Jump to content

jante 18


dorux

Recommended Posts

Salutare baieti. Am nevoie de ajutorul vostru, de la cei care stiti sigur sau aveti/ati avut.

Pe E46 sedan nfl. se pot monta jante pe 18 fara a fi nevoie de alte modificari ?

Jantele fiind cu anvelope fata 225/45/18 iar spate 255/40/18.

Dimensiunile jantelor fata 8j et 30 iar spate 9j et

41.

Masina are suspensie sport (nu m) din fabrica.

Multumesc pentru viitoarele raspunsuri. An nou fericit.

Link to comment
Share on other sites

De ce ti-ai pune jante de 18 pe e46? Am un prieten cu e46 si jante de 18, a ramas fara bascule+bielete+bucse+caseta de directie in mai putin de un an. Dupa ce ca este sensibila la gropile din Ro si se plange toata lumea de ele, unii se mai trezesc si sa puna jante de 18-19... Sa nu mai zic de pierderea de performanta, costurile anvelopelolr etc.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Acum depinde și cât de atent ești când mergi cu mașina, drumurile pe care mergi cât sunt de bune. Cei care au pe 19 și sunt mulți ce sa mai zicĂŁ. Oricum un set de jante schimba ĂŽn totalitate o masina

 

Pentru colegul cu jantele, ĂŽți trebuie dimensiunile ce au zis colegii mai sus, altfel riști sa ĂŽți atingĂŁ ĂŽn aripi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cat de bune sunt drumurile pe care mergem? Nu sunt deloc bune, locuim in Ro :))). Oricata grija ai, atata timp cat va fi masina de zi cu zi o sa se uzeze prematur multe piese. Da, ai dreptate ca schimba in totalitate o masina, mai ales ca nu a fost proiectata sa se foloseasca jante de 18-19. Trecerea de la jante de 16 la 18-19 se simte foarte mult, omul are 320d 136 cai. Dar asa ne place noua sa aiba masina jante mari, navigatie si piele.
Link to comment
Share on other sites

Dar asa ne place noua sa aiba masina jante mari, navigatie si piele.

Idem persoanelor de culoare din state, bling bling, cat mai lucios si mai mare. Ca neam, avem mentalitate de cocalari (vezi clipurile manelistilor).

😂 Nu vreau sa aduc nicio ofensa initiatorului acestui topic.

Edited by Nicoara Alex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt jante de x1 m si imi cam trag cu ochiul. :)

Anvelopele sunt de vara si au profil de 7 8 mm deci cam 2 sezoane nu ar trebui schimbate, pentru ca daca le-as cumpara asa ar mai fi o cheltuiala in plus cu alte anvelope, pe langa pretul lor cu cele actuale si asta ar sari de 1000 E.

Link to comment
Share on other sites

Idem persoanelor de culoare din state, bling bling, cat mai lucios si mai mare. Ca neam, avem mentalitate de cocalari (vezi clipurile manelistilor).

Nu vreau sa aduc nicio ofensa initiatorului acestui topic.

 

Nu e nici o problema, fiecare cu parerea lui... in principiu ma uitam sa cumpar ceva pe 17 la care inca ma mai uit si momentan dar mi-au sarit astea in ochi si imi plac pe langa faptul ca am in plan un "upgrade" probabil peste un an iar asta va fi un e93 ...deci ar merge un transplant fara nici o grija.

Ma interesa daca la cel actual se potrivesc.

Edited by dorux
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.