Jump to content

Masina de familie


marss

Recommended Posts

De ceva vreme vreau s o prezint dar n am avut timp...asa ca azi am lenevit un pic mai mult si ...iat o!

BMW 525 Xdrive 2.o bi-turbo 160kw automata.

 

La inceput de septembrie am gasit o la reprentanta bmw din bonn si de cand a aparut am stiut ca e ceea ce vreau (cautam de 4-5 luni)...am sunat ,cerut informatii,verificat si dupa 2 zile am platit-o.

Ca si incident major a avut distributia rupta in garantie extinsa drept urmare a primit un motor nou la 140k(am inteles ca protocolul la masini in garantie premium se schimba motorul in cazul distributiei rupte nu se repara) si am primit 1 an garantie.In germania oamenii m au asteptat la gara,m au cazat (pe banii mei) mi au prezentat masina,mi au prezentat istoricul complet cu intrari/iesiri service,cu poze de la schimbul motorului (cel nou venise pe un palet)...precizez ca masina avea 188.k cand am luat o si fusese cumparata de noua de la ei de vechiul proprietar(isi comandase noul 5-ar :/)

Masina imi satisface nevoile familiale,trecand de la e90 la f11 avand si doi strumfi...super spatioasa,fasneata,comfortabila!

 

nu e "full" dar are cateva dotar: comfort+,scaune ventilate/incalzite/masaj/ memorii,hud,xenon adaptiv,hi-fi profi,trapa,pilot automat activ dar pun lista cu toate ...

 

ps:

-vreau pachet m exterior ca un update in primavara,poate bord 6wb si volan M facelift.

-o vizita in curand la ace pt un machiaj de seara;)

 

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 package

S230A Extra package, EU-specific

S255A Sports leather steering wheel

S258A Tire with run-flat functionality

S2K2A BMW LA wheel, V Spoke 328

S302A Alarm system

S316A automatic trunk lid mechanism

S322A Comfort access

S323A Soft-Close-Automatic doors

S358A Climate comfort windscreen

S386A Roof railing

S402A Electric panoramic roof

S418A Luggage compartment package

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interioroutside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S453A Climate-controlled seats, front

S455A Active seat for driver and passenger

S456A Comfort seat with memory

S488A Lumbar support, driver and passenger

S494A Seat heating driverpassenger

S4URA Ambient interior lighting

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S522A Xenon Light

S524A Adaptive Headlights

S534A Automatic air conditioning

S575A Supplementary 12V sockets

S5ACA High-beam assistant

S5ALA Active Protection

S5DFA Active cruise controlStopGo function

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S612A BMW Assist

S614A Internet, preparations

S615A Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control for Teleservices

S6NFA Music interface for Smartphone

S6NLA Connection Bluetooth USB devices incl.

S6NRA Apps

S6VAA CIC-Zusteuerung

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

S6WAA Instrument cluster, expanded equipment

P7A2A Innovation Package II

P7RSA Package Comfort

S7SPA Nav Professionalcellph. prep. Bluetooth

L801A National version Germany

S879A On-board vehicle literature German

S8KAA Dummy-SALAPA

S8SCA Telematics access request,country-spec.

S8TFA Active pedestrian protection

S8THA SPEED LIMIT INFO

S8TNA Tagfahrlicht ber Lichtmen einstellbar

S8V1A Label

Standard Equipment

S1CCA Auto startstop function

S1CDA Brake Energy Regeneration

S205A Automatic transmission

S4ATA Interior trim finishers black high-gloss

S4U2A Driving experience switch incl. ECO PRO

S548A Kilometer-calibrated speedometer

S851A Language version German

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru masina! Eu zic ca e ce trebuie, ai suficiente dotari. Atentie de unde vrei sa cumperi ceasurile; majoritatea sunt furate de pe afara de pe masini aproape noi si sunt aduse "la comanda".

Sa o conduci cu placere si sa va poarte in siguranta unde va doriti! :-)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da si eu sunt multumit de dotari...nbt nu prea ma pasioneaza...pachet m exterior sigur punem,volan si bord...cam in ordinea asta

bord daca iau o sa iau de la neo,cred ca e ok userul ;))

mersi de urari la fel si voua,ne vedem la intalnire poate dupa ce trec pe la ace...

Link to comment
Share on other sites

Depinde cum mergi... dau un exemplu:

1-Dus copiii la arad bunici, plin facut arata range 1280 km (70litri),mers lejer 138 km/h autostrada si legal in rest,in bord 6.1 l/100km si 705 km range ajuns in arad(550 km distanta)...aprox 6h si 45 min

2- intors fara copii si sotie dupa 2 zile completat plinul ( vreo 50 l dupa fataiala arad )plecat duminica la 22..plec cu .range 1150km... mers sportiv ..reprize de 230-240 pe autostrada nimic sub 160 ajung in corbeanca la 3:30 consum bord 8.7 si range 275 parca...

Concluzie consuma cat vrei!!

