Jump to content

A curs saramura in parcare subterana = Constanta HELP


Eduard-WAU-

Recommended Posts

Am ajuns ieri la mare, am parcat masina in parcarea subterana a blocului, care este sub locul unde toata lumea se spala de apa sarata venita din mare...

Apa s-a infiltrat prin gresie si a ajuns si picura pe masina mea :hyper: ( am observat pe tavan erau ca niste stalagmite )( cred ca este o combinatie de sare cu var din tencuaiala ) ... astazi ( 24h ) am vazut, am dat cu o carpa ... nimic ... am fost la spalatorie, spuma activa nimic, frecat nimic, foarte foarte exagerat de greu se ia dupa ce freci cu carpa uscata intr-un loc vreo 3 minute ... dar foarte greu, si imaginativa ca a picurat pe plafon pe marginea dreapta, si acum toataa partea dreapta este plina de stropi mici si albi, geamul, cromul, usa fata si spate si plus 3 pete mari pe plafon unde a picurat direct

 

Cineva in Constanta care stie vreo solutie ? Exista vreun spary, ceva sa ii dau sa se ia ? Nu stiu daca se merita sa ii dau polish deja :geek: ( F10 07.2013 ) ... sau macar cineva in CONSTANTA cu polish bun ? :bye:

 

Astept orice sugestie !! :drinks:

Edited by Eduard-WAU-
Link to comment
Share on other sites

Sunt eu din Constanta dar e cam tarziu. Trebuie sa iasa la un polish usor,nimic exagerat sa intre in lac.

Z-mi maine unde sa ma duc si ce sa cer :)

Nu vreau sa fac dintr-un tantar - armasar...

Ma gandesc ca ar putea exista si vreun degresant pentru asa ceva care sa nu afecteze lacul ...

Link to comment
Share on other sites

Otet.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Voi incerca maine de dimineata, sper ca sa nu afecteze, oricum am cam zgariat umpic intr-un loc unde picurase si pur si simplu era alba ...

In continuare astept sugestii , oricare, sau macar o firma care nu da bulelea la polish ...

Link to comment
Share on other sites

Stai ca doar ce m-a lovit,gasisem ceva acum o ora la taica-miu in masina in legatura cu polish-ul. Revin.

 

Era tot o reclama de la o spalatorie pe un pliant. Daca zici ca ai zgariat deja masina unde ai frecat eu zic sa o polishezi. Incearca si cu alcool tehnic.

Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Salut. Se rezolva 100% cu otet cum deja ti s-a sugerat. Pui otet pe o carpa, pui carpa pe zona, mai pui otet si lasi sa actioneze. Cureti. Nu incerca sa cureti altfel, o sa faci mai rau si apoi vei avea nevoie de polish. Am patit si eu la fel asta iarna.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!CE culoare este masina,neagra?Orice culoare inchisa se trateaza destul de greu,daca a intrat in lac acea pata de la apa cu sare si var,fara un detailing auto nu scapi,trebuieste folosita o pasta puternic abraziva care sa indeparteze acele pete,apoi pasta fina pentru luciu,etc.Am patit aceasi problema ca si tine si stiu ca alte metode nu a dat roade.Daca tot mai incerci sa freci cu carpa vopseaua,NU FRECA CIRCULAR CU CARPA foloseste NUMAI miscari liniare.Tu cu carpa GARANTAT zgarii vopseaua,si daca faci acele zgaraieturi circulare ,foarte greu se scot prin polish profesional.

 

Bateriile de baie sunt din inox, nu sunt vopsite, tot ce este acid matuieste locul respectiv, polish-ul e o solutie doar de moment, nu va tine mult timp.

Salut!Faci o mica confuzie,daca te referi la "polish"facut la spalatorie cu carpa prin aplicarea unei solutii ce da luciu,ai dreptate,dupa un timp efectul dispare.Daca vorbim despre un polish profesional,sau detailing auto,atunci nu ai dreptate.Atunci se folosesc tot felul de paste care INDEPARTEAZA o cantitate mica de lac prin frecarea lacului cu pasta si burete dedicat pentru aceasta operatiune.In acest mod acele pete vor DISPAREA si nu mai au cum sa apara.SA nu facem confuzie intre polish cu carpa si un polish profesional,este diferenta ca de la cer la pamant intre cele doua metode.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

REZOLVAT !!! Va multumesc mult de tot !!

Exact ca in postul de sus. :clover: :clover:

Otet pe o carpa, pus carpa pe petele principale, turnat otet peste, lasat 1 minut, apoi foarte usor sa luat. :hyper: :hyper:

Apoi tot cu carpa cu otet, dat usor peste toti stropi, fara frecat si este impecabil ...

Ramane totusi sa ii dau un polish doar pe plafon unde am frecat ca taranul .

Va multumesc ! :drinks: :drinks: :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai folosit otet de mere, balsamic sau normal? :)) Glumesc!

 

Bine ca ai rezolvat!

La modul cel mai serios :)) luand gluma in serios, chiar am folosit un cocktail, :sorcerer: fiind la apartament aici, nu prea am otet in bucatarie, doar ce ramane dupa un week pe altul :)) gen am strans din 3 sticle diferite.

:yahoo: Bine ca am rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.