Jump to content

Asigurari Casco Bmw nou


Srb00

Recommended Posts

Din moment ce nu am gasit, incep aici pt postare cat % din valoarea de contract vaznare-cumparare reprezinta Casco/an.

Din ce am observat la masinile noi pana acuma am avut in jurul a 4% din valoarea totala a masinii.

Cei cu Bmw cum aveti ? Si la ce firma ati facut-o?

Link to comment
Share on other sites

Confirm ca numai pt. masini noi casco este 4%, atentie! pt cele rulate este mai mare.

Eu mi-am facut casco la omniasig(la sugestia dealerului). Leasingul anterior l-am facut la generali si dupa ce timp de 5 ani am platit exact 9000 euro fara sa am dauna , m-am certat cu ei la sfarsit din cauza unor mici defecte la vopsea datorate pietricelelor de pe drum si care bineinteles le-am retusat eu cu vopsea originala care a costat 160 RON

Edited by Moldovan dan
Link to comment
Share on other sites

Am avut cateva si da, au fost de fiecare data seriosi. Am avut:

 

spoiler crapat 1cm -> inlocuit la reprezentanta

masina indoita de grindina -> au platit ventuze si a iesit perfect

 

Platile le-au facut la timp si fara comentarii.

 

casco 6.5% ai avut pt bmw luat de nou?

 

Da. Am avut vreo 4 ani consecutivi la ei dupa care, la peste 30 de ani, altii erau mult mai ieftini. Am trecut la Generali unde am si azi.

Link to comment
Share on other sites

Am cerut si eu o oferta pt.un e91 2010 la mai multe firme de asigurari,toate de la 1000 euro in sus ,iar suma asigurata...10280(max)...in conditiile in care masina a fost 36800euro...apropo ,pt.varsta de 40 de ani + un copil ,mi se pare mult....pai la unu de 25 de ani wtf.
Link to comment
Share on other sites

Asigurarile la masinile sh bmw/merc sunt scumpe si vor fi in continuare, pentru masinile sunt scumpe iar piesele in consecinta...daca ai o dauna minora (aparent) in fata poti sa sari usor cu costurile de 3-4k, si asta fara sa afectezi sisteme scumpe... Daca vb de o masina ceva mai dotata, e si mai rau... Am eu acum dosar deschis cu masina parcata lovita de un cretin, si numai capota si bara fata sunt peste 7000ron. La asta se adauga riscurile de furturi marunte (gen oglinzi), pana la riscuri mai mari gen navigatii/volan sau furtul masinii din tari cu risc mare (bulgaria de ex).

La e60 in schimb, in 2015 am platit 270 eur/an casco. ðŸËĹ 

Link to comment
Share on other sites

1.eu cred ca asigurarea este facuta pt. masina si nu pt. sofer deci fiul meu care are 21 de ani nu poate sa o conduca cu aceeasi asigurare? mai ales ca masina este inmatriculata pe firma.

2.pretul primei de asigurare depinde daca ai franciza sau nu.(eu am 150 euro)

3.si la garantia masinilor noi este fanciza(eu am 160 euro)

3.hint: inmatriculati masina pe parinti si atunci si RCA este mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Intre o masina de 1 an si o masina de 3-4 ani, costurile reparatiei unui incident sunt asemanatoare (practic se folosesc aceleasi repere).

Ca urmare:

- CASCO pt F30 320d de 4 ani e in jur de 1200-1500 euro (la o valoare asigurata de 16-18.000 euro) - adica 8-9%

- CASCO pt F30 320d nou e in jur de 1400-1800 euro (la o valoare asigurata de 30-35.000 euro) - adica 4-5%

Link to comment
Share on other sites

Asigurarile la masinile sh bmw/merc sunt scumpe si vor fi in continuare, pentru masinile sunt scumpe iar piesele in consecinta...daca ai o dauna minora (aparent) in fata poti sa sari usor cu costurile de 3-4k, si asta fara sa afectezi sisteme scumpe... Daca vb de o masina ceva mai dotata, e si mai rau... Am eu acum dosar deschis cu masina parcata lovita de un cretin, si numai capota si bara fata sunt peste 7000ron. La asta se adauga riscurile de furturi marunte (gen oglinzi), pana la riscuri mai mari gen navigatii/volan sau furtul masinii din tari cu risc mare (bulgaria de ex).

La e60 in schimb, in 2015 am platit 270 eur/an casco. ðŸËĹ 

270euro/an ?? doar atat?aveai un casco mai simplu?

Link to comment
Share on other sites

270euro/an ?? doar atat?aveai un casco mai simplu?

 

 

Nu stiu cum se numea produsul sa iti spun exact dar era pentru masini mai vechi de 8 ani, si valoare asigurata in limita a 8k. Oferta pe 2015 ultimul an cand am avut masina a fost 895 cu fransiza zero, sau 268.65 euro cu 300 eur/eveniment, in ambele cazuri suma asigurata 7676 eur, cu 10% dauna partiala, riscuri asigurate furt, vandalism, daune partiale. Anterior (2014) avusesem tot gothaer, fara fransiza, si fara daune.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.