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde cum mergi... dau un exemplu:

1-Dus copiii la arad bunici, plin facut arata range 1280 km (70litri),mers lejer 138 km/h autostrada si legal in rest,in bord 6.1 l/100km si 705 km range ajuns in arad(550 km distanta)...aprox 6h si 45 min

2- intors fara copii si sotie dupa 2 zile completat plinul ( vreo 50 l dupa fataiala arad )plecat duminica la 22..plec cu .range 1150km... mers sportiv ..reprize de 230-240 pe autostrada nimic sub 160 ajung in corbeanca la 3:30 consum bord 8.7 si range 275 parca...

Concluzie consuma cat vrei!!

 

 

Pe valea oltului sau brasov?

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa si dotata masina! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! E primul combi pe care-l ai? Ma bate si pe mine un gand sa iau un combi, dar iubita mea nu prea e de acord :))) cine asculta de femei cand isi ia masina? Sa ne zici si noua cum ti se pare un combi . Multi km fara probleme sa te plimbi ;)
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa si dotata masina! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! E primul combi pe care-l ai? Ma bate si pe mine un gand sa iau un combi, dar iubita mea nu prea e de acord :))) cine asculta de femei cand isi ia masina? Sa ne zici si noua cum ti se pare un combi . Multi km fara probleme sa te plimbi ;)

 

prima a fost e90...studentia...apoi a venit primul coptil si am trecut la un avant b8 tfsi multitronic,super masina... inafara consumului (15-18 l in bucuresti) si ca a sarit distributia distrugand motorul..;))

Imi plac tare mult mult masinile break cu look sportiv si sunt muult mai utile...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

scriu cu suparare mare...desi masina sta doar in garaj, ieri in timpul zilei in fata casei unde lucrez a 'beneficiat' de tratamentul unui golanas...si el de al meu....sa va povestesc:

Am luat coptilu de la scoala ora 12 ,dus la afterschool si venit la treaba undeva in zona banu manta-cuza voda.am parcat la bordura,"frumos,elegant cat de cat"..:))

Numai norocul si flerul ma face sa mi sara in ochi un dubios care statea si se uita ciudat...nu stiu cum sa va explic situatia in sine dar parca am simtit ca era ceva in neregula cu el...am lasat masina si am intrat la treaba....ma rodea gandul cu dubiosul si cum nu aveam geam spre masina mi am cautat ceva de iesit sa iau ceva pt baieti avand un mega in zona...de aici distractie> ies din curte vad oglinzile care era se rabateaza electric la inchiderea masinii desfacute si cand ajung la ea evident fara sticle si cu cele 4 fire taiate elegant...cat sa zic ca a trecut..15 min maxim.m a cuprins o furie de turbat si am zis sa ma uit pe strada in drum spre mega poate l vad pe individ si spre norocul meu si ghinionul lui l am gasit aproape de mega ...l am abordat direct fiind sigur pe flerul meu si luat prind surprindere a recunoscut si dupa 3 (trei) pumni in fatza cat de cat serios i am spart buza si eu luxat incheietura...i am luat din rucsac oglinzile,avea niste cursuri si un penar banuiesc ca era student! a inceput sa strige ca l bat, ca l jefuiesc iar paznicul de la mega a iesit sa ma intrebe ce si cum dar mi s a aliat dupa ce i am explicat situatia (oarecum ne stiam din vedere fiind un mega frecventat de mine)

ii mai dau un sut in cur ca sa zic asa si l trimit s o ia din loc pana nu l duc la politie (ceea ce si trebuia sa fac dar in multumirea ca mi am gasit oglinzile am avut un moment de blackout)

A taiat firele scurt,sper sa le pot mufa sau prelungi....oricum azi ma opresc sa le scriu si cu ocazia asta pun si folie llumar pe geamurile spate fiind break cred c arata mai bine,o sa pun pachetul cel mai bun.

 

poate ajung deseara la intalnire s o cunoasteti si voi! o sa pun poze azi sau maine cu firele si folia

 

O vineri faina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca flerul sau norocul tau , dar bine ca ti-ai recuperat intregi oglinzile. In caz contrar te mai usurai de niste banuti frumosi. Si ca si informatie , rautate sau nu ... eu chemam sau il duceam la politie pe respectivul. Ideea este ca el nu a avut nici o rusine/frica sa-ti faca un rau si consider ca daca a scapt usor fara "consecinte", asta il va determina sa continue cu obiceiul asta. Macar asa cu politia poate se potolea, mai ales ca aflau de isprava si parinti lui.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aveti dreptate si stiu ca asa trebuia procedat dar m a luat valul ce sa zic...acum imi pare rau ca n am folosit situatia in avantajul nostru (detinatori de bmw) cu dus la politie /amprentat/poate intimidat de Politie ...

Am avut cateva iesiri asemanatoare de bezmetic si merg de cateva luni la o sala de lupte pentru control si disciplina dar se pare ca mai trebuie timp... :mellow:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.