Jump to content

F10 520d


SimionBaws

Recommended Posts

Salutare,

 

De cateva luni sunt prezent pe forum, si nu am apucat sa-mi prezint masina.

 

E vorba de un F10 520d, 2012, Efficient Dynamics, adus din Olanda, impecabil din orice punct de vedere.

L-am achizitionat in ianuarie. Are istoric online curat si detaliat (se vad piesele schimbate pe istoric).

Este primul meu BMW, si sunt super incantat de el :D

Ruleaza minunat, schimba la fel de minunat, si trage super bine motorul de 2.0, nu ma asteptam, chiar si pana la 180 km/h se duce super! Este o masina de cruziera excelenta.

 

Ca si dotari ce merita mentionate, are asa:

- lumini de zi led (albe) + bi-xenon (cred ca e si adaptiv, nu sunt sigur) + follow/leave home

- proiectoare ceata

- cutie automata eco pro / comfort / sport

- tempomat

- active pedestrian protection

- navigatie mare (professional)

- bmw teleservices, internet, bmw online, etc

- dublu climatronic

- scaune incalzite + reglabile electric

- auto start/stop (desi nu-l folosesc)

- Interior trim finishers black high-gloss

- interior piele crem, jos la picioare e negru, nu se murdareste :D

- sac din ala pentru ski

- oglinzi heliomate

- sistem curatare faruri

- Brake Energy Regeneration

- senzori parcare

- interfata audio usb, cu HDD de 80 gb (cred)

... plus altele mai marunte

 

De cand am luat-o si pana acum, pe langa o verificare generala, am facut asa:

- schimbat lichid de frana

- update soft pt modulele masinii (schimba muult mai bine, si tinuta mai buna de drum in general)

- memorare auto start / stop (ma termina faptul ca de fiecare data, era ON by default).

- update navigatie 2017

- si evident, cam la 2 saptamani (maxim o luna) la spalatorie. I-am facut odata si curatare de piele + tratament.

 

In rest n-am ce sa-i fac, revizia a fost facuta in olanda acum 5000km. Probabil in viitorul apropiat o voi duce la schimb de ulei in cutie, ca sa fie treaba buna (are aprox 170k km, de autobanda olanda).

 

Motorina pun doar de la Mol (evo diesel) sau OMV max motion. Foarte silentios si trage si foarte bine motorul. Nu am avut de ales odata si am alimentat de la socar, si era mult mai zgomotos si se simteau vibratiile.

 

In rest, orice sfat este binevenit.

 

Am incarcat aici niste poze, pe forum nu ma lasa :)

https://goo.gl/photos/xjpnGZACAuZVdxWq5

 

http://i.imgur.com/v4G4OKG.jpg

Edited by SimionBaws
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos fara incidente!

 

Daca vrei poti afla optiunile pe site-ul asta:

 

http://bimmer.work/

 

Fara reclama.

 

Bagi ultimele 7 caractere din VIN acolo si iti arata exact toate optiunile.

Thanks! Trebuie sa studiez sa vad ce inseamna toate chestiile de prin lista :))

 

Am fost ieri pana in curtea de arges, dus intors aprox 300km din bucuresti, in mare parte a drumului autostrada A1, cruise control aproape toata autostrada la 170km/h, destul de silentioasa, iar cand am ajuns acasa, consum pe Journey... 6.7 ... nu ca ar conta prea mult consumul, dar totusi unde a ajuns tehnologia asta :))

 

Pentru drumurile noastre, ce dimensiuni jante/anvelope recomandati? Momentan am pe ea 225 55 r17. Mi se pare foarte stabila chiar si cu balonul asta la anvelopa, probabil de la RFT. Ce-i drep, la gropi se cam simt.

E diferenta mare la confort fata de cele pe 18? As pastra pe 17 pentru iarna, si pe 18 pentru vara, poate chiar 19.

Ce parere aveti?

 

Thanks

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
Link to comment
Share on other sites

Non-rft din pacate nu intra in discutie, in principiu din motive de siguranta. Si de comoditate, in caz ca fac vreo pana. Sunt constient ca ma costa aprox 1000 lei o anvelopa premium, dar vreau sa fiu linistit in ceea ce priveste siguranta. Ganditi-va la o explozie la > 150km/h. Cu rft nici nu simti.

