Jump to content

E46 Alegere Anvelope..Ajutor.


Recommended Posts

Salut baieti.

Am primit un Set de roti pe 17 zoll. (jante+ cauciucuri)

Cauciucurile sunt putin cam praf,si vreau sa cumpar acum un set de tot sezonul.

Jantele sunt:

 

2x 8,5J x 17EH2 + Cauciuc 225/45 R17

2x 7,5J x 17EH2 + Cauciuc 235/40 ZR17

 

Nu ma intereseaza cauciucuri late..vreau doar un set cat sa se potriveasca pe aceste jante.

Marimile vad ca sunt diferite la jante...asta inseamna ca trebuie sa cumpar 2+2 cauciucuri de marimi diferite?

 

Orice idee este bine primita.

Va multumesc.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La mine la e46 245 40 17 nu este trecut in carte, nu inteleg de unde ai scos dimensiunea asta. Este scris clar ca 225 45 si 205 50 sunt singurele dimensiuni acceptate pentru jantele de 17. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa nu fie trecut la tine ptr ca cei de la rar nu ti au trecut toate dimensiunile (si crede ma ca sunt destule la e46). Deschide usa soferului si pe stalp ai toata lista dimensiuni omologate ptr e46 tau.

 

225 45 fata + 245 40 spate sunt omologate la e46. Jantele style 68 de e46 asa vin. 7.5J fata si 8.5J spate. De altfel configuratia asta o recomand exclusiv celor cu jante mai late pe spate...nu vad rostul daca aveti jante identice fata cu spate

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.

Multumesc pentru raspunsuri.

Am trecut zilele trecute pe la bmw...si au spus ca nu este greseala cu dimensiunile de pe spate...jante de 8,5 J

+

Ca imi trebuie pentru ele cauciucuri mai late decat 225-ul de pe fatza,

A inceput batranul sa imi explice teoria de fabricatie a BMW-ului..directia...axul...tractiunea...de m-am pierdut grav...

Ce a mentionat,a fost ca pentru viraje este indicat ca,gumele de pe spate sa nu fie foarte inalte...gen 50..55 sau 60.

 

In final am luat 2 x 225/45 R17

2 x 235/45 R17

 

Varianta 235,240,245 /40 este absolut inexistenta....pentru gumele de tot sezonul.

Nu am gasit absolut nimic.

SUnt disponibile in varianta....vara sau iarna.........strategii strategii..

Va salut cu respect.

Conduceti prrudent....vine zapada.

Salut

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu ai gasit anumite anvelope all-season nu este nicio strategie... Daca vrei ca vara sa ai aderenta cat de cat ok si iarna sa fii doar in legalitate, iti iei all season. Nu exceleaza nici vara nici iarna. Solutia ideala este sa ai set de vara/iarna separat.

Nu pot sa spun ca nu isi au sensul, dar in anumite situatii lasa de dorit... Nu imi dau seama exact ce temperaturi medii sunt iarna/vara in zona in care locuiesti tu ca sa pot spune mai multe.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu ai gasit anumite anvelope all-season nu este nicio strategie... Daca vrei ca vara sa ai aderenta cat de cat ok si iarna sa fii doar in legalitate, iti iei all season. Nu exceleaza nici vara nici iarna. Solutia ideala este sa ai set de vara/iarna separat.

Nu pot sa spun ca nu isi au sensul, dar in anumite situatii lasa de dorit... Nu imi dau seama exact ce temperaturi medii sunt iarna/vara in zona in care locuiesti tu ca sa pot spune mai multe.

 

Si eu sunt de acord cu treaba asta.

Anvelopele de iarna sunt concepute sa fie mai elastice, mai moi, la temperaturi scazute pe cand cele de vara sunt mai "tari" si evident ar crapa iarna la temperaturi scazute (sunt ca piatra la -... automat derapeaza foarte usor) deci treaba asta cu "allseason" cred eu, este o nascocire a producatorilor ca fiind ceva "waw" cand defapt, este aproape imposibil ca un fel de "cauciuc" sa se comporte in 2 moduri diferite, ambele comportamente fiind ideale pentru "orice" conditi ...

 

Cat despre dimensiuni ... te-ai complicat aiurea cu cele pe spate.

Recomandat e sa pui toate 4 la fel in cazul tau, deci dimensiunea de pe fata era perfecta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.