daca umbli pe drumuri mai rele. Ii schimba aspectul foarte mult.

Trebuie sa fii atent la cutia automata sa schimbe lin treptele. La aceste cutii se schimba uleiul si filtrul cam la 80.000- 100.000 km.

Prima data verifica la reprezentanta km masinii dupa seria de caroserie, si nu dupa cartea de service, ca aceasta poate fi falsificata de proprietarii de parcuri.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit și Seria 5 Touring ĂŽn bugetul meu ( din pĂŁcate doar Touring ) cu dotĂŁri chiar bune și crem ĂŽn interior, panoramic etc. cam la 16500. Nu știu cum ar sta treaba cu ele la revânzare, cĂŁ, pe moment, nu m-ar deranja sĂŁ fie un 520d Touring cu dotĂŁri decât un 520d F10 chel. So, oscilez ĂŽntre F30 și F11. Din pĂŁcate majoriteatea celor care dețin parcuri sunt turci, arabi, polonezi, ruși.. cam dubioși. Un F11 aș prinde și de la privat, F30 mai greuț.
Link to comment
Share on other sites

Am să negociez pentru acel F30 roșu. Am greșit eu la km, avea 170k, am confundat-o cu alta văzută prin parc, care era din 2013, dar era varianta de 163 cp. A fost adusă în parc de la granița cu Olanda. Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

178k și am fost plĂŁcut surprins sĂŁ constat cĂŁ nu a fost șters nimic din istoricul iDrive, nici mĂŁcar adrese, numere și nici istoricul service/navigație.

 

Eu am primit extra un istoric scris de la bmw cu toate reparatiile, accidentele, certificatul de conformitate si cat a costat noua, 45k e, valoarea de plecare la modelul asta este 35k, restul pana la 45k st optiuni, un singur proprietar...

 

Sa o stapanesti sanatos, si sa ai grija cu distributia, pe mine m-a asigurat ca la f30 nu st probleme, doar la seria 1 si x1 spunea ca mai sunt probleme

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am primit extra un istoric scris de la bmw cu toate reparatiile, accidentele, certificatul de conformitate si cat a costat noua, 45k e, valoarea de plecare la modelul asta este 35k, restul pana la 45k st optiuni, un singur proprietar...

 

Sa o stapanesti sanatos, si sa ai grija cu distributia, pe mine m-a asigurat ca la f30 nu st probleme, doar la seria 1 si x1 spunea ca mai sunt probleme

 

Atat timp cat si seria 3 f30 are acelasi tip de motor cu seria 1 si x1,n47,nu poti spune ca esti scapat de probleme.E acelasi motor, fix cu aceleasi probleme, ca vorbim de 320d, 120d sau x1 20d.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult, sĂŁ ai și tu grijĂŁ de a ta.

Cu siguranțĂŁ are și acestĂŁ problemĂŁ, ĂŽnsĂŁ, momentan, nu scoate niciun sunet care sĂŁ mĂŁ punĂŁ pe gânduri. Ăn curând am sĂŁ mĂŁ duc la reprezentanțĂŁ sĂŁ vedem ce și cum. Ămi cere la 1k km schimbul de ulei + verificarea care trebuia fĂŁcutĂŁ luna trecutĂŁ. Ăn rest, am fĂŁcut deja cu mașinuța pe lângĂŁ drumul din Germania ĂŽncĂŁ 400km prin țarĂŁ și se comportĂŁ excelent.

La ce poate oferi acest motor cred cĂŁ ajunge sĂŁ fie neglijabilĂŁ povestea cu distribuția.

Link to comment
Share on other sites

lool, nu cred ca le place f30 rosu .

 

Posibil, poate le place havanna atunci...... :whistling:

 

 

 

 

Se pare ca nici braun nu le place.... :thumbsup:

 

 

 

 

 

 

216 Servotronic

230 Eu Specific Additional Equipment

249 Multi-function For Steering Wheel

255 Sports Leather Steering Wheel

4AE Armrest Front Retractable

4DM High.trim Fin. Pearl Gloss Chrome

4DT Interior Trim Finishers Pearl

423 Floor Mats, Velour

428 Warning Triangle

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d

465 Through-load System

493 Storage Compartment Package

494 Seat Heating F Driver/front Passenger

5AC Autom. High-beam Headlights Control

5DC Folding Rear-seat Headrests

502 Headlight Washer System

520 Foglights

521 Rain Sensor

522 Xenon Light

524 Adaptive Headlights

534 Automatic Air Conditioning

544 Cruise Control With Braking Function

563 Lights Package

575 Additional 12v Power Socket

6AA Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices

6NL Connect. Bluetooth A.usb Device

606 Navigation System Business

612 Bmw Assist

615 Extended Bmw Online Information

616 Bmw Online

698 Area-code 2

7S1 Modern Line

7VA Driving Comfort Package

7VB Comfort Package

7VD Visibility Package

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months

8SC Country Spec. Release Of Teleservice

8V1 Ncap Label

801 Germany Version

879 German / On-board Documentation

999 Order Control First Dealer Cars

Edited by BOASKA
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Posibil, poate le place havanna atunci...... :whistling:

 

 

 

 

Se pare ca nici braun nu le place.... :thumbsup:

 

 

 

 

 

 

216 Servotronic

230 Eu Specific Additional Equipment

249 Multi-function For Steering Wheel

255 Sports Leather Steering Wheel

4AE Armrest Front Retractable

4DM High.trim Fin. Pearl Gloss Chrome

4DT Interior Trim Finishers Pearl

423 Floor Mats, Velour

428 Warning Triangle

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d

465 Through-load System

493 Storage Compartment Package

494 Seat Heating F Driver/front Passenger

5AC Autom. High-beam Headlights Control

5DC Folding Rear-seat Headrests

502 Headlight Washer System

520 Foglights

521 Rain Sensor

522 Xenon Light

524 Adaptive Headlights

534 Automatic Air Conditioning

544 Cruise Control With Braking Function

563 Lights Package

575 Additional 12v Power Socket

6AA Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices

6NL Connect. Bluetooth A.usb Device

606 Navigation System Business

612 Bmw Assist

615 Extended Bmw Online Information

616 Bmw Online

698 Area-code 2

7S1 Modern Line

7VA Driving Comfort Package

7VB Comfort Package

7VD Visibility Package

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months

8SC Country Spec. Release Of Teleservice

8V1 Ncap Label

801 Germany Version

879 German / On-board Documentation

999 Order Control First Dealer Cars

 

Cu cât ai luat mașina ? E frumoasĂŁ. Singurul lucru care nu-mi place ar fi culoarea volanului, ĂŽn rest, exteriorul e superb.

Link to comment
Share on other sites

Este luata de la un dealer, si a costat putin mai mult decat a ta, 17.450

 

Dar are 130k, europlus 12luni, 2 seturi de jante, istoric, certificat de origine, un singur proprietar, mai primesc o revizie gratis si un parbriz nou

 

Si este luata din oras, deci scad toate costurile de transport la zero

 

Volanul sa zicem ca se pupa cu interiorul....

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Întradevăr, interiorul e cu totul special.. probabil și supără buzuranul mai mult când îl alegi de nou, dar parcă tot mai bine ar sta un volan negru, oricare ar fi el :rolleyes:

Eu zic că ai luat-o la un preț foarte bun ținând cont de siguranța pe care ți-o oferă.

Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.