Jump to content

Recomandare ulei


Ic3Shafter

Recommended Posts

Salut, acesta este primul meu topic pe acest forum, sper cĂŁ n-am greÂşit categoria.

De curând mi-am achiziÞionat un BMW E46 316i 1.9 77 KW fabricat În 1999. Conform cãrÞii de service, trebuie sã-i fac schimbul de ulei + filtre.

Maºina are ºi alte probleme, dar vreau mai Întâi sã vãd ce ulei este recomandat pentru acest motor (aº vrea sã ºtiu ºi ce marca este mai "BMW friendly"). V-aº fi foarte recunoscãtor dacã mi-aÞi da niºte sfaturi privind stilul de condus, ÎntreÞinerea, º.a.m.d, deoarece n-am mai condus BMW pânã acum, deci nu ºtiu "cu ce sã mãnâncã" o astfel de maºinã.

Link to comment
Share on other sites

Domnul de la magazinul de piese auto de unde Îmi fac cumpãrãturile ca sã zic aºa, mi-a recomandat ulei Liqui Moly Top Tec 4600 5W30 full sintetic Made in Germany. Cicã d'ãsta foloseºte pe BMW-ul lui. Din câte am citit, uleiul acesta are aprobare/certificare BMW Longlife-04.
Link to comment
Share on other sites

Domnul de la magazinul de piese auto de unde îmi fac cumpărăturile ca să zic aşa, mi-a recomandat ulei Liqui Moly Top Tec 4600 5W30 full sintetic Made in Germany. Cică d'ăsta foloseşte pe BMW-ul lui. Din câte am citit, uleiul acesta are aprobare/certificare BMW Longlife-04.

 

Este un ulei foarte bun, nu dai gres cu Liqui Moly.

Edited by eneh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc la E70 40d, ulei BMW 5W30. Am folosit si Castrol Edge 5W30, respecta norma LL04. Masina a venit din D cu ulei BMW 0w40, dar pentru RO am inteles ca 5W30 este mai in regula pentru regimul de trafic. Cred ca foarte important este de unde il cumperi, eu evit sa cumpar ulei din supermarket, am avut suprize... am inteles de la un distribuitor de uleiuri ca foarte usor si in cantitati mari se pune ulei de calitate inferioara / eventual refiltrat si aditivat in ambalaj de Castrol/Mobil/etc si ulterior este pus pe piata.

 

Trimis de pe al meu HTC One_M8 dual sim folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am folosit doar Castrol Edge (318i, N43). Am facut pana acum cca. 70 000km si sunt foarte multumit. Iau 5 l, pun 4,25 iar restul de 0,75 imi ajunge pana la urmatorul schimb (1 an - cca 15000 km). Cu ultimul schimb (Castrol Edge Titanium FST 0W30) a consumat cam 1,75 l in acelasi regim.

Am pus de data asta Castrol Edge Titanium FST 0W40. E recomandarea de pe site-ul lor la "OilSelector" pentru Romania. Inca nu am 1000 km cu el, insa mi se pare mult mai silentios motorul ca inainte. Poate fi si o parere subiectiva, recunosc...

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

(...) Liqui Moly Top Tec 4600 5W30 full sintetic Made in Germany. Cică d'ăsta foloseşte pe BMW-ul lui. Din câte am citit, uleiul acesta are aprobare/certificare BMW Longlife-04.

 

Nu trebuie sa ii pui motorului tau "LongLife-04"... acesta fiind un ulei recomandat cu deosebire motoarelor pe motorina, ulei care trebuie sa isi mentina catacteristica (si) de detergent, pe toata durata cat e in motor..

Poti sa pui LL-01 linistit la benzina. O sa il gasesti mai ieftin.

 

Iata un topic unde cu siguranta o sa gasesti raspuns la multe intrebari:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/55493-uleiuri-totul-despre-uleiuri-teste-recomandari-etc/page__pid__2393754__st__3920#entry2393754

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Pana la urma am achizitionat un flacon Liqui Moly de 5 litri si un set de filtre (filtru aer, filtru polen, filtru benzina si filtru ulei). Zilele urmatoare o sa incerc sa ajung la service, o sa revin cu informatii privitoare la cum se comporta masina. Am uitat sa mentionez ca masina are in ea ulei Shell Helix 5W40 (cel putin asa reiese din cartea de service), sunt curios cum se va comporta cu Liqui Moly. Edited by Ic3Shafter
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Pana la urma am achizitionat un flacon Liqui Moly de 5 litri si un set de filtre (filtru aer, filtru polen, filtru benzina si filtru ulei). Zilele urmatoare o sa incerc sa ajung la service, o sa revin cu informatii privitoare la cum se comporta masina. Am uitat sa mentionez ca masina are in ea ulei Shell Helix 5W40 (cel putin asa reiese din cartea de service), sunt curios cum se va comporta cu Liqui Moly.

Ar fi fost bun tot pe Shell Helix.. e ultima "moda" folosita oficial de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ca masina are in ea ulei Shell Helix 5W40 (cel putin asa reiese din cartea de service), sunt curios cum se va comporta cu Liqui Moly.

Sper sa nu te dezamagesc prea tare: daca motorul este in stare buna de functionare, se va comporta la fel ca si inainte...

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu te dezamagesc prea tare: daca motorul este in stare buna de functionare, se va comporta la fel ca si inainte...

 

Motorul deocamdata toarce, deci n-am pretentii in sensul acesta, sper doar sa se mentina :)

Atata problema am descoperit pana acum, daca o scot la liber si franez, sau daca stationez si o tin la liber, imi scad turatiile sub 500, si masina incepe sa tremure, ce-ar putea sa fie?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut! Referitor la ulei, eu sunt la al doilea schimb cu Ravenol VSI 5W40 si sunt incantat de el. Am folosit pana la el numai ulei Bmw 5w40, dar completam cam 1 litru intre schimburi si am renuntat sa-l mai folosesc. Fata de Ravenol, era mult mai subtire. Problema legata de scaderea turatiilor este arhicunoscuta si discutata pe forum, iar in multe dintre cazuri neelucidata :). Este des intalnita la E46 316-318i NFL. O sa incepi sa verifici: debitmetrul de aer, furtun de admisie aer, corp clapeta, motoras reglaj ralanti,valva pcv, furtun epurator etc. Da un search pe forum si o sa gasesti multe topicuri legate de aceste probleme.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.