Jump to content

BMW Premium Selection


DanielL

Recommended Posts

Salut!

 

Vreau sa cumpar un F10, 2013/2014, max 70-80 mii km din DE. Nu am prea mult timp si rabdare sa stau sa caut si sa verific masini pe acolo, asa ca ma gandesc sa iau una din programul BMW Premium Selection. Chiar ma gandesc sa dau banii pe ea fara sa o vad inainte, doar sa ma duc sa o iau de acolo (sau chiar sa mi-o livreze daca nu au vreun pret nesimtit).

 

Ce credeti? Este OK sa fac asa? Pot sa "merg pe incredere" in certificarea asta?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Eu am luat E90 LCI de la dealerul din Kassel.

Desi toate masinile de la ei arata impecabil atat in poze, cat si in realitate, poti totusi sa intrebi daca au avut ceva accidente sau reparatii mai costisitoare si ei iti vor spune. Eram tentat sa iau un E90 LCI cu 45.000km, dar mi-au spus ca masina a avut un incident cu reparatii totale de 3.500euro, asa ca am zis pas. Ce e drept, masina venea cu garantie 2 ani si clar daca a fost reparata la ei in reprezentanta, a fost facuta cum trebuie de banii aia.

Si la masina mea au spus ca a fost revopsita capota si bara fata din cauza pietricelelor de pe autostrada, ceea ce nu m-a deranjat.

Poti merge lejer pe incredere cu ei. Iti vor trimite factura de avans, faci plata unui avans (eu am dat 2.000euro), le trimiti copie dupa CI si pasaport si permis, iar ei iti vor spune cand va fi gata masina de livrare. Cand ajungi la dealer, acesta te va intreba pe ce perioada vrei asigurarea si numerele, iar in maxim 2 ore din momentul ala, platesti diferenta, si pleci cu masina :)

 

Spor la cumparaturi!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la Premium Selection din Romania, mie mi s-au parut nesimtit de mari preturile! In rest, presupun ca masinile sunt ok daca le aduc si ei de afara si nu le ravand p-astea din tara de ies din Leasing...

 

Eu am recurs tot la un dealer din DE (Autohaus Mering) insa nu din Premium Selection...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Multumesc pentru primele raspunsuri. Nu vreau sa iau din Romania. Legat de BMW Romania m-ar interesa sa stiu daca respecta garantia din programul asta... sa nu am vreo surpriza si sa spuna ca daca nu e luata din Romania, ei nu se baga.

 

O sa contactez dealerii unde gasesc ce imi place si sa vad care e procedura. Intentionez sa o ia pe firma, fara TVA... deci probabil va fi un proces un pic mai complex... iar banii trebuie sa le dau prin banca, asa ca va dura transferul o zi macar.

 

Daca mai stie cineva si altceva despre BMW Premium Selection sunt bucuros de sfaturi si informatii. Multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu despre programul asta dar ar trebui sa fie la fel ca la o masina din afara programului . Eu am luat masina cu garantie pana in oct 2016 si da, este recunoscuta si valabila si in Romania (chiar mi-au facut o reparatie pe garantie :frantics: )
Link to comment
Share on other sites

1. daca masina are deja garantie de fabrica nu vei mai primi garantie in plus.

2. vei plati brut si dupa dovada inmatricularii pe firma respectiva ti se va inapoia tva.ul in maxim 5 zile.

3. eu tot premium selction am cumparat dar nu am primit certificat de premium selection ( nu am stiut de acest certificat la momentul respectiv)

4. si mie mi.au spus de la prima convorbire telefonica ca a avut bara fata revopsita de la mici zgarieturi si pietricele, insa, la un an de la cumparare am constatat ca si bara de pe spate a fost revopsita si o janta dreapta fata. lucruri despre care ei nu mi.au spus....ori nu stiau ori nu au vrut. la istoric nu imi apare nimic despre asa ceva, deci clar a fost facuta fara sa se bage in istoric reparatiile.

masina nu a avut proprietar, a fost masina de showroom.

5. mi.au garantat scris ca are km reali si nu a suferit accidente.

eu cam asta iti pot spune....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

 

O sa contactez dealerii unde gasesc ce imi place si sa vad care e procedura. Intentionez sa o ia pe firma, fara TVA... deci probabil va fi un proces un pic mai complex... iar banii trebuie sa le dau prin banca, asa ca va dura transferul o zi macar.

 

 

Exista o taxa de urgenta la banci, in jur de 30-40 de euro si transferul de bani se face in 2-3 ore.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut imi poate confirma cineva daca plata la dealerul BMW se poate face cash? Ori ce variante de plata sunt pentru persoana fizica, suma e undeva la 20000 €. Multumesc.

Afara daca incerci sa platesti cu o bancnota mai mare de 100 euro se uita urat la tine si ti-o verifica (la una de 500 cheama politia).Banuiesc ca 20000 dĂŁ coco cash nici vorba, dar ca sa fii sigur intreaba-i ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

N are de ce sa ĂŽntrebe.

Conform legii nu poți plĂŁti cash cĂŁtre persoane juridice mai mult de 10000 lei.

Este vb de Germania(sau alta tara din EU) nu de Romania (cel putin eu asa am inteles, in ro nu platesti in euro)

Link to comment
Share on other sites

Da, oamenii sunt mai paranoici la bani, de exemplu de multe ori in benzinarii mi-au verificat bancnotele de 100 de eur, dar sa zici ca suna la politie pentru bancnote de 500 de eur mi se pare putin cam mult. Asa m-au speriat si pe mine cativa amici cand am plecat dupa masina in DE, pentru ca aveam 10000 in bancnote de 500. Am platit 25000 la autohaus cash si nu au comentat. Recent un prieten apropiat a cumparat din reprezentanta masina cu 37000, platita cash. A trebuit sa astepte 3 zile in germania sa ii bage masina in revizia tipica Premium Selection.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.