Jump to content

Montare senzori presiune


IronM

Recommended Posts

Ba e adevarat,daca iti specifica si la ce roata ai pana atunci ai senzori.Daca ai avea doar senzorul clasic de care vorbesti nu primesti informatia cu privire la roata la care ai pana.Eu la F10 nu am senzori pe fiecare roata si nu imi spune la care roata am pana ci numai ca o am.
Link to comment
Share on other sites

Cum inca nu m-am dumerit daca senzorii mei care vreau sa-i montez pe rotile de vara sunt compatibili cu masina m-am gandit sa montez unul pe o roata, s-o montez pe masina, sa merg cu ea si sa-i dau din meniu reset.

Daca pun numai un senzor pe o roata, o sa-mi vada doar o roata sau trebuiesc montati toti 4, pe fiecare roata in parte?

 

Senzorii mei arata asa:

NbqZ5Ds7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exista masini la care nu se folosesc senzori de presiune pentru a aprinde martorul, ci se folosesc datele din senzorul care monitorizeaza rotatiile pe fiecare roata. Astfel senzorul care participa la functionarea DTC,DSC,ABS etc. poate fi folosit si pentru a detecta o posibila pana (roata aceea nu se va roti la fel de repede ca restul). Nu stiu exact daca la Bmw se poarta chestia asta, dar e posibil.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu am montat nici în ziua de astăzi acei senzori pe roti: am întrebat la MHS Otopeni dacă după ce-i montezi pe roti o sa mii vadă mașina și mi-a zis tipul de la piese ca nu, ca dacă nu a venit mașina cu senzori din fabrica trebuie cumpărat nu știu ce unitate centrala care sa-i gestioneze și "sa-i citească". Același răspuns l-am primit si de la un angajat de la Bavaria Băneasa.

Dupa seria de caroserie, nu se poate vedea dacă am ce-mi trebuie pe mașină ca sa vadă senzorii sau nu?

Nu as vrea sa ma duc la o vulcanizare sa pun senzorii și apoi sa nu funcționeze și sa fiu nevoit sa-i dau iarăși jos.

Cel mai ciudat a fost când mi-a apărut mesajul pe display-ul de la tabloul de bord ca mașina mea are o roata dezumflata și m-a lăsat sa resetez rotile, cu toate ca eu am valve de cauciuc...

In clipa de fata îmi arata doar ca sistemul e activ...

Ce am uitat sa menționez ca senzorii ii am de pe un set de jante din tabla care erau pt seria 1 F20 și nu știu dacă sunt compatibili cu a mea F10.

Edited by djmanianfs
Link to comment
Share on other sites

Nu am montat nici ĂŽn ziua de astĂŁzi acei senzori pe roti: am ĂŽntrebat la MHS Otopeni dacĂŁ dupĂŁ ce-i montezi pe roti o sa mii vadĂŁ mașina și mi-a zis tipul de la piese ca nu, ca dacĂŁ nu a venit mașina cu senzori din fabrica trebuie cumpĂŁrat nu știu ce unitate centrala care sa-i gestioneze și "sa-i citeascĂŁ". Același rĂŁspuns l-am primit si de la un angajat de la Bavaria BĂŁneasa.

Dupa seria de caroserie, nu se poate vedea dacĂŁ am ce-mi trebuie pe mașinĂŁ ca sa vadĂŁ senzorii sau nu?

Nu as vrea sa ma duc la o vulcanizare sa pun senzorii și apoi sa nu funcționeze și sa fiu nevoit sa-i dau iarĂŁși jos.

Cel mai ciudat a fost când mi-a apĂŁrut mesajul pe display-ul de la tabloul de bord ca mașina mea are o roata dezumflata și m-a lĂŁsat sa resetez rotile, cu toate ca eu am valve de cauciuc...

In clipa de fata ĂŽmi arata doar ca sistemul e activ...

Ce am uitat sa menționez ca senzorii ii am de pe un set de jante din tabla care erau pt seria 1 F20 și nu știu dacĂŁ sunt compatibili cu a mea F10.

 

Masina e capabila sa stie cand e o diferenta de presiune dupa abs. Gen daca e roata dezumbflata are mai multe rotatii decat celelalte si asa stie ca e ceva gresit.

 

Personal nu zic sa te complici cu senzorii ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.