Jump to content

BMW 520d M F10 2013


bogdan_r

Recommended Posts

Salut, am intrat si eu in randul posesorilor de BMW, si desi in Romania este o marca care ii caracterizeaza pe unii ca fiind cei mai nesimtiti soferi, in mare parte pe buna dreptate, dar nici in Anglia nu pot sa spun ca toti soferii de BMW sunt oameni civilizati in trafic, fiind sofer si mai toata ziua sunt pe drumuri pot sa zic ca am observat acelasi lucru si aici ca si in Romania... in fine, sa trecem la ale noastre :)

 

Este primul meu BMW, si prima mea masina diesel.

 

Este vorba despre un BMW seria 5 F10 din Ianuarie 2013 automat cu motor de 2.0 diesel, cu pachetul M, negru.

 

Nu stiu exact ce dotari vin standard pe masina, dar interiorul este din piele, display-ul din mijloc este cel de 7" (asta stiu sigur ca este o dotare in plus pentru ca asta am cautat), oglinda interioare este auto dimm, senzori de ploaie, senzori de lumini, senzori de parcare, BMW online, navigatie, sistemul audio este loudspeaker system BMW business.

 

Masina avea 104.000km cand am intrat in posesia ei acum aproximativ 2 luni, iar de atunci am facut aproape 3.600 km si inca sunt entuziasmat cand ma urc in ea.

 

Incep sa ma acomodez si cu tractiunea spate care iarasi este un lucru nou pentru mine, si sper sa nu am surprize neplacute iarna.

 

Am destule neclaritati in privinta intretinerii masinii, si mai exact nu stiu la ce numar de km este indicat sa schimb uleiul din motor, cel din cutia de viteze, eventual distributia... am cautat putin pe forum, dar tot nu-mi e clar. Oricum, masina are garantie extinsa 3 ani, iar dealerul de la care am luat masina, mai exact persoana cu care am fost sa fac test drive mi-a spus ca toate masinile care le au sunt verificate, iar daca e nevoie se schimba si uleiul si placutele de frana, cauciucuri si asa mai departe, ceea ce ar trebui sa imi dea o siguranta in privinta uleiului din motor care in bord imi arata ca pot sa mai merg 28.000km, ceea ce m-a lasat gura-casca...

 

Deocamdata cam atat cred... o sa revin cu eventuale modificari sau cu eventuale probleme(cat mai putine sper)...

 

IMG_0792.jpg

 

IMG_0795.jpg

 

IMG_0797.jpg

 

IMG_0799.jpg

 

IMG_0800.jpg

 

IMG_0802.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc RaYn3!

 

Nu DorinB, nu fac taxi cu ea... sunt sofer de TIR, castig mult mai bine decat daca as face taxi :)

 

 

LE: Am si intrat pe bmwdecoder si am urmatoarele optiuni pe masina:

 

 

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 package

S205A Automatic transmission

S230A Extra package, EU-specific

S258A Tire with run-flat functionality

S2NCA BMW LA wheel, M Double Spoke 350

S2PAA Wheel bolt retainer

S302A Alarm system

P337A M Sports package

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S481A Sports seat

S494A Seat heating driver/passenger

S4MRA Interior strips, aluminum hexagon

S508A Park Distance Control (PDC)

S609A Navigation system Professional

S612A BMW Assist

S615A Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online

S654A DAB tuner

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control for Teleservices

S6NLA Connection Bluetooth + USB devices incl.

S704A M Sports suspension

S710A M leather steering wheel

S715A M Aerodynamics package

S760A High gloss shadow line

S761A Individual sunshade glazing

S775A Headlining anthracite

L812A National version England / Ireland

S850A Dummy-SALAPA

S877A Delete cross-pattern operation

S880A On-board vehicle literature English

S8KAA Dummy-SALAPA

S8S2A Coding alarm signal

S8S3A Automatic locking when driving off

S8SCA Telematics access request,country-spec.

S8SMA Car ident. number visible from outside

S8TFA Active pedestrian protection

S8TGA Thiefproofing device

S8TLA Dummy-SALAPA

S8TNA Tagfahrlicht über Lichtmenü einstellbar

 

Iar asta este service history, masina are in prezent 109.000km

 

Screen_Shot_2016_10_13_at_13_25_18.png

Edited by bogdan_r
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cand o sa am masina cu 0km atunci o sa consider ca am masina noua :)

 

Exteriorul nu e asa ingrijit cum as fi vrut eu, in sensul ca sunt zgarieturi fine pe ea de la cum a fost spalata si stearsa... dar se poate rezolva cu un polish linistit... sper doar sa imi fac timp mai mult pentru intretinere :)

Link to comment
Share on other sites

Astazi mi-am comandat ulei motor Mobil1 ESP 5w30 (si acum ca m-am gandit mai bine sper sa nu fi facut vreo prostie ca am luat 5w30 la km care ii are masina), filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen si filtru de motorina MANN.

 

Ramane sa intreb cat ma costa schimbul de ulei, filtru de ulei si filtru de motorina la o reprezentanta BMW, ca filtru de aer si cel de polen cred ca ma descurc sa le schimb si singur :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, dar eu sunt in UK, am fost la o reprezentanta si ma costa 186 lire manopera, asta daca accepta ei filtrele MANN care le-am luat eu... daca nu, trebuie sa pun filtre originale, de care vor ei pe masina mea, si care cred ca o sa le puna la altii, ca mie nu prea cred ca o sa-mi puna ce vor ei :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intre timp am tot ars motorina cu masina, si inca sunt entuziasmat cand ma urc in ea.

 

Am comandat kit de curatare de la Leatherique care contine Prestine Clean si Leather Rejuvenator, 4 bureti, o perie, si 2 microfibre.

 

Am luat si un kit de reparere vopsea pentru vopsea, original BMW, pentru micile puncte unde e sarita vopseaua.

 

Ramane sa ma mai documentez cum sa aplic corect tratamentul pentru piele pentru ca deocamdata este cam frig dupa parerea mea si nu prea as vrea sa fac vreo prostie, poate mai bine astept pana la primavara...

 

Am facut si ceva codari cu Carly varianta full... mai astept updateuri pentru aplicatie sa pot coda si pe iDrive, care nu sunt convins inca ce sistem e, eu banuiesc ca e NBT, dar nu sunt sigur...

 

IMG_0858.jpg

Edited by bogdan_r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.