Jump to content

e46 vs e90 vs f30 ( seria 3 )


cristisad

Cel mai reusit Bmw seria 3  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sincer, eu le-am avut pe toate trei, si situatia era cam asa:

 

E46 am avut cand nu era E90, deci era cea mai tare masina.

E90 cand am avut, era mult peste E46, deci din nou cea mai tare masina la momentul acela.

F30 mi s-a parut un pic cam ieftina la materialele de la interior, dar compensa cu tehnologia si motorizarea de 184 cai....

 

Castigator in opinia mea? E92 :D

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Care credeti ca e cea mai placuta la drum dintre e46,e90,f30?

Asa aflam daca cele vechi inca mai tin pasul cu cele noi :D

 

 

De regula, orice model nou aduce imbunatatiri. e90 fata de e46 a fost un pas urias. E90 este orientat spre dinamica, confort mai putin. f30 a devenit mai confortabil fata de e90, mai spatios, insa a pierdut putin la capitolul feeling. Insa cum e si normal, masinile se fac din ce in ce mai bine antifonate, asistate, etc. Dar nu inteleg totusi rostul topicului? Adica vrei sa vezi daca vine cineva sa zica ca e mai fain de condus un e46 fata de un f30? Ca nu cred sa fie asa ceva posibil. :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

rostul topicului e sa aflam despre celelalte modele care nu le detinem.

Eu sincer, nu stiam ca e90 e atat de dinamic fata de e46, e46 fiind mult mai usor si foarte dinamic. Nu stiam ca e90 este CU MULT mai mult, avand in vedere ca e mai greu si suspensia e90 stiam ca e mai confortabila.

Sunt diferente intre toate modelele de mai sus, fiecare are punctele ei forte.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

rostul topicului e sa aflam despre celelalte modele care nu le detinem.

Eu sincer, nu stiam ca e90 e atat de dinamic fata de e46, e46 fiind mult mai usor si foarte dinamic. Nu stiam ca e90 este CU MULT mai mult, avand in vedere ca e mai greu si suspensia e90 stiam ca e mai confortabila.

 

 

Daca vrei sa afli despre alte modele, poti foarte usor sa cauti pe internet, dureaza cateva secunde. Uite aici:

http://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php

 

E90 320d este la fel de greu sau la fel de usor ca si un e46 320 d.

Si cand spun mult mai dinamic nu ma refer doar la acceleratii, cat la dinamica generala, e90 avand un sasiu foarte echilibrat, setarile suspensiei eraureusite, combinand dinamica si cu un gram de confort.

 

Link to comment
Share on other sites

Incerc eu un raspuns mai diferit si luat in seama poate si de altii. E90 pentru mine este ultimul model in care pot monta un "single DIN" sau chiar "double DIN" ca sistem audio "aftermarket" care sa nu necesite mari si costisitoare schimbari.

Pentru mine muzica, sistemul audio pus dupa mofturile personale fac legea/decid cand merg cu masina.

 

Sa fac inutilizabila interfata de la un F30 mi s-ar parea o prostie; dupa cum sa accept mizeria (doar) de bass si inalte iarasi mi-ar fi imposibil... acum.

Ori, nu am bani si nici nu cred ca o sa gasesc prea curand vreun model cu Bang-Olufsen (ca exemplu) si sa fie si surround (doar) cand vreau eu! :sorcerer:

 

(My-two-cents-opinion)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am avut e46 325i si in prezent am e90 325i. E90-ul e mai spatios,confortabil, mai stabil in curbe plus arata mult mai modern.Si desi cred ca e putin mai rapid in acceleratie(vizualizand acul vitezometrului), perceptia acceleratiei si a performantei insa era mai accentuata la e46.Plus zgomotul motorului in habitaclu era mai pronuntat si mai placut, cel putin in turatii medii, la e46. Ca alt dezavantaj pt. E90, suspensia este mai rigida ca la e46.Pana la urma fiecare model e cu avantajele/dezavantajele lui dar per total cred ca pt. mine E90-ul e castigator.Cu F30 nu am mers,nu ma pot pronunta. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.