Jump to content

My F07


Florin_pch

Recommended Posts

Minunatul Bucuresti.

De urgenta, roti pe 18, nRFT.

 

imi pare rau sa vad mizeria asta.

pana sa imi iau g30-ul, nu constientizam cat sunt de proaste drumurile. acum cand tin f mult la masina injur si blestem ca in iad pt ca incerc sa protejez masina si nu imi iese.

 

sfatul meu este sa treci pe 19 si ai avea 245/45 pe fata si 275/40 pe spate si cred ca asta e suficient si va arata si bine proportionata roata.

eu am 245/45R18 fata spate nRFT si talonul anvelopei ar fi echivalentul celor pe care ti le recomand pt tine. F07 are diametrul rotii cu un inch mai mare.

 

iti urmaresc topicul sa vad care mai e treaba cu anvelopele la tine pt ca eu voiam sa trec pe 19 si la G30 ar fi fost 245/40fata si 275/35 spate deci echivalentul de talon cum ai tu acum pe 20, insa respectand diametrul jantei cu un inch mai mic, deci potentialele probleme identice cu ceea ce ai tu acum.

 

totusi, pt tine 18 cred ca ar fi prea mici jantele pt ca ai avea 245/50 ceea ce deja este talon de SUV.

 

ma calmez cand vad ce patesti.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Nu erau stantate. Cu siguranta urmatoarele vor fi, desi am auzit ca se iau si asa. Poate mai scade sansa totusi.

Mai mult decat atat, in afara de stantat, nu stiu ce se mai poate face. Un prieten mi-a zis sa gravez "sunt prost" pe ele, ca n-o sa le vrea nimeni :)))

 

Intre timp, alergatura la politie si casco, pentru ca nu vreau sa incurajez "industria".

Link to comment
Share on other sites

daca mergi pe 19 ar trebui sa iti cumperi un set de jante noi, asta e problema.

dar repet, asta e compromisul prefect intre utilitate si aspect.

uite mai jos cum ar arata dimensiunea talonului cu 245/45 si 275/40.

mai apare o chestie. masina ta e masiva vazuta din spate si daca pui 245/50 vor parea cam subtiri cand te uiti din spate. plus talonul imens si janta pe 18 mica cand te uiti din profil...

pt iarna poti sa pui de 18, pt vara parca merge un pic cu coada mai pe sus.

parerea mea.

 

in ceea ce priveste oglinzile, era de asteptat. ziua in amiaza mare, pe unul din marile bulevarde ale bucurestiului, deci f circulat, unui tip i s-au furat oglinzile la X5 desi stationase o ora. era modelul de pana in 2013 si actiunea se intampla in 2015.

 

eu la a mea mai astept vreo 2 ani pana ii inscriptionez oglinzile. in principiu, nu au aparut secondurile G30 la oamenii care in fapt nu si le permit, astfel incat sa fie si o piata de oglinzi furate. acum chiar daca le furi, nu ai cui le vinde mai devreme de 2-3 ani.

Edited by edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salut,

dupa o perioada cam lunga (am avut permisul suspendat), m-au suparat iar rotile, asa ca am trecut de urgenta pe 18. Din pacate, nu sunt multumit de cauciucurile pe care le-am luat, dar cred ca a fost un compromis decent calitate pret. O sa vad cum se comporta, dar retrospectiv merita investitia intr-un cauciuc mai de calitate.

 

Jante: Style 234 R18 (erau 316 R20 inainte) - 3200 RON

Cauciucuri: Bridgestone Turanza EL42 245/50/R18 - 2000 RON noi

Asa arata rotile pe 18:

post-81010-0-74297800-1503051582_thumb.jpg

 

Planuri urmatoare:

-imbracat faruri si bara in folie transparenta

-de schimbat un senzor de parcare pe fata de pe care a sarit putin vopseaua si piuie fara oprire

-un detailing ca la carte, interior+exterior la Ace

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.