Jump to content

Batmobilul italian


ddyP

Recommended Posts

Hai noroc tuturor!

 

Mi-am facut cont aici la recomandarea unui amic pasionat de BMW-uri mai vechi. Va spun din capul locului ca am nevoie de parerile voastre in legatura cu viitoare achizitie.

M-as intrista sa gasesc mistouri si devieri de la subiect doar de dragul caterincii.

 

Acum conduc un Lambo Huracan LP610-4, primit anul trecut ca si cadou din partea familiei in urma reusitei mele la o universitate de top din Anglia. Cred ca e cea mai mare surpriza a vietii mele, nici macar nu ma asteptam si bam vezi ca venim cu tine sa-ti luam un mic cadou!! Haha

 

Masina e fenomenala, de la sunet la aspect, cum te bagi in cockpit s-a rupt realitatea. In traficul londonez e la fel ca un taxi mai cochet, dar pe drumuri libere zboara si la o usoara atingere a pedalei. Nu sunt vitezoman si incerc sa respect limitele de viteza, nu am depasit cu ea echivalentul a 170km/h si asta pe o portiune scurta. Aici ramai fara drept de a conduce la fel de repede cum accelereza bestia.

 

Toate verile mi le voi petrece in Romania, imi place acasa, vreme misto, fete frumoase si in special vreau sa merg la mare cel putin cateva saptamani. Nu as vrea sa parcurg drumul Anglia-Romania cu masina asta din cauza drumurilor, timpului petrecut conducand asa ca as vrea o recomandare de o masina mai sportiva dar totodata mai tolerabila cu ce e acasa.

 

Am incercat un CL de la Mercedes, nu m-a dat pe spate, un fel de barcuta comfortabila, Panamera este la toate colturile. Poate cineva sa-mi zica cateceva despre un Serie 6 Grand Coupe? Pare un compromis destul de bun intre sportivitate si comfort. 4 usi, sa iau prieteni cu mine + ceva bagaje daca este cazul, nu sa-i trimit cu un taxi.

 

Ce motorizari pe benzina sunt de evitat si care nu? Desi poate parea absurd, nu vreau un motor mare intrucat asta inseamna si asigurare mai mare plus impozit. Iar asta nu merita pentru o masina folosita o treime din an.

 

Pot lua in calcul si diesel, dar n-am mai condus o asemenea motorizare si n-as vrea sa sune a tractoras dupa cum mi s-a mai spus.

 

Garantia cum este? Se poate extinde? Centrele Auto Bavaria sunt cinstite in relatia cu clientul?

 

In familie avem un SUV de la Range Rover, dar nu-mi place intrucat are un balans mai rau ca fetele pe muzici orientale. Iar Audi-ul mamei nici nu ma pot atinge :D!!

 

Masina o voi folosi doar vara, poate si de ai mei ocazional cand voi fi plecat la studii.

 

Noroc in toate sa avem!

 

Pop

post-78358-0-14383500-1466783686_thumb.jpg

post-78358-0-61754600-1466783692_thumb.jpg

post-78358-0-72094900-1466783700_thumb.jpg

post-78358-0-65720800-1466783706_thumb.jpg

  • Like 4
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Ănscris :) , sunt curios care o sa fie alegerea ta , eu as veni cu Lamborghini in tara(pe platformĂŁ si eu cu avionul , dar daca este cu volan pe dreapta o sa zica lumea ca esti cocalar si ca ai vrut sa economisesti ceva banuti cand l-ai cumparat .Daca totusi nu vrei sa il murdaresti , de ce nu inchiriezi o masina de fiecare data cand vi in tara , asa nu te plictisesti de ea poti sa o schimbi cand vrei ,nu ai probleme cu garanzia , asigurare si impozit .Daca vrei benzinĂŁ se gasesc de la 15 ââÂŹ/zi (Logan) pana la cat esti dispus sa investeĂâ˘ti.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ddy salut! Sa o stapanesti sanatos in continuare! O sa apar multi ciudosi pe aici...o sa-ti dai seama din raspunsurile lor,"posibil" ca o fi aparut vreunul deja, nu te lua dupa ce spune lumea pe forum,daca vrei sa aflii ceva de pe forum,cauta tu personal ce vrei de la o masina anume cu un anumit motor si o sa-ti dai seama de fiecare motor de pe forum ,probleme ...etc!

 

E ok ce ai spus,nu se merita sa faci acest drum cu tipul asta de masina in fiecare an! Am vazut ca mai zice cineva de inchiriere...daca ai posibilitatea sa-ti cumperi inca un "bolid" de ce sa nu o faci? Asta insemnand si un 640 i!

 

In situatia ta privind motorul cumpara ce iti place,fa-i o tura cu un 40d de la BMW sa vezi cum este,nu te mai lua dupa unu si dupa altu ca "se aude ", "se face", "se intampla".Daca iti cauti informatiile singur peste tot pe internetul asta mare clar o sa stii ce cumperi!

 

Multa bafta!

