Jump to content

Conversie volan service autorizat rar


N42b20

Recommended Posts

Salut,

 

Știți vreun service autorizat rar care face conversii volan cu factura (Adeverințe) pentru omologare rar? Sau un bĂŁiat care se ocupa cu asta și poate sĂŁ-mi ofere și acea factura?

 

FĂŁrĂŁ vinde mașina și cumpara pe stânga. In mașina s-au investit destul de mulți bani și dacĂŁ as vinde-o nu pot ridica prețul pentru felul in care se prezintĂŁ tehnic. Și nici nu vreau sa o vând, mașina o am de vreo 4 ani, am rulat-o in România doar 8-9 luni 20k km.

 

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mașina circula in ro de aproape 1 an, farurile au fost schimbate la câteva zile dupĂŁ ce am intrat in țara (sunt depo cu proiectoare și cred ca au bec h7 ca sunt cam chioare) și treaba proasta e ca mașina am ĂŽnmatriculat-o cand am venit acasĂŁ, are taxa plĂŁtitĂŁ și tot ce-i trebuie. Ideea ca am scris in talon și carte ca mașina e destinatĂŁ conducerii pe partea stânga și de aceea am nevoie de un service care oferĂŁ și Adeverinta pentru rar.

 

Am tot cĂŁutat pe internet și la cei care i-am gĂŁsit Ba nu mai fac, Ba nu pot sĂŁ-mi ofere factura și de aceea va ĂŽntreb pe voi poate aveți vreo cunoștiințĂŁ sau știți vreun service care poate sa ma ajute și sa fie autorizat rar.

Edited by N42b20
Link to comment
Share on other sites

http://prog.rarom.ro/listaateliereschimbarecaroserienou/?jud=BB&cls=&act=A1.7.1.4

 

intra pe aici si incearca sa suni la servisurile din apropierea ta are sunt autorizate de rar pentru modificari la caroserie etc.

 

problema reala este urmatoarea: (ca de gasit pe cineva gasesti pana la urma)

- tu vrei doar sa iti dea factura ca ti s-a schimbat volanul la ei in servis (necesara la RAR) sau vrei sa iti si schimbi volanul la ei? ptr ca primul caz nu stiu cati accepta iar al 2lea caz e foarte posibil sa iti ceara foarte multi bani pe manopera. (poate si peste 1000eur).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

La rar Doar mi-a zis sĂŁ-mi dau folia jos de pe geamurile fata și sa le aduc factura precum ca am schimbat farurile cu unele de Europa in rest decurge normal ca la orice mașina.

 

As vrea sa fac operațiunea la oricine care se pricepe și a mai fĂŁcut asta pt a nu avea probleme dupĂŁ aceea, cu condiția sa am de unde obține acea factura cu care sa pot omologa mașina, chiar și in service chiar dacĂŁ e manopera mai mare. Chiar și in București am dat câteva telefoane și mi-au zis ca nu se mai ocupa cu asta, am gĂŁsit doar la un bĂŁiat in Cluj și Iași parca care sunt foarte departe. Aveam in cap sĂŁ-l schimb de mult, dar acum mi s a pus pata.

 

Și da dacĂŁ ai schimbat volanul ĂŽnainte de ĂŽnmatricularea pe România comenteazĂŁ aia puțin, depinde la ce rar faci, dar treci. Se leagĂŁ de orice problema la mașina sa o respingĂŁ, cum am mai zis depinde unde faci.

 

Mulțumesc pt rĂŁspunsuri. Acum n-am decât sa ma apuc sa dau telefoane din lista acea lunga, oarecum dacĂŁ a mai trecut cineva prin ce vreau eu sa fac este binevenit un sfat.

Link to comment
Share on other sites

Este posibil (legal)sa faci schimbarea volanului inainte de a trece pe la RAR?

Asa ai evita mentiunile din talon.

e foarte posibil sa isi dea seama dupa seria masinii ca masina a venit din fabrica cu volan pe dreapta.

 

tu daca o duci cu volan pe stanga iti vor cere hartia ca ai schimbat-o intr-un service autorizat. acum nu stiu daca nu cumva poti scapa daca le spui: domne eu asa am cumparat-o din anglia, volanul era deja pe stanga.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am dat multe telefoane, am ajuns la un domn inginer Nea Goe care mi-a zis ca singura soluție este la reprezentanta mĂŁrcii mașinii, adicĂŁ nu face mașina cât face schimbarea. O sa sun și la reprezentanta fiind curios de costuri.

 

Cunoaște cineva vreun mecanic care lucreazĂŁ la reprezentanta și poate sa ma ajute cu o adeverința contra cost? Fac cinste și celui care ma pune in legĂŁtura.

 

Sfatul meu nu va inmatriculati mașina pe dreapta, faceți conversia și dupĂŁ. Am fĂŁcut o mare greșealĂŁ mai ales când am ĂŽnceput sa investesc in mașina.

Link to comment
Share on other sites

Cine kkt te-a pus sa te duci asa la rar cu ea..schimba volanul si pe urma te duci..nu trebuie la reprezentanta neaparat,orice service autorizat de rar poate sa faca conversia de volan.Vrei sa-ti dea lumea aici mura'n gura cum sa faci..Daca te duci la o reprezentatnta iti iei e92 de banii aia :)))
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.