Jump to content

Ce parere aveti de E60 520i?


Spiky

Recommended Posts

Sal ! Ce parere aveti de E60 520i? E puturos? Consuma mult? Ca m ar bate gandu sa mi iau si nu prea stiu ce sa fac ?!?

238306[/snapback]

Mie personal mis e pare prea mica diferenta de pret fara de 525d si 530d ca sa aiba sens. Am invedere consumul de la diesel si cuplul care face diferenta clara intre benzina de 2000 sau 2500 si diesel.

Link to comment
Share on other sites

Mie personal mis e pare prea mica diferenta de pret fara de 525d si 530d ca sa aiba sens. Am invedere consumul de la diesel si cuplul care face diferenta clara intre benzina  de 2000 sau 2500 si diesel.

238317[/snapback]

e de kkt 520i

:blink:

 

consuma mult si nici nu trage.

m-am dat o luna cu un 520i si abia asteptam sa il dau inapoi la proprietar...

asta e parerea mea:)

un 530 d e incomparabil

Link to comment
Share on other sites

e de kkt 520i

:blink:

 

consuma mult si nici nu trage.

m-am dat o luna cu un 520i si abia asteptam sa il dau inapoi la proprietar...

asta e parerea mea:)

un 530 d e incomparabil

238368[/snapback]

e60 520i ar trebui sa nu se numeasca BMW. Nu are demaraj deloc. Am condus unul cu proprietarul in dreapta si i-am dat. Cand m-a intrebat cum mi se pare ca trage,nu stiam ce sa-i zic sa nu-i stric inima. deci apesi acceleratia aia si abia pleaca, ca un logan. nu iti da nici o emotie. si consumul e mare.

Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma batea gandul tot la un e60 520i. Si sunt curios cum poate sa fie atat de puturos. eu am coupe 320i si sunt foarte multumit de el .. Mere mai prost ca a mea?

239025[/snapback]

 

Pune si tu niste saci de ciment de vreo 300Kg asa in portbagaj si vezi cum trage sa-ti faci o parere :blink:

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

e de kkt 520i

:blink:

 

consuma mult si nici nu trage.

m-am dat o luna cu un 520i si abia asteptam sa il dau inapoi la proprietar...

asta e parerea mea:)

un 530 d e incomparabil

238368[/snapback]

eu am avut pe e39 2171cmc ...170cp adica 520i si imi tragea foarte bine iar pe e 60 am avut 177 cp adica 523i si tragea excelent DUPA CE AM FACUT CURATARE DE INJECTOARE .. masina a stat 9 luni in germania inainte sa o cumpar eu

asa ca nu generaliza comportamentul unei masini ... poate tu ai mers cu ceva obosit cu f multi km ..

si mai e o chestie .. trebuie sa stii sa mergi cu masina .. 2171cmc si 170 cp are cuplu dupa 3500 rpm si acolo are cuplu zdravan!!! si daca o duci la 6000 rpm o sa vezi ca TRAGE fabulos

nu o poti compara niciodata cu un diesel 2494 de exemplu care are cuplu de 400 Nm la 2000 rpm dar in turatie se plafoneaza repede

astea sunt avantaje si dezavantaje diesel - benzina

eu caut acum de exemplu un 530i (e60) si nimic altceva ...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
e de kkt 520i

:blink:

 

consuma mult si nici nu trage.

m-am dat o luna cu un 520i si abia asteptam sa il dau inapoi la proprietar...

asta e parerea mea:)

un 530 d e incomparabil

238368[/snapback]

 

ma rog daca 170 de cai pe un E60 ti se pare un "kkt", scuza-ne poate ai fost obisnuit numai in M-uri, noi profanii mai avem si masini sub 400 de cai...

 

p.s. tu esti fan BMW ? :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut pe  e39 2171cmc ...170cp adica 520i si imi tragea foarte bine  iar pe e 60 am avut 177 cp adica 523i si tragea excelent DUPA CE AM FACUT CURATARE DE INJECTOARE .. masina a stat 9 luni in germania inainte sa o cumpar eu

asa ca nu generaliza comportamentul unei masini ... poate tu ai mers cu ceva obosit cu f multi km ..

si mai e o chestie .. trebuie sa stii sa mergi cu masina .. 2171cmc si 170 cp are cuplu dupa 3500 rpm si acolo are cuplu zdravan!!! si daca o duci la 6000 rpm o sa vezi ca TRAGE  fabulos

nu o poti compara niciodata cu un diesel 2494 de exemplu care are cuplu de 400 Nm la 2000 rpm dar in turatie se plafoneaza repede

astea sunt avantaje si dezavantaje  diesel - benzina

eu caut acum de exemplu un 530i  (e60) si nimic altceva ...

