Jump to content

Consum crescut f10


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Subscriu si eu, bmw f10 520d, consum 9-10% urban, timiĂâ˘oara mers destul de agresiv, 8% mers normal, iar ĂŽnafara 5.9 mers pana in 160km/h. Cel mai puĂâşin a scos frate-meu extraurban 5.2% mers maxim 120 :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Plecat din bucuresti, a1, pitesti, valea oltului, sibiu, fagaras, brasov, busteni, a3, bucuresti. Peste 600km, mers sportiv (dar si chill cand admiram peisajele), plus serpentine, pe autostrade minim 160, consum final 6.5 (plus minus 0.2, ca am verificat in sinaia ultima data). Dar cam asta e.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Consum F07 3.0d 245cp , Bistrita-Constanta acu 2 saptamani in 7 ore , consum 8.1L/100km . Pana pe autostrada am avut consum de 7.2l/100km dar de cand am intrat pe autostrada cu toate ca am mers 130km/h pe tempomat a crescut consumul la 8.1/100km. Sincer am constatat ca masina mea , sau cel putin o masina cu motor de la 3.0 in sus consuma mai putin pe un drum cu dealuri de cat la campie, adica castiga mult cand are de coborat, ca nu prea se chinuie motorul cand urca, fata de cand are de mentinut viteza pe un plan mai drept. Bistrita - Amsterdam 140km/h de cand am intrat pe autostrada a fost pe tempomat, consum de 8.5L/100km.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu si eu, bmw f10 520d, consum 9-10% urban, timiĂâ˘oara mers destul de agresiv, 8% mers normal, iar ĂŽnafara 5.9 mers pana in 160km/h. Cel mai puĂâşin a scos frate-meu extraurban 5.2% mers maxim 120 :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

70 extraurban, 30% urban- consum mixt 6% :) ecd04c059ad9eaaaf4d3d05831b199e5.jpg

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut,

 

O parere strict personala : Cu un BMW nu se merge la consum. Se pierde toata placerea. Bani aruncati in vant. Masina irosita.

Pentru consum sunt masinile gen Golf sau UP.

Poate trebuie schimbata masina sau daca tot ai BMW sa fie atitudinea schimbata.

 

Nu se merge la consum, dar asta nu inseamna ca daca masina mananca 2 galeti sa nu investighezi, pe ideea ca "e BMW, asa trebuie sa consume".

Link to comment
Share on other sites

Cand e vorba de cativa litri peste media unora care abereaza, e consum normal. Daca prinzi aglomeratie de cateva ori pe saptamana, daca stai intr-o zona plina de navetisti de la cubicul care sufoca strada zilnic cate 3 ore dus-intors, nu te astepta sa consume 8 in Bucuresti, de exemplu, motor de 2.0

 

Viteza medie de 15-20-25% nu e buna pentru consum. Degeaba zic eu ca scot 9% care stau in sud si am fix 2 stopuri pana la Unirii, daca aceeasi masina prinde 20 de blocaje, din Pipera, tot pana la Unirii.

 

Logica de clasa a 2-a, dracu

  • Like 5
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut. De o sĂŁptĂŁmânĂŁ am trecut și eu ĂŽn rândul deținĂŁtorilor de bmw. Un bmw 520d.2012. Automat.am fĂŁcut un drum Tg. Mureș Cluj dar m a cam speriat consumul. 7.3% ĂŽn condițiile unui mers lejer 80-100...140 pe alocuri..fĂŁrĂŁ clima...și pe.autostrada ...15 km ..i am dat 220...nu a mers mai mult :((. Oameni buni...e mult? E ok? Nu știu...ĂŽnainte am.avut un opel astra gtc de 1.9 150cp...vreau sa zic ca ala ii dĂŁdea praf la bmw...și consumul ĂŽl scoteam sub 6
  • Like 3
  • Sad 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da , este ok ... Daca nu ai fii mers cu 200 pe autostrada ai fii avut un consum de 6.8-7%. Cu GT-ul de 3.0d sub 8-8.5% nu prea scot la un drum de +300km. Eu fac destul de des BistritaConstanta si cel mai bun consum pe ruta asta a fost de 7.5% cand s-au aliniat planetele, in rest scot 8-8.5% si cel mai mult a fost 9.3%.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe f10 merge r19 de 275 pe spate, dar daca ai 2.0 nu merita , o sa creasca consumu cu cel putin 1L si doar pentru aparente eu zic ca nu merita , in pus cauciucurile costa o avere si alte jante , este o investitie de 10.000 lei scurt si doar sa te falesti prin oras este o prostie. Ferari a facut niste teste prin anii 90 si au spus ca pentru viteze pana in 300-320km/h si viraje scurte (track), dimensiune ideala este r17/275-285 ce este peste, deja ingreuneaza roata si scade performantele masinii, mai pe scurt este doar de aparente si practice nu avem nevoie ca nu ne avantajeaza , mai ales astia care nu ne traim viata pe pista si doar ii mai dam un 200km/h pentru fun sau ne mai aruncam in niste serpentine din cand in cand. Pana la urma platim ceva ce nu o sa ne foloseasca in viata reala , si se aduna consumul crescut de carburant si dupa costurile enorme cand trebuie sa le schimbam.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Al tau mai suna a consum decent, 6 in afara, dar 7.5 mi se pare MARE pe orice motor de 2 litri diesel.

 

Consumul mare nu are legatura cu greutatea masinii, cum multa lume sugereaza. Greutatea conteaza doar la plecare, atunci se consuma cea mai multa motorina, in rest, la mers extraurban, cand masina merge si din inertie, greutatea conteaza mai putin. La mine la e39 pe 2.0d, consumul extraurban la 139kmh pe ac (cam 130 si ceva pe GPS, am incercat sa merg legal), pe autostrada, am avut 6.1%, clima folosita pe alocuri. Pilotul folosit 90%. Si masina e si touring, mai grea decat sedanul. 7% am doar cu masina plina, clima non-stop si mers mai putin constant (depasiri, frane etc.).

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu pe mana vreo 2 saptamani un F10 2.0 N47 automat, ce-i drept si cu jante pe 19. Consumul extern n-a scazut sub 6.5, la mers oricat de decent. La un drum de 255km a papat un sfert de rezervor. Fata de E60-ul meu tot N47 dar manual, mi s-a parut mult prea mult pentru un 2.0. Dar probabil cum s-a spus, masina e destul de grea pentru asa motoras, chiar daca automata e mai sprintena decat E60-ul manual.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu e din greutate.

 

Iar cel care a dat minus, sa explice de ce. Sau sa explice cum pe seria 5 cu M47, motor de generatie veche, cel mai mare consum avut de mine a fost 9.6% in oras, clima non-stop (22 kmh viteza medie). Iar in afara cel mai mic 5.1%, mers pana intr-o 100, fara clima. Greutatea oficiala e 1670 kg (nu stiu daca se ia cu sofer sau fara, eu am 100kg), iar cu plinul facut sigur trece de 1.7 tone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.