Jump to content

Update soft masina


cristiancc

Recommended Posts

Asa am vazut ca recomanda si BMW, eu am facut update si mi s-a parut destul de simplu...

 

Am intrat pe http://www.bmw.com/com/en/owners/connected_drive_services/mobile_devices/bluetooth_software_update.html am bagat vin, am facut download la fisierul de update, l-am copiat pe un stick de memorie si am urmat instructiunile care le ai pe aceeasi pagina cu linkul de download al fisierului de update...

 

In iDrive eu nu am observat nici o schimbare, probabil din cauza ca inca nu m-am familiarizat complet cu masina, fiind in posesia mea doar de 2 luni...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am facut singur la E60 530i pentru EGS (cutia automata). Avea niste smucituri cand ii dadeam kickdown si lasam acceleratia, cand schimba inferioare smucea un pic (sesizabil). Dupa update cutia schimba foarte bine, e ca noua, schimba mult mai bine si in sus, si cand trebuie sa reduca de la turatii mari cand pui frana mai brusc.

 

La F10 stiu ca update-ul se face pe ENET, este o interfata rapida, dar tot cred ai nevoie de sursa sa tii minim 13.7 volti pe masina. La E60 e putin mai complicat, pe K+DCAN dureaza mult la unele module (la cutie la mine a durat cam 5 minute, am facut-o fara sursa) , iar la modulele media legate pe MOST nu este indicat _DELOC_ sa faci update pe DCAN ci pe ICOM sau OPS cu interfata de fibra MOST.

 

In principiu, e bine sa faci upgrade mai ales la masinile noi pentru care inca se face software development pentru module. La mine de ex, masina fiind din 2008, degeaba ii fac ilvl update pentru SPDaten din 2016, pentru ca ultimele update-uri le-a primit prin 2010 dupa care s-a scos din productie, dar la F10 e indicat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pentru cine nu stie..."musca" aceasta comparatie, dar cum e la softurile noi...unele telefoane se pot bloca (iphone) si se fac negre si nu se mai aprind :o....si....s-a dus placa de baza sau pur si simplu observi ca iti merge mai prost cu noul soft (se blocheaza, merge mai greu, etc). Asa se poate intampla cu orice calculator-modul din masina, poate sa pice la update, poti sa simti o diferenta pozitiva, poti sa simti o diferenta negativa sau poti sa nu simti deloc.

 

Nu e regula ca softul nou e si cel mai bun...parerea mea, desi asa ar trebui sa fie.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.