Am un coleg de servici cu 18" rft, tot f10, o sa-l rog pe el sa dea o tura prin bucuresti sa vad cum e.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

RFT e o varianta, dar nu ceva sigur ... senzatia la o explozie la 150 km/ h e aceeasi, RFT-ul doar te ajuta sa nu schimbi roata, in rest nu e niciun avantaj. Am avut RFT si am facut 2 pene, am mers conform specificatiilor (max.80km/h) iar la destinatie le-am aruncat, s-au rupt pe interior. Asa am observat ca margine este intarita si nu permite sa se lase de tot.
Link to comment
Share on other sites

Explozie?Cine te-a mintit ca faci explozie cu cauciuc normal?Faci pana in cel mai rau caz.Eu astept sa termin carnea de pe gumele pe 19 rft si sa pun normale ca nu le mai suport.In afara ca o sa imi termine suspensia si articulatiile nu le vad nici un rost.Pentru pana o sa am o trusa de pana cu snururi plus compresor.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Si am mai auzit discutii ca suspensia e gandita pentru rft, si asta se recomanda. Again, doar zvonuri citite pe ici pe colo.

 

 

Sunt curios ce e mai confortabil, 17" rft sau 19" normale :) aceeasi intrebare si legat de stabilitatea masinii

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
Link to comment
Share on other sites

Prostii.Am avut E90 cumparat la 10.000km pe care am pus gume normale inca din prima zi si inca erau pe 18 cele de vara.La 160.000km cand am vandut masina nu schimbasem nici o bucsa sau capat de bara pe ea si nici nu troncanea ceva la ea.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Revin cu updates.

 

Prin mai am avut ghinionul sa dea un ghertzoi in mine, incercand sa depaseasca coloana de inainte pe obligatoriu stanga. Pacat ca a venit din spate si nu l-am vazut. Violente, injurii, etc, s-a rezolvat cu politia.

 

N-a fost mare dauna dar m-a purtat prin service sa repar portiera/aripa.

 

La recomandarea politistilor, mi-am luat si o vamera video Vico MF3, zic ei ca-s luate in calcul filmarile.

 

Pun niste poze sa-l facem cunoscut pe cocalar. Din ce am inteles a facut si parnaie.

 

fc18e6acf3197ad2d07a854d214a1e4e.jpg

73a42dc5a962fbc5e254654a598578e7.jpg54c70097498bae2c4a5b8928f02c0d73.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Scriu si aici sa ramana pe topic:

Am facut revizia cutiei la ZF faur.

Deci, cu o zi inainte am lasat masina in curte, sa fie uleiul rece (putin dubioasa locatia la prima vedere, dar e ok).

A doua zi de dimineata eram acolo, sa discut cu inginerul. Uleiul deja curgea din cutie. Baia era originala, deci olandezul n-a schimbat deloc uleiul din cutie (luata la 160k). A zis ca uleiul e urat si negru, perfect normal din moment ce n-a fost schimbat niciodata. Partea buna e ca era foarte putina pilitura pe magneti, deci n-a fost forjata masina.

 

Pe la amiaza era gata, am cerut explicit si diagnoza. Rezultatul: cutia este impecabila :D

 

A resetat si adaptarile, mi-a printat screenshot cu valorile inainte si dupa resetare. Deci au toata aparatura necesara, pentru adaptari si diagnoza completa.

 

M-am mai linistit acum ca stiu ca e totul impecabil la cutie :)

 

Ca si costuri, incluzand diagnoza, 1989 ron

 

Iar ca si functionare, schimba muult mai bine acum, chiar si la rece aproape ca nu se mai simte nimic. A zis ca aprox 2 saptamani dureaza pana se re-adapteaza, si ar trebui sa se imbunatateasca si mai mult comportamentul.

 

Super multumit, recomand ZF faur!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Revin cu updates.

 

Prin mai am avut ghinionul sa dea un ghertzoi in mine, incercand sa depaseasca coloana de inainte pe obligatoriu stanga. Pacat ca a venit din spate si nu l-am vazut. Violente, injurii, etc, s-a rezolvat cu politia.

 

N-a fost mare dauna dar m-a purtat prin service sa repar portiera/aripa.

 

 

 

La recomandarea politistilor, mi-am luat si o vamera video Vico MF3, zic ei ca-s luate in calcul filmarile.

 

 

 

 

Pun niste poze sa-l facem cunoscut pe cocalar. Din ce am inteles a facut si parnaie.

 

 

 

 

 

fc18e6acf3197ad2d07a854d214a1e4e.jpg

73a42dc5a962fbc5e254654a598578e7.jpg54c70097498bae2c4a5b8928f02c0d73.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Ce fata are parnaiasul asta!!!

 

PS Frumoasa mașina!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.