Jump to content

Tremur maneta schimbator la relanti


Recommended Posts

Va salut,

 

Am un E90 din 2010 (320d). La relanti tremura maneta de la schimbator foarte tare. Pe unde am intrebat, mi s-a raspuns ca asta e o "boala" a lor. E adevarat ca am mai intalnit la mai multe E90 aceasta problema (mai pronuntata sau mai usoara). Dar parca mi-e greu sa cred ca e "normala". Pareri, sugestii?

Edited by BlueBlood
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva, boala a lor, am peste 300k km la un E90 320d; nu se misca nici 3 mm schimbatorul, in mers sau la relanti. Am schimbat suportii cutiei (suportii motor niciodata) si tot ce era din cauciuc cand am schimbat volantul. Dar nici inainte nu se misca. Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu iti face probleme, asa tremura la majoritatea. Am schimbat eu tampoane cutie si motor si tot tremura. Posibil sa fie ceva bucsa pe la timonerie, insa nu cred ca se apuca nimeni sa demonteze cutia. Daca nu tremura in mers, si doar la relanti, atunci nu cred ca e asa o problema. Nu are legatura cu volantul sau ambreiajul.
Link to comment
Share on other sites

cica sursa problemei este o bucsa din timonerie, care in timp se uzeaza, mai ales daca stai permanent cu mana pe schimbator (in felul asta toata vibratia este fortata in bucsa respectiva).

partea proasta este ca nu se poate schimba usor, doar demontant levierul si consola, ci trebuie umblat si pe dedesubt la cutie.

Link to comment
Share on other sites

UrmeazĂŁ sa schimb volanta Ăâ˘i ambreiaj plus distribuĂâşie ĂŽn weekendul asta, dacĂŁ deja se fac operaĂâşiunile astea Ăâ˘i se demonteaza, e mai uĂâ˘or de schimbat bucsa? Tremuratul e doar la ralanti Ăâ˘i e destul de pronuntat

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat acest tremurat la toate BMW-urile cu cutie manuala pe care le-am vazut, inclusiv la al meu. La cele automate nu vibreaza nimic. Prima oara cand am mers cu un BMW m-am speriat putin de acest tremurat si de zgomotul masinii, in conditiile in care in cealalta masina pe care o am, Peugeot 308 nu vibreaza nimic si nu se aude motorul (ba chiar mi s-a intamplat de vreo 2 ori sa-i dau cheie din greseala pentru ca nu auzeam motorul :)).
Link to comment
Share on other sites

Am un E90 din 2011, 220.000km, maneta vibreaza. Un prieten are un E90 din 2010, 160.000 km, la fel face. Cand am luat-o pe a mea, mai era una la 20.000 km si la fel vibra. Fie asa fac ele, fie e vorba de o problema comuna ce apare foarte des

 

confirm ce au spus colegii mai sus-bucse timonerie

Cat costa inlocuirea? Cu tot cu manopera

Link to comment
Share on other sites

Exista si o bucsa la timonerie.se gaseste cu cod 25111222015.

Pe langa asta exista multe accesorii in tot sistemul acela...cel mai urat este ca pe "shift lever" unde intra piesa 10 in el prinde joc si acolo nu exista bucsa...un prieten si-a facut una la strung si a rezolvat problema.

Nu pot atasa link de pe realoem acum...dar cred ca toti stiti sa va uitati acolo ca sa intelegeti

Link to comment
Share on other sites

Exista si o bucsa la timonerie.se gaseste cu cod 25111222015.

Pe langa asta exista multe accesorii in tot sistemul acela...cel mai urat este ca pe "shift lever" unde intra piesa 10 in el prinde joc si acolo nu exista bucsa...un prieten si-a facut una la strung si a rezolvat problema.

Nu pot atasa link de pe realoem acum...dar cred ca toti stiti sa va uitati acolo ca sa intelegeti

 

 

 

Pune poza ...e un subiect interesant asta cu maneta.

Link to comment
Share on other sites

Pune poza ...e un subiect interesant asta cu maneta.

am ajuns la calculator si imi e mai usor asa

link-ul cu piesele din ansamblu:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-03-2007-E90-BMW-320d&diagId=25_0438

 

 

vedeti cate piese mobile exista...majoritatea se schimba, mai putin pe levier, unde piesa 10 se conecteaza la levier si se blocheaza cu siguranta 11.acolo nu exista bucsa si se mareste gaura....sau se toceste boltul piesei 10.

pt asta se confectioneaza o bucsa la strung eliminandu-se jocul.

pentru orice alte nelamuriri sunt aici :thumbsup:

 

uite aici un DIY facut de nota 10...

 

http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=900208

 

bafta !

cand vor vedea acest diy multi renunta vazand cat este de munca :))))

Link to comment
Share on other sites

 

 

cand vor vedea acest diy multi renunta vazand cat este de munca :))))

Ar fi de demontat ca aproape poti/ar trebui sa mai demontezi cele 6-7 suruburi.. sa dai jos cutia de viteze (manuala) de pe motor!

Cam atat e de demontat; spatiul este extrem de limitat daca cutia e inca fixata de motor, cutia nu coboara foarte mult fiind fixata fiind pe motor..

De aceea jocul schimbatorului trebuie rezolvat prin schimbarea bucselor la schimbul ambreiajului daca nu vrei sa fie dificil mai tarziu.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

da...stiu asta pentru ca am schimbat ambreajul la fost...la mine am schimbat doar bucsa, preventive tocmai din acest motiv.eu chiar nu aveam joc absolut deloc.

:offtopic:

(scuze) .. Trebuia sa (iti) raspund prin adresarea catre ceilalti! Nu ma indoiesc ca tu nu stii.

Altii ar fi trebuit sa stie, in general, la ce sa se astepte..

De aceea e bine sa schimbi (verifici) si altele (cum ar fi periile demarorului/starea lui la schimbul ambreiajului, pentru ca e mult mai usor de demontat de pe motor..) cand umbli la anumite componente care limiteaza altele..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am ajuns la calculator si imi e mai usor asa

link-ul cu piesele din ansamblu:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-03-2007-E90-BMW-320d&diagId=25_0438

 

 

vedeti cate piese mobile exista...majoritatea se schimba, mai putin pe levier, unde piesa 10 se conecteaza la levier si se blocheaza cu siguranta 11.acolo nu exista bucsa si se mareste gaura....sau se toceste boltul piesei 10.

pt asta se confectioneaza o bucsa la strung eliminandu-se jocul.

pentru orice alte nelamuriri sunt aici :thumbsup:

 

 

cand vor vedea acest diy multi renunta vazand cat este de munca :))))

 

ai dreptate e destul de complicat si incomod

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.