Jump to content

BMW 320D 163 cp, break (2008)


tottyovi

Recommended Posts

Salutari

As dori si eu o parere despre acest model de la BMW. Am cautat putin pe net si am vazut si unele pareri negative, cu precadere la distributie (lantul de distributie).

Ma gandeam sa cumpar acest model, chiar am gasit una, dar pretul de 6000 Euro (deci, oarecum mai putin ,presupun ca mai lasa vreo 200) mi se pare suspect de mic.

Ce parere aveti de acest model? Sincer nu vreau o masina in care sa investesc foarte multi bani si nici una cu un consum mare (din ce am vazut ar fi undeva la 9l in oras).

KY57342

Merci!

Edited by tottyovi
Link to comment
Share on other sites

Masina este cu motorul M47, fabricatie 04.06.2007.Motorul cu codul m47 este cunoscut fara probleme la distributie.Codul N47 are problemele amintite de tine.Ai mai jos cateva date.Pe bmwvin.com poti vedea dotarile masinii!

 

Vehicle Identification Number WBAVU310X0KY57342

Type VU31

Model 320d Ol - EUR

Development Code E91

Chassis TOUR

Steering LL

Doors 5

Engine M47/T2

Displacement 2.00

Power 120

Drivetrain HECK

Transmission MECH

Color Schwarz 2 - 668

Upholstery Stoff Fluid/anthrazit - ALAT

Production Plant MUNICH

Production Date 2007-06-04

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vrei masina cu probleme, sa nu bagi bani in ea, sa consume putin si te uiti la bmw din 2008 cu 6000 euro.daca mai lasa cateva sute e perfect.

Nu vrei si cu 100.000km navi si piele?

 

nenea, am un bmw deja, modelul e46

ai inteles gresit mesajul meu

apreciam un mesaj mai util

nu vreau o masina cu 6000. intrebam exact pentru acest model...tocmai, cum am scris, ca mi se pare cam ieftin (dar am vazut ca pe acolo sunt preturile)

Edited by tottyovi
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru 2008 pretul este mic, mai ales daca are si cateva dotari ( senzori parcare / navi macar mica, clima ).

Daca e cheala, fara senzori, fara clima, fara navi si fara automata, atunci 6000 E ar fi un pret aproape de real, cu toate ca tot e micut.

 

Modelul asta ( motor M47 ) are probleme cu supapele de admisie care se rup, intra in motor si il strica.

Intereseaza-te bine daca le-a anulat sau daca a schimbat vreodata galeria de admisie cu totu.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Modelul asta ( motor M47 ) are probleme cu supapele de admisie care se rup, intra in motor si il strica.

Intereseaza-te bine daca le-a anulat sau daca a schimbat vreodata galeria de admisie cu totu.

 

Stii tu ceva, doar ca la E90 nu se aplica treaba cu clapetele si nu supapele. Problema era la E46, pe care s-au montat primele motoare M47, evident cu mai putini cai. La E90, au remediat aceste probleme cu clapetele, dar marind puterea au schimbat turbina, dar si producatorul, trecand de la Garret la Mitsubishi, de altfel acesta fiind cam singura problema majora cu care se confrunta acest motor, M47N2. Tot din cauza turbinei, majoritatea motoarelor M47 care s-au montat pe E90, E60, etc au si probleme cu consumul de ulei. Nu toate, doar ca cele de 2.0d cu 163CP se regasesc intr-un procentaj mai mare in aceasta situatie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut 320d 163 de cai cu motor M47 de la 85K km la 285k km si nu am avut probleme cu admisia, clapetele, turbina. Nu manca ulei deloc, dar era intretinuta de mine la modul maniac :D Recomand nu caldura acest motor. E economic (10-12% in BUc) si trage bine pt puterea lui, impozit mic, asigurare mica. Spor la gasit masina!
Link to comment
Share on other sites

Si eu credeam ca a mea e full de full de full..... dar parca am indoieli :))

Chiar sunt curios ce inseamna full la E90

Madutzu25, de ce vrei tu sa hijack (furi) topicul!?

Daca ai intrebari care nu sunt in legatura cu topicul.., sa stii ca poti sa deschizi tu insuti un topic pe o tema dorita..

 

(Nu de alta dar sa stii ca un F poate fi mai dotat decat E (90 ca al tau!.. :purple: )

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Si eu recent am achizitionat un 320D din 08.2005 , am dat pe el 6000 ,ii full option dar totusi e din 2005 . Gandesti gresit daca crezi ca o sa gasesti la 6000 din 2007 2008. La unu din 2008 care are de toate , nu are sute de mii de km , si si arata bine trebuie sa dai pe putin 7500 - 8000 .

 

nu se poate full doar la 6000 euro...chiar daca e din 2005, eu nu m-am incumetat cu a mea care e din 09.2005 sa spun ca e full si totusi are ceva dotari zic eu!!! hmmm ma face sa cred ca m-am prostit platind 7300 euro anul trecut!!! pune te rog seria de caroserie ca deja m-am enervat rau de tot......... :frantics:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noi astia de am platit anul trecut 7000+ pe masini din 2005, daca scazi taxa tot pe langa 6000 se invarte pretul la ora actuala.Nu asta e important ci cum prezinta masina, nu regret achizitia, e ultima generatie cu motoare mai rezistente.

 

7300+900 taxa aprilie anul trecut....deci 8200! poate pt altii e mult dar pt mine eu zic ca a meritat! oricum taxa e o jecmaneala a statului roman, eu unul nu prea am bagat in seama toate calculele ca stai sa vezi taxa e nu stiu cat, ca masina e din 2005 si multe alte scuze...am vazut-o, mi-a placut, am cumparat-o!

Link to comment
Share on other sites

WBAVU31020FJ36506

 

Poate nu m-am exprimat perfect acuma iti zic ce am la ce am zi eu ca e full adica din punctul meu de vedere , eu sunt multumit de el mai ales ca am luat la pret destul de bun.

 

Angel eyes

Navi mare profesional

Senzor parcare fata spate cu afisaj

Bixenon

Incalzire scaune

Interior semipiele

Trapa panoramica

Climatronic

Oglinzi incalzite cu antiorbire

Anvelope 225 45 17

Link to comment
Share on other sites

WBAVU31020FJ36506

 

Poate nu m-am exprimat perfect acuma iti zic ce am la ce am zi eu ca e full adica din punctul meu de vedere , eu sunt multumit de el mai ales ca am luat la pret destul de bun.

 

Angel eyes

Navi mare profesional

Senzor parcare fata spate cu afisaj

Bixenon

Incalzire scaune

Interior semipiele

Trapa panoramica

Climatronic

Oglinzi incalzite cu antiorbire

Anvelope 225 45 17

 

 

mai ai mult pana la full option!!! dar daca tu asa crezi pt tine ca e full option, tine-o pt tine, nu te supara ca iti zic dar aici te faci singur COCALAR cu afirmatiile tale(parere personala)!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.