Jump to content

F10 apa dreapta spate


Bgd_f10

Recommended Posts

Dupa ce am trecut prin ”soc si groaza” ieri pe Dealul negru, rugandu-ma efectiv sa nu ma aleg cu trapa, parbrizul si /sau luneta sparte de la grindina cat oul de porumbel (vreo 10-15 minute torential), am ajuns acasa si am constatat ca in portbagaj, in dreapta langa baterie (nu in compartimentul acesteia ci langa aceasta, in dreapta, exista un compartiment gol destul de mare) era apa de 3 degete, iar mocheta din spate, partea stanga si putin stanga fata, musteau de apa! Masina are trapa panoramica (sticla). Sa aibe oare legatura cu aceasta izolatie din usi? Ieri am bagat de seama ca intrega bucata a chederului de pe stalpul principal-partea stanga, este rupt. Va trebui cu siguranta inlocuit la urmatoarea vizita in service, dar oare beleaua sa fie de acolo? In fata stanga este foooarte putina apa in mocheta si am observat ca udeala merge undeva sub scaunul soferului si ajunge in partea din spate stanga, unde e ”din belsug”. Covorul nu era ud deasupra, ci doar dedesupt, adica ud din mocheta.

Masina este un F11, 525dX 2013.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De ce intrebi, nu sunt suficiente explicatiile de pe prima pagina? Ai acolo si cauza si rezolvarea, cauti alte raspunsuri, sau ai desfacut deja si la tine nu se aplica?

Poate am observat gresit, dar pe prima pagina, unii spuneau ca e de la membrana aceea de pe usĂŁ iar altii ca este infundata scurgerea din fațĂŁ, de la parbriz. De aia intrebam; intre timp am desfacut fata de usa si am refacut membrana de la bariera de vapori. S-a rezolvat!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Din ce am citit si eu sunt convins ca e aceea membrana,partea nasoala ca sunt un tip foarte atehnic si am mari emotii cu privire la desfacutul usii,motiv pentru care as prefera pe cineva care se pricepe sau care a mai facut acestu lucru!

Va mulțumesc!

Edited by alex89vl
Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit si eu sunt convins ca e aceea membrana,partea nasoala ca sunt un tip foarte atehnic si am mari emotii cu privire la desfacutul usii,motiv pentru care as prefera pe cineva care se pricepe sau care a mai facut acestu lucru!

Va mulțumesc!

You tube-it.

Exemple:

Nu e mare scofala sa dai jos fata unei usi la masina..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru filmulete!Cu fața usii am lamurit cum se da jos,din videouri nu pare foarte complicat,insa citind de vreo 2 ori prima pagina,urmĂŁrind si pdf-ul respectiv tot nu am inteles unde se pune aceea banda dublu adeziva peste folie.imi cer scuze tuturor daca am insistat pe un subiect banal dar incerc sa rezolv problema!
Link to comment
Share on other sites

Cel mai complicat e sa dai jos cupa de la clanta aia de deschidere (sau cum se cheama) - ai sanse mari sa rupi niste plastice acolo .

 

Banda adeziva sau ceva mastic se pune intre folie(bariera de vapori) si partea interioara a usii, adica o sa lipeasca folia de usa . O sa vezi cand desfaci .

Link to comment
Share on other sites

Daca umbli cu grija cu masticul ala negru poti sa il lipesti la loc..

Adica, nu e o tragedie daca esti nevoit sa faci ceva dupa folia aia protectoare..

Mai nasol e daca rupi folia aia de fabrica!

Asadar, daca va aventurati sa trageti de masticul ala insistati foarte mult si lucrati incet la parte de care el e lipit de tabla, in nici un caz pe partea opusa masticului, adica folia..

Puteti sa ajungeti sa se desfaca relativ usor de pe tabla.. cand tragi in linie dreapta..

 

Totul se face din buricele degetelor!

 

A, si nu umblati cu maini prafuite, sau uleioase; evident ca nu se va lipi

(cat de cat) la loc.

 

Atat.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am reusit sa desfac usa,nu am rupt clema de la apĂŁrĂŁtoarea care vine la maner,in dchimb am rupt-o pe interior si nu se mai prindea bine(am facut o romaneasca si am rezolvat problema cu superglue)modelul facelift are un singur T30,nu 2 ca in videoclip.Folia era foarte putin dezlipa,am desfĂŁcut-o eu mai mult pentru a putea pune banda dublu adeziva.Sper ca am rezolvat problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut! Am un BMW F 11 cu volan pe dreapta, eu am gasit apa multa tare in partea din stanga (2 galeti de apa am scos) am desfacut tot...am scos scaunele, mocheta, imi da impresia ca vine de undeva de sub bord, dar nu stiu ce sa zic sigur. In partea dreapta spate cand deschid usa, curge apa multa, din stanga nu curge deloc... dupa discutiile pe grup, ma gandesc ca ar fii problema la usa spate...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.