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Faina masina, dar ai fi putut sa ii faci niste poze mai misto, nu sa le iei de pe autogespot, e vizibil ca's editate in paint si reversed. Daca poti platii asigurarea in UK la masina asta nu ar trebui sa fie o problema in Ro un motor de 3.0-4.0l. Si daca Panamera e la toate colturile un seria 6, si mai ieftin ca un Porsche, e in toate parcarile de la La Doi Pasi aici in Ro, asa ca think again.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce CL de la Mercedes ai incercat si ti s-a parut barcuta, banuiesc ca modelul vechi, intrucat nu se mai fabrica CL, acum este S Coupe si e departe rau de a fi barcuta, ba chiar iti pot spune ca un S coupe AMG tine pasul ca performante cu masina pe care ne-ai prezentat-o.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce CL de la Mercedes ai incercat si ti s-a parut barcuta, banuiesc ca modelul vechi, intrucat nu se mai fabrica CL, acum este S Coupe si e departe rau de a fi barcuta, ba chiar iti pot spune ca un S coupe AMG tine pasul ca performante cu masina pe care ne-ai prezentat-o.

 

+1 !!!

 

Si totusi, Porsche este Porsche, iar Panamera, din punctul meu de vedere este o masina pe care o poti folosi atat tu cat si ai tai, cat timp esti tu plecat la studii si satisface/imbina mai multe "nevoi" . Asta daca vrei sa pastrezi aceeasi linie, de a avea/conduce "altceva".

 

Cu toate astea, varianta cu inchiriatul propusa mai sus cred ca este cea mai buna; ~100 k euro iti asigura, cred, ani buni de zile (cred ca toti anii tai de studii si nu numai), sa mergi cu aproape orice masina de top vrei tu sa mergi la mare sau mai stiu eu unde in Romania si imprejurimi, cele 2-3 luni pe care le petreci in vacante aici. Si mai cred ca o sa ramai si cu bani si in plus, cu siguranta nu o sa te plictisesti de o masina :)

 

eu unul nu as plati acum atatia bani pentru o masina, nu atat de multi raportat la ce vrei tu sa faci cu ea. Nu cred ca merita.

 

succes in luarea deciziei!

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Au aparut si mesajele cu o sa apara "multi ciudosi" :)) Daca face cineva o gluma, gata, e ciudos. Sta in fata calculatorului si injura printre dinti "uite-l pe asta, are Huracan, eu am F10, sa imi bag picioarele, nevasta, treci la bataie ca am nervi".

Care e pana la urma scopul topicului si al mesajului? Ai facut un topic in "Masina mea" cu un Lambo, dar defapt tu vrei sa ceri pareri despre un Seria 6 sau alte masini. Daca faceai un topic in "Modele BMW" si ne cereai strict parerea despre o anume masina, nu te simteai bine ?

P.S.: de treaba ai tai, eu cand am intrat la Drept nu mi-au luat nici macar carut de butelii.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Haha, misto aia cu gespot. Da, sunt niste baieti care care efectiv niste frigidere de aparate foto dupa ei, in zone mai exclusiviste ale metropolei, doar pentru a fotografia masini. In anumite momente, sunt chiar grupuri de cel putin 6-7 persoane, iar la traficul aglomerat te urmaresc doua trei intersectii.

 

La inceput m-am speriat, credeam ca am facut ceva nasol si ma cauta astia sa-mi fotografieze masina si alte minuni asa ca l-am intrebat pe un dintre astia si mi-a zis unde o sa-mi vad masina si ce fac ei. Am scos copy-ul, credeam ca o sa apara discutii.

 

 

Eu nu-s bun la fotografii, am cochetat putin cu instagram ala, dar si acolo se invarteau multe persoane dubioase si l-am facut privat. Am auzit povesti cu dudui nebune care iti vandalizeaza masina, doar ca sa apara in presa sau ceva ca fiind iubita ta. N-am crezut adevarat. Dar cam asta e ce pot eu cu un ifon si un prieten :D

 

 

CL/S, am ramas cu vechea denumire. E misto varianta de cabrio, dar si mult peste ce doresc eu in termeni financiari. Panamera o vad ca si masina de burtosi, nu stiu de ce, niciodata nu mi-a placut.

 

Mustang e mistocar, m-am gandit la ea dar m-am orienta cu 4 locuri.

 

 

Varianta cu inchiriatul, m-am uitat ieri, mare parte sedan/cabrio/suv/dube. Daca are cineva recomandari, sunt dornic sa le ascult.

 

 

Bonus, un accident

post-78358-0-46483100-1466841430_thumb.jpg

post-78358-0-25821700-1466841449_thumb.jpg

post-78358-0-77026000-1466841461_thumb.jpg

post-78358-0-14122700-1466841467_thumb.jpg

post-78358-0-42923500-1466841495_thumb.jpg

post-78358-0-98924600-1466841502_thumb.jpg

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ia arata-mi tu ce sustii si anume ca pozele mele de pe instagram, sunt pe gespot, ca vad ca o tii sus si tare.

 

 

Stii vorba aia, asta e viata, unii sunt mai destepti, altii sunt mai prosti, unii mai bogati, altii mai saraci, nu toti suntem egali, eu personal nu judec decat prin prisma primei parti a propozitiei si prin asta nu atac pe nimeni, insa deja simt ca trebuie sa ma justific si eu nu fac asta decat in fata alor mei eventual, cu atat mai putin pe internet.

  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu sincer cu a doua postare nu prea arati ceea ce declari .Sper sa gresesc , sunt locuri unde poti sa schimbi pĂŁreri, prezinti maĂâ˘ina actuala celorlalĂâşi posesorii de Lamborghini. Avand in vedere ca a fost o surpriza , tu inainte ce aveai ? Cat a durat pana ti-au construit-o , sau va-ti dus la deeler , ai ales ,platit la casĂŁ si plecat ?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.