239746[/snapback]

 

ia sa tii tu masina in 6000 de ture sa vezi ce consum misto iti face :blink:

Link to comment
Share on other sites

ma rog daca 170 de cai pe un E60 ti se pare un "kkt", scuza-ne poate ai fost obisnuit numai in M-uri, noi profanii mai avem si masini sub 400 de cai...

 

p.s. tu esti fan BMW ? :blink:

240085[/snapback]

normal ca sunt fan bmw dar ala chiar nu mi-a placut cum merge

Link to comment
Share on other sites

ma rog daca 170 de cai pe un E60 ti se pare un "kkt", scuza-ne poate ai fost obisnuit numai in M-uri, noi profanii mai avem si masini sub 400 de cai...

 

p.s. tu esti fan BMW ? :blink:

240085[/snapback]

 

 

si eu m_am dat cu un 520i super frumos si ....tare frumos era aspectu .....si arata bine ......si era frumos .....si curat ....si cam atat!!!!

 

e cam mic motoru pt caroseria aia ....parere personala

 

pt ca ideea cu 170 cp sunt multi cai e relativ ....pe un golf 5 or fi dar pe E60 dc ai si roti pe 18 19 si gume late si dotari cu piele si scaune electrice si tot felul si bagi 5 persoane in masina .....e melc!!!!

 

dar dc te dai de acasa la servici si inapoi ....bun e si ala sa vada lumea ce beamer esti!!!

Link to comment
Share on other sites

eu am un e46 facelift 320d si sunt multumit de el cat de cat! da as fi vrut sa o schimb in vara asta! si ma gandeam la 520i(e60) da dupa raspunsurile voastre nu mai sunt f incantat de idee:(! ma gandesc si la un 318ci; sa ce vedem ce o fi!
Link to comment
Share on other sites

Pune si tu niste saci de ciment de vreo 300Kg asa in portbagaj si vezi cum trage sa-ti faci o parere :blink:

239051[/snapback]

 

Tot repet asta, dar nu ma aude nimeni...

 

E90 330i -> 1.555 kg

E60 530i -> 1.605 kg

 

Sunt 50 de kg intre ele... Nicidecum 300. Diferenta cred ca se pastreaza si pentru alte motorizari.

Link to comment
Share on other sites

La mine cand sta in 6000 de ture de exemplu sta acul ala de la consumul instantaneu lipit de 20 chiar ar vrea sa treaca de el cred.... dar sunetul unul benzinar e incomparabil.  :)

240306[/snapback]

La mine nici nu mai are consum instantaneu........ ma intreb cat oare ar fi indicat acul la 7900 RPM? :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pe carfolio zice 1525 la 330i si 1565 la 530i. Dar ce e ciudat, ca intre ele e diferenta de 0.4s la 0-100, pentru 40 de kile mi se pare suspect de mare diferenta.

 

Cum se calculeaza kerb weight?

240273[/snapback]

 

Nu stiu de unde-si iau datele cei de la carfolio. Ia-le de pe bmw.de. In plus presupui ca si rapoartele de la cutiile de viteza sunt identice. Eu garantez ca nu sunt identice la E90 330i si la E60 530i.

Link to comment
Share on other sites

Senzatiile pe care le ai  tu la 7900 rpm sunt incomparabile cu cele pe care le-ai putea avea in n dizaluri asa ca nu mai conteaza consumul ala.  :blink:

Da, dar nici senzatia pe care o ai intr-un diesel la 1500 de ture nu o sa o ai in n benzinare asa ca esti un pic offtopic. :)

 

Ontopic

Alegerea nu poate fi decat a celui care isi doreste acea masina, eventual dupa testdrive. Sint totusi 170 de cai cu suta in 9 secunde si topspeed 230 km/h, iar motorul asta de 2200 cc a facut istorie multi ani fiind foarte fiabil. Daca si de asta se spune ca e submotorizat, apai cred ca avem colegi de forum doar piloti de curse. Masina probabil trebuie tinuta in ture pentru un ritm alert, dar sint sigur ca nu dezamageste. Eu acum 15 ani eram impresionat, chiar extaziat de un 518i e34, dar deh, eu conduceam o Lada. Deci depinde la ce te raportezi, dar masina asta cu siguranta nu e o rama si in opinia mea merita.

Link to comment
Share on other sites

cred ca avem colegi de forum doar piloti de curse.

:blink:

 

Masina probabil trebuie tinuta in ture pentru un ritm alert,

 

 

eu am fost tare multumit de 226s1 - cod motor.. merita incercat macar ptr un drum pana la munte si inapoi.. si dupa vino cu pareri pro si